Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حکومت طالبان با ایران و روسیه کنسرسیوم سرمایه گذاری ایجاد می‌کند

پرچم طالبان در داخل مرکز اطلاعات و رسانه های دولتی در کابل، افغانستان، سه شنبه، ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۱.
پرچم طالبان در داخل مرکز اطلاعات و رسانه های دولتی در کابل، افغانستان، سه شنبه، ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۱. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت بازرگانی دولت طالبان اعلام کرد که با مشارکت شرکت‌هایی از روسیه، ایران و پاکستان برای ایجاد سرمایه‌گذاری با تمرکز بر نیرو، معدن و زیرساخت‌ها کنسرسیوم ایجاد کرده است.

آگهی

وزارت بازرگانی دولت طالبان روز چهارشنبه اعلام کرد که با مشارکت شرکت‌هایی از روسیه، ایران و پاکستان برای ایجاد سرمایه‌گذاری با تمرکز بر نیرو، معدن و زیرساخت‌ها کنسرسیومی (ائتلاف) ایجاد کرده است.

نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت بازرگانی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این وزارتخانه تفاهم نامه‌ای را با شرکت‌های خارجی امضا کرده که نمایندگانی را برای بررسی پروژه‌هایی به ارزش یک میلیارد دلار به کابل بفرستنند.

اقتصاد افغانستان از زمان تسلط طالبان بر افغانستان در سال ۲۰۲۱ به شدت با مشکل مواجه شده است. با روی کار آمدن طالبان جامعه بین‌المللی بیشتر بودجه توسعه را کاهش و تحریم‌هایی را بر نظام بانکی این کشور اعمال کرد. علاوه بر این مجموعه حملات دولت اسلامی علیه اهداف خارجی نیز برای برخی از سرمایه گذاران نگران کننده است.

آقای عزیزی می‌گوید دولت طالبان بر راه اندازی چندین طرح تجاری بلندمدت از جمله کنسرسیوم و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی متمرکز شده است . آن‌ها همچنین در تلاشند تا امنیت تجار را تضمین کنند.

به گفته او «بحث‌های زیادی در مورد امنیت در جلسات کابینه صورت گرفته و کمیسیون‌هایی نیز در این‌ رابطه ایجاد شده و مخفیگاه‌ها (ستیزه جویان) تخریب شده است. امارت اسلامی امنیت را تضمین و از بخش خصوصی در زمینه امنیتی حمایت خواهد کرد.»

آقای عزیزی در بخش دیگری از سخنانش می‌گوید در این کنسرسیوم علاوه بر پروژه‌های معدنی و برق، ساخت تونل دوم از طریق گذرگاه سالنگ در شمال افغانستان، پروژه انتقال آب از ولایت پنجشیر شمالی به پایتخت و همچنین بازسازی شاهراه اصلی اتصال کابل به ولایت غربی هرات نیز در نظر گرفته شده است.

به گفته سرپرست وزارت بازرگانی، دولت طالبان با هدف جزب سرمایه‌گذاری خارجی در حال برنامه ریزی برای تمرکز بر ایجاد مناطق ویژه اقتصادی است.

او می‌گوید محموله‌های نفت، گاز و گندم تحت یک قرارداد بزرگ با روسیه در سال گذشته از طریق جاده و راه آهن از آسیای مرکزی به افغانستان ارسال شده است. هرچند علیرغم تحریم‌هاگ۷ بسیاری از پرداخت‌های بین المللی در افغانستان محدود شده اما پرداخت‌ها از طریق کانال های بانکی انجام شده است.

این مقام طالبان اما توضیح بیشتری نداد که کدام بانک‌ها این پرداخت را تسهیل کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هند به اعضای ارشد طالبان «رهبری، دیپلماسی و فرهنگ» می‌آموزد

هشدار فائو نسبت به تبعات سلطه طالبان:۷۰ درصد مردم افغانستان با ناامنی غذایی مواجه‌اند

طالبان: دست‌کم ۵ غیرمظامی در انفجاری نزدیکی وزارت امور خارجه افغانستان کشته شدند