سخنرانی رضا پهلوی در پارلمان اروپا؛از گمانه‌زنی درباره سلامت خامنه‌ای تا مخالفت پدرش با سلاح هسته‌ای

رضا پهلوی، فرزند آخرین پادشاه ایران
رضا پهلوی، فرزند آخرین پادشاه ایران Copyright پارلمان اروپا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رضا پهلوی در کارزار علیه جمهوری اسلامی و در جریان سفر دوره‌ای به اروپا در پارلمان اروپا سخنرانی کرد. او در پارلمان اروپا از سیاست دولت آینده درباره سلاح‌ هسته‌ای ایران، حقوق زنان و «جنبش زن، زندگی و آزادی» و منشور مشترک گذار صحبت کرد.

آگهی

رضا پهلوی در کارزار علیه جمهوری اسلامی و در جریان سفر دوره‌ای به اروپا در پارلمان اروپا سخنرانی کرد. فرزند آخرین پادشاه ایران در پارلمان اروپا از سیاست دولت آینده درباره سلاح‌ هسته‌ای ایران، حقوق زنان و «جنبش زن، زندگی و آزادی» و منشور مشترک گذار گفت. او صحبت‌هایش را با این عنوان که «نظر شخصی» اش است و نباید آن را «سیاست دولت آینده» تلقی کرد، شروع کرد و گفت به آنجا آمده است تا به مردم ایران بگوید «تنها نیستند و اروپا مردم ایران را به رسمیت می‌شناسد نه جمهوری اسلامی را».

او بر ضرورت «سرنگونی جمهوری اسلامی» در کوتاه‌ترین زمان ممکن تاکید کرد و گفت که حمایت اروپا از مردم معترض می‌تواند «هزینه مبارزه را برای ایرانیان به شکل معناداری کاهش دهد». او در بخشی از صحبت‌های درباره لزوم جدایی دین از سیاست گفت: «ما بهای ۴۴ سال زندگی در یک دیکتاتوری مذهبی را پرداخته‌ایم و به این جا رسیدیم که ارزش سکولاریسم و جدایی دین از سیاست را درک می‌کنیم.»

او صحبت‌هایش تاکید کرد که «به هیچ وجه از یک جنگ خارجی علیه ایران حمایت» نمی‌کند و فقط خواهان فشار حداکثری غرب بر جمهوری اسلامی نیست، بلکه خواستار حمایت حداکثری جهانی از مردم ایران است.

رضا پهلوی: پدرم مخالف سلاح هسته‌ای بود

آقای پهلوی درباره برجام و ایران مجهز به سلاح هسته‌ای گفت: «عقیده من همیشه این بوده که نمی‌توان به این رژیم اعتماد کرد. ایران یک مزیت انرژی خیلی عمیق و استراتژیک دارد. چرا ما باید این ارزش و امتیاز را با رفتن به سمت مسابقه غنی‌سازی هسته ای از دست بدهیم؟»

او بعد هم به دوران سلطنت پدرش و تاریخچه سوق داده شدن ایران به سمت انرژی هسته‌ای ادامه داد: «انرژی هسته‌ای آن زمان جایگزینی برای سوخت‌های فسیلی بود. ابتدا به توربین‌های بادی و خورشیدی فکر شد اما مقرون به صرفه نبود و راندمان لازم را نداشت و در نهایت به راکتورهای هسته‌ای برای جایگزین تولید برق فکر کردیم. همان زمان مسئولان انرژی اتمی ایران، نزد پدر من رفتند و به او گفتند که ببینید پاکستان دارد این کار را انجام می‌دهد و ما هم به عنوان همسایه باید کاربرد نظامی هسته‌ای را در نظر بگیریم. پدرم پاسخ داد که فرض کنید ما حتی بتوانیم سلاح هسته‌ای تولید کنیم، آیا می‌توانیم بیش از ۳۰۰ کلاهک هسته‌ای اتحاد شوروی را هم خنثی کنیم؟»

به گفته فرزند آخرین پادشاه ایران، قبل از انقلاب، ایران سومین ارتش قوی دنیا را در اختیار داشت و برای امنیت بیشتر نیازی به رفتن به سمت انرژی هسته‌ای نداشت. به همین دلیل بود که ایران ام‌پی‌تی، معاهده منع گسترش سلاح هسته‌ای را امضا کرد. 

او همچنین تاکید کرد: «من شخصا معتقدم که از انرژی هسته‌ای حتی برای خاصیت غیرنظامی هم باید صرف‌نظر کنیم.» آقای پهلوی در این راستا به زلزله‌های اخیر ترکیه و سوریه، حادثه چرنوبیل و ژاپن اشاره کرد و ادامه داد: «می‌دانم که ما پول خیلی زیادی خرج کردیم و با کمک روس‌ها به این نقطه رسیده‌ایم، البته هنوز هم جواب نداده است.» به گفته آقای پهلوی، «هزینه سنگین برای انرژی هسته‌ای» را می‌توان «صرف آموزش مردم و صندوق بازنشستگی و تامین اجتماعی» کرد. 

بحران ایران با تغییر سیاسی کامل حل می‌شود

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش به حمایت از زنان پرداخت و عنوان کرد که «باید هرچه بیشتر بتوانیم با جامعه مدنی ایران ارتباط داشته باشیم». به گفته او یکی از مهمترین خواسته‌‌ها «دسترسی به اینترنت برای مردم ایران به هر قیمتی» است. چرا که اینترنتی «برای تبادل اطلاعات» در هر دو سمت حیاتی است.

از دیگر صحبت‌های ولیعهد سابق ایران درباره بحران‌های زیست‌محیطی ایران بود. او تاکید کرد که پیامدهای اجتماعی و اقتصادی بحران‌های زیست محیطی ایران می‌تواند موج جدیدی از پناهندگان را به سمت اروپا روانه کند. به گفته او این بحران زمانی حل خواهد شد که «یک تغییر سیاسی کامل» در ایران رخ دهد.

در قسمتی از سخنرانی از آقای پهلوی درباره گمانه‌زنی سلامت آقای خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و حمایت از آقای پهلوی در فرایند گذار سوال‌هایی مطرح شد. فرزند آخرین پادشاه ایران هم پاسخ داد: «همه چیز با اصول مشترکی که روی آن اتفاق نظر داریم شروع می‌شود. فعالان و کنشگرها و زندانیان سیاسی الهام بخش این منشور بوده‌اند. ما خواسته‌های فعالان و زندانیان سیاسی در داخل ایران را هم لحاظ کردیم تا به یک مبنا برای ائتلاف اپوزیسیون دموکرات برسیم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

آقای پهلوی درباره گسترده‌تر کردن این ائتلاف به «فراگیری حداکثری و ریزش حداکثری از رژیم» پرداخت و درباره همگرایی و همسو شدن افرادی که قبلا به اصلاح رژیم دل بسته‌ بودند و الان آن آن دل‌کنده‌اند، صحبت کرد. او تاکید کرد: «ما می‌بینیم که آنها الان در حال حرکت به سمت ما هستند که این یعنی گسترش ائتلاف ما. این تحول مثبتی است و باید حداکثر استفاده را از آن بکنیم. هرکسی که حاضر است به پا خیزد نباید منتظر دعوت ما باشد. این یک اتوبوس مجانی است. تنها لازمه و شرط پیوستن به این پروژه توافق داشتن روی اصول بنیادی است که در این منشور وجود دارد. تا زمانی که به این اصول پایبند باشید می‌توانیم به سمت هدف مشترک حرکت کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش تحلیلی؛ ایران در مذاکرات هسته‌ای به دنبال چیست؟

رضا پهلوی: دغدغه حکومت ندارم و نمی‌خواهم درگیر مسائل حکومتی باشم

تبعات حمله انتقام‌جویانه ایران به اسرائیل؛ اروپا نگران چیست؟