توافق فن در لاین و بایدن بر سر انرژی؛ آغاز «دوران جدید» در روابط بروکسل‌-واشنگتن

Biden European Commission
Biden European Commission Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چالش تجاری جدید میان اتحادیه اروپا و آمریکا از زمانی آغاز شد که در چهارچوب قانون کاهش تورم و انرژی پاک که به تصویب کنگره رسید، معافیت‌های مالیاتی ویژه‌ای برای خریداران خودروهای برقی آمریکایی در نظر گرفته شد.

آگهی

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده و اورسولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز جمعه در کاخ سفید با یکدیگر توافق کردند که با خودداری از وارد شدن به یک رقابت مضر بر سر انتقال انرژی، گفتگوهای گسترده‌ای را برای نهایی کردن یک طرح هدفمند در موضوع فلزات استراتژیک آغاز کنند.

دو طرف امیدوارند با نهایی شدن این طرح، به اختلافات میان ایالات متحده و اتحادیه اروپا بر سر وضع مالیات بر «خرید خودروهای الکتریکی اروپایی در آمریکا» و اثر آن بر فعالیت سازندگان اروپایی پایان دهند.

بر اساس توافق آنها، همچنان می‌توان از مواد معدنی اروپایی برای تولید باتری خودروهای الکتریکی استفاده کرد و خریداران این خودروها در آمریکا نیز واجد شرایط بهره‌مندی از تخفیف‌های مالیاتی به ارزش هزاران دلار خواهند بود.

خانم فن درلاین در پایان این گفتگوها مقابل خبرنگاران اعلام کرد: «امروز ما توافق کردیم که روی مواد خام حیاتی که در اتحادیه اروپا استخراج یا در آنجا فرآوری شده‌اند کار کنیم و به آنها اجازه دسترسی برابر به بازار آمریکا را نیز بدهیم.»

جو بایدن نیز اعلام کرد که به میهمان خود، قول برقراری «عصر جدیدی» در روابط فراآتلانتیک را داده است؛ روابطی به پیش از این به دلیل سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین این کشور بشدت ضربه خورده بود. آقای بایدن همچنین از نقش اتحادیه اروپا در دستیابی به توافق با بریتانیا در موضوع حساس مرز ایرلند شمالی پس از برکسیت قدردانی کرد.

سیاست انرژی پاک دولت بایدن

چالش تجاری جدید میان اتحادیه اروپا و ایالات متحده از تابستان گذشته آغاز شد؛ یعنی از زمانی که در چهارچوب قانون کاهش تورم و انرژی پاک که از سوی دولت بایدن پیشنهاد شد و به تصویب کنگره رسید، معافیت‌های مالیاتی ویژه‌ای برای خریداران خودروهای برقی آمریکایی در نظر گرفته شد.

بر اساس این قوانین، اگر مصرف کنندگان آمریکایی بخواهند برای خرید خودروهای برقی خود از تخفیف‌های مالیاتی بهره ببرند، باتری این خودروها باید به میزان قابل توجهی حاوی مواد معدنی با منشاء ایالات متحده یا کشوری باشد که واشنگتن در این رابطه با آن توافقنامه تجارت آزاد دارد.

علاوه بر این ۵۰ درصد از اجزا و قطعات باتری نیز باید تا سال ۲۰۲۴ میلادی در آمریکای شمالی تولید یا مونتاژ شوند و این میزان تا سال ۲۰۲۸ میلادی به‌تدریج به ۱۰۰ درصد افزایش می‌یابد.

پس از وضع این قانون، کميسيون اروپا سعی کرد با تصویب طرحی در موضوع «پایان دادن به فروش خودروهای جدید با موتورهای گازوئیلی و بنزینی تا سال ۲۰۳۵ در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا» که ماه گذشته به تصویب پارلمان رسید، با تبعات این قانون آمریکایی مقابله کند.

کمیسیون همچنین با تعیین رایانه برای صنایع سبز، راه را برای سرمایه‌گذاری‌های جدید روی خودروهای الکتریکی در سطح قاره اروپا هموار کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خودرو‌های الکتریکی۸۰ درصد سهم بازار خودروی نروژ را به خود اختصاص دادند

اتحادیه اروپا تولید و فروش خودروهای درون‌سوز را تا سال ۲۰۳۵ ممنوع می‌کند

چرا آمریکایی‌هایی که برای تعطیلات به اروپا می‌روند عوض چاق شدن، لاغر می‌شوند؟