سازمان ملل: ویدئوی اعدام صحرایی سرباز اوکراینی به نظر معتبر می‌رسد

تصویری از ویدئویی که گفته می‌شود اعدام صحرایی یک سرباز اوکراینی را نشان می‌دهد
تصویری از ویدئویی که گفته می‌شود اعدام صحرایی یک سرباز اوکراینی را نشان می‌دهد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در این ویدئوی حدودا ۱۲ ثانیه‌ای صدای سربازی اوکراینی با یک نخ سیگار گوشه لبش پیش از شلیک گلوله‌ها شنیده می‌شود که می‌گوید: «افتخار برای اوکراین!»

آگهی

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر روز چهارشنبه اعلام کرد که تصاویر ویدئویی از اعدام صحرایی یک سرباز اوکراینی که طی روزهای گذشته توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد به نظر «معتبر» می‌رسد. 

در این ویدئوی حدودا ۱۲ ثانیه‌ای صدای سربازی اوکراینی با یک نخ سیگار گوشه لبش پیش از شلیک گلوله‌ها شنیده می‌شود که می‌گوید: «افتخار برای اوکراین!»

سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل برای حقوق بشر گفت: «ما از این ویدئو که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است و ظاهرا اعدام سربازی را خارج از میدان نبرد توسط نظامیان روس نشان می‌دهد اطلاع داریم. براساس بررسی اولیه فکر می‌کنیم که این ویدئو معتبر است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کمیساریای عالی سازمان ملل برای حقوق بشر همچنین از جمع‌آوری شواهد و مدرک برای چند مورد «نقض حقوق اسرای جنگی» از جمله «اعدام‌های صحرایی» اسرای جنگی روس و اوکراینی خبر داده است. 

سخنگوی این نهاد تاکید کرد که درباره این ادعاها باید «تحقیق‌های غیرجانبدارانه و کارآمد» انجام شود و در صورت اثبات مسئولان این رویدادها باید «حساب پس بدهند».

یورونیوز به طور مستقل قادر به تائید زمان و مکان ثبت تصاویر این ویدئو و تائيد ادعای مقام‌های اوکراینی مبنی بر ارتکاب جنایت جنگی علیه یک اسیر اوکراینی نیست. این ویدئو از روز دوشنبه به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است. کاربران اوکراینی با به اشتراک گذاشتن طرح‌ها و متن‌هایی از این سرباز کشورشان ستایش کرده‌اند. 

ارتش اوکراین روز سه‌شنبه تاکید کرد که «انتقام» این سرباز خود را که در کانال تلگرامی ارتش تیموفی میخائیلوویج چادورا معرفی شده است خواهد گرفت. سخنگوی یکی از یگان‌های نظامی اوکراین که گفته می‌شود این سرباز عضو آن بوده است اعلام کرد که این نظامی ۴۱ ساله اهل استان ژیتومیر در شمال غربی اوکراین بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیویورک تایمز: انفجار در خط لوله گاز نورداستریم توسط گروه طرفدار اوکراین صورت گرفته؛ کی یف تکذیب کرد

استراتژی «سیمِ مخفی» ناتو چیست و چگونه در جریان جنگ اوکراین تغییر کرد؟

جنگ اوکراین؛ ادامه درگیری‌ها در باهموت و استمرار حملات نیروهای روسیه