Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

وضعیت وخیم «پیروز»؛ کمرنگ شدن امیدها برای زنده ماندن توله یوزپلنگ ایرانی

پیروز یوزپلنگ ایرانی
پیروز یوزپلنگ ایرانی Copyright حساب اینستاگرام بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران
Copyright حساب اینستاگرام بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه روز پس از انتقال «پیروز»، توله یوزپلنگ ایرانی، با علائم بالینی بحرانی به بیمارستان دامپزشکی تهران مقامات مسئول می‌گویند که این حیوان همچنان در حالت «ناپایدار» به سر می‌برد.

آگهی

سه روز پس از انتقال «پیروز»، توله یوزپلنگ ایرانی، با علائم بالینی بحرانی به بیمارستان دامپزشکی تهران مقامات مسئول می‌گویند این حیوان همچنان در حالت «ناپایدار» به سر می‌برد.

در پی مشکلات گوارشی و یبوست مزمن، پیروز با علائم مشکوک به انسداد روده در ساعات بامدادی روز جمعه ۵ اسفند به بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران منتقل شد. پس از بررسی‌های اولیه و انجام آزمایش‌های رادیولوژی و سونوگرافی دامپزشکان تشخیص دادند که این حیوان انسداد روده ندارد، با این حال با مشکلات جدی سلامت روبروست.

دکتر امید مرادی، رئیس بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران، روز گذشته گفت که پیروز به یک «عارضه حاد کلیوی» مبتلا است و کلیه‌های این حیوان در دفع سموم خوب عمل نمی‌کنند. نارسایی کلیوی باعث شده است تا میزان اوره و کراتینین خون این توله یوزپلنگ بالا رود و شرایط آن را بحرانی کند.

آقای مرادی با بیان این مطلب اضافه کرد شرایط پیروز تا ساعت ۱۹ روز یکشنبه در مقایسه با روزهای قبل «اندکی بهتر» شده، ولی هنوز به ثبات نرسیده است.

غلامرضا ابدالی، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست، در این باره گفته است: «پیروز دچار نارسایی کلیوی است. نارسایی کلیوی از ابتدا هم همراه او بوده است چراکه در شرایط نرمال به دنیا نیامد، سزارین شد و شیر مادر را هم تغذیه نکرده است بدین جهت بسیاری از پارامترهایی که یک توله سالم باید داشته باشد را نداشته است. اکنون هم به علت این بیماری دچار ضعف شده است. در برخی موارد این ضعف شدت پیدا می‌کند و طبیعتا با این وضعیت وقتی کلیه کار نکند بعضی پارامترها مانند اوره و کراتین او بالا رفته و خون تصفیه نمی‌شود.»

در پی بروز این مشکل بحث‌هایی درباره دیالیز احتمالی این حیوان مطرح شده است. در شرایطی که ابتدا گفته شد دستگاه دیالیز مخصوص برای این کار در ایران وجود ندارد، غلامرضا ابدالی، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست، گفته است یک دستگاه دیالیز در ایران یافت شده و دامپزشک مالک حاضر شده آن را در اختیار تیم درمانی قرار دهد.

عرفان کوچاری، تسنیم
پیروز از بدو تولد در پارک پردیسان تهران نگهداری می‌شودعرفان کوچاری، تسنیم

با این وجود آقای ابدالی با «خطرناک» خواندن دیالیز که مستلزم بیهوشی کامل حیوان است، در این باره اضافه کرد: «تیم دامپزشکی ایران با کمک، مشورت و تجویز دکتر پیتر کالدوِل دامپزشک آفریقایی پیروز، هنوز این‌ ضرورت را تشخیص نداده‌اند که پیروز باید دیالیز کند، چون بر اساس بررسی‌ها هنوز به مرحله دیالیز نرسیده است.»

همزمان دکتر ایمان معماریان، دامپزشک حیات وحش، امکان زنده ماندن «پیروز» را با توجه به شرایط و امکانات موجود بسیار کم دانسته است.

رسانه‌های ایران بعدازظهر دوشنبه به نقل از علیرضا شهرداری، پرستار پیروز گزارش دادند که دیالیز این حیوان شروع شده و او به اتاق جراحی منتقل شده است. 

پیروز ۱۰ ماهه که به همراه دو توله یوز دیگر در روز یازدهم اردیبهشت ۱۴۰۱ به روش سزارین از «ایران» (ماده یوز در اسارت) متولد شد. در حالی که دو توله یوز دیگر زنده نماندند، پیروز جان به در برد و تاکنون در پارک ملی پردیسان نگهداری شده است.

از همان ابتدای تولد پیروز و تلف شدن دیگر توله‌ها، فعالان محیط زیستی از وضعیت نگهداری آن‌ها به شدت انتقاد کردند. سزارین زودرس و صحرایی «ایران»، استفاده از کادر «یوز ندیده» برای انجام عمل سزارین و نگهداری از توله‌ها، عدم دسترسی به «شیر باکیفیت» برای توله یوزها و عفونت «ایران» مادر آن‌ها از جمله انتقادات کارشناسان بوده است.

در آهنگ «برای» اثر شروین حاجی‌پور که در میانه اعتراضات ۱۴۰۱ در ایران منتشر شد، به پیروز اشاره شده بود

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پیش‌تر حسن اکبری، معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفته بود که هزینه‌های نگهداری از پیروز بالاست و این توله یوزپلنگ «ارزش حفاظتی ندارد».

ایران یکی از آخرین کشورهای جهان است که یوزپلنگ‌های آسیایی در آن زندگی می‌کنند و بر همین اساس در سال ۲۰۰۱ میلادی یک برنامه حفاظتی تحت حمایت سازمان ملل در کشور راه اندازی شد.

تولد پرحاشیه پیروز و نگرانی‌ها از وضعیت نگهداری از او باعث شده است بسیاری از ایرانیان سرنوشت این توله یوزپلنگ را تعقیب کنند.

شروین حاجی‌پور، خواننده، در آهنگ «برای...» که در میانه اعتراضات ۱۴۰۱ ایران ساخته و به نمادی برای معترضان تبدیل شد به این توله یوزپلنگ ایرانی و «احتمال انقراضش» اشاره می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مصاحبه با دکتر معماریان، دامپزشک حیات وحش: در معالجه پیروز باید از دانش متخصصان خارجی استفاده می‌شد

پیروز تلف شد

«ایران»، یوزپلنگ پارک ملی توران سه قلو به دنیا آورد