مشکل نتانیاهو برای یافتن خلبان؛ کسی مسئولیت هواپیمای نخست وزیر اسرائيل را نمی‌پذیرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو   -  کپی رایت  AP Photo

دفتر بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که قصد دارد مناقصه جدیدی برای سایر خطوط هوایی اسرائيل برگزار کند تا این شرکت‌ها بتوانند مسئولیت پروازهای نخست وزیر اسرائيل را برعهده بگیرند. این اقدام تازه پس از آن صورت می‌گیرد که خلبانان شرکت هواپیمایی اسرائيل ایرلاین از ثبت درخواست برای این منظور خودداری کرده بودند. 

این طرح که مخالفت‌های بسیاری را نیز از همان ابتدا به همراه داشته در ابتدا به صورت انحصاری برای شرکت هواپیمایی اسرائيل ایرلاینز تخصیص داده شد و از خلبانان این شرکت خواسته شده بود تا برای پذیرش مسئولیت خلبانی پروازهای بنیامین نتانیاهو درخواست دهند. با این حال هیچ یک از خلبانان این شرکت هواپیمایی برای این منظور ابراز علاقه نکرد تا مسئولان دولت اسرائيل ناچار شوند از دیگر شرکت‌های هواپیمایی هم بخواهند در این مناقصه شرکت کنند. 

اسرائیل ایرلاینز اعلام کرده که به دلیل سیاسی بودن این طرح تمایلی برای حضور در آن ندارد. این شرکت افزوده که خلبانان کافی برای پرواز با هواپیمای بوئينگ ۷۷۷ که هواپیمای نسبتا بزرگی است، ندارد. این در حالیست که نتانیاهو اصرار دارد که پروازهایش با این هواپیما صورت گیرد. 

پروازهای هواپیما ۷۷۷ که در طول همه‌گیری کووید به متوقف شده بودند هنوز به صورت کامل فعالیت خود را از سر نگرفته‌اند. 

هنوز مشخص نیست که صدور مجوز برای حضور در این مناقصه برای دیگر شرکت‌های هواپیمایی مشکل را حل خواهد کرد یا خیر. نتانیاهو قرار است روز پنجشنبه به رم سفر کند تا با جورجا ملونی، همتای ایتالیایی خود دیدار و گفتگو نماید. این سفر نتانیاهو ۳ روزه خواهد بود و او شنبه شب به تل آویو باز خواهد گشت. 

مشکل نبود خلبان برای نتانیاهو در حالی رقم خورده که رسانه‌های اسرائيل گزارش داده‌اند او هفته آینده هم برای سفری دو روزه به آلمان خواهد رفت. خلبانان سابق اسرائيلی به رسانه‌های اسرائيلی گفته‌اند که راه حل احتمالی برای حل این مشکل این است که یکی از مدیران ناوگان هوایی اسرائيل ایرلاینز که واجد شرایط پرواز با بوئينگ ۷۷۷ است در نهایت به عنوان خلبان هدایت هواپیما را برعهده بگیرد. 

یکی دیگر از سناریوها که توسط کانال ۱۲ اسرائيل مطرح شده این است که نخست وزیر با استفاده از هواپیمای بوئينگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اسرائيل ایرلاینز موافقت کند. 

عدم موافقت اسرائيل ایرلاینز با طرح پیشنهادی دولت باعث شده تا شایعاتی در خصوص جرایم احتمالی از سوی دولت برای این شرکت هواپیمایی مد نظر قرار گیرد. به ویژه که این شرکت هواپیمایی به وام‌ها و تضمین‌های دولت وابسته است. 

در پاسخ به این شایعات یکی از سخنگویان این شرکت هواپیمایی اسرائيلی به پایگاه خبری کان اسرائيل گفته که این کمپانی همه نخست وزیران اسرائيل از جمله بنیامین نتانیاهو را به هر نقطه در جهان که نیاز باشد خواهند برد و کارمندان اسرائيل ایرلاینز مفتخر و خرسند خواهند بود که هر زمانی که نیاز باشد به خدمت رسانی خود مشغول شوند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از زمان روی کار آمدن مجدد نتانیاهو در اسرائيل به عنوان نخست وزیر هفته‌هاست که اعتراضات ده‌ها هزار نفری علیه او در جریان است و مردم معترض نسبت به او و کابینه تندروی او خواهان کنار رفتن این سیاستمدار تندرو و دست راستی اسرائيلی از منصب نخست وزیری هستند.