تقویت احتمال رفع اختلاف‌های ایران و آژانس؛ دلار تا نرخ ۱۵ روز پیش عقب‌نشینی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بازار آزاد ارز تهران
بازار آزاد ارز تهران   -  Copyright  AFP

نرخ دلار در بازار آزاد تهران همزمان با برگزاری نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نخستین بار طی ۱۳ روز گذشته به پایین‌تر از ۵۰ هزار تومان رسید.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در نشست روز دوشنبه شورای حکام و بلافاصله پس از بازگشت از سفر دو روزه به تهران نسبت به گسترش همکاری‌های فنی و نظارتی کارشناسان آژانس و سازمان انرژی اتمی ایران ابراز امیدواری کرد. همزمان با زنده شدن امیدهای دوباره به رفع اختلاف‌های آژانس و تهران که می‌تواند زمینه از سرگیری مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب را برای احیای برجام فراهم کند، روند نزولی نرخ ارز در مرکز مبادله ارز و طلا و نیز بازار آزاد تهران ادامه یافت.

در حالی که قیمت کشف شده دلار در مرکز مبادله ارز و طلای ایران روز دوشنبه ۱۳۷ تومان کاهش یافت و به ۴۳ هزار و ۴۴۲ تومان رسید، نرخ فروش دلار آمریکا در بازار آزاد نیز با افت دو هزار و ۲۰۰ تومانی تا ۴۸ هزار و ۴۰۰ تومان پایین آمد و به پایین‌ترین سطح در اسفند ماه رسید.

هر یورو هم در مبادلات روز دوشنبه بازار آزاد تا ۵۱ هزار و ۷۰۰ تومان عقب‌نشینی کرد. بهای هر یورو در پایان مبادلات روز یکشنبه به ۵۳ هزار و ۹۰۰ رسیده بود. 

کاهش ۶ دلاری قیمت جهانی هر اونس طلا (۱۸۵۰.۵۰ دلار) همزمان با افت نرخ ارز در بازار آزاد ایران موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز تا ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان کاهش یابد و نرخ معامله هر گرم طلای ۱۸ نیز به دو میلیون و ۲۷۰ هزار تومان برسد. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

دسته‌ای از تحلیلگران معتقدند که احیای احتمالی برجام و رفع تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران، می‌تواند با جبران بخشی از کسری بودجه فزاینده دولت مقداری از شتاب افزایش مستمر حجم نقدینگی و نرخ تورم را به عنوان عوامل مهم تضعیف پرسرعت ریال، بکاهد. به باور آنها افزایش درآمدهای نفتی نیز می‌تواند با فراهم کردن شرایط رشد اقتصادی ایران به تقویت نسبی ریال کمک کند. 

البته گروهی از فعالان بازار ارز تاکید دارند که افزون بر بروز محرک سیاسی برای تشویق عرضه، افزایش فروش ارز از سوی بانک مرکزی طی یک هفته گذشته و پس از ثبت رکورد ۶۰ هزار تومانی دلار، در برقراری روند نزولی نرخ‌ها موثر بوده است. با این حال، برخی کارشناسان نسبت به گرفتار شدن فعالان غیرحرفه‌ای در دام نوسان‌گیری بازارگردان‌های رسمی و فعالان حرفه‌ای بازار ارز هشدار می‌دهند.