تایوان از گسترش همکاری‌های نظامی با آمریکا با هدف مقابله با «توسعه‌طلبی اقتدارگرای» چین سخن گفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دیدار رئیس‌جمهوری تایوان با هیاتی از نمایندگان کنگره آمریکا
دیدار رئیس‌جمهوری تایوان با هیاتی از نمایندگان کنگره آمریکا   -  کپی رایت  AP Photo

تایوان روز سه‌شنبه اعلام کرد که همکاری‌های نظامی خود با آمریکا را برای مقابله با «توسعه‌طلبی اقتدارگرای» چین افزایش خواهد داد. 

تسای اینگ ون، رئیس‌جمهوری تایوان پس از دیدار با گروهی از اعضای کنگره ایالات متحده در تایپه گفت: «تایوان به شکلی فعالانه‌تر با آمریکا و دیگر شرکای دموکراتیک خود برای رویارویی با چالش‌های بین‌المللی مانند توسعه‌طلبی اقتدارگرا و تغییرات آب و هوایی همکاری خواهد کرد.»

رئیس‌جمهوری تایوان اشاره‌ای به ماهیت همکاری‌های آینده بین تایپه و واشنگتن نکرد اما گفت که زمان بررسی زمینه‌های همکاری بیشتر بین دو طرف فرا رسیده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سفر گروهی پنج نفره از اعضای کنگره آمریکا به تایوان تنها چند روز پس از سفر مایکل چیس، از مقام‌های پنتاگون به این جزیره صورت می‌گیرد. روزنامه فایننشال تایمز گزارش داده است که این مقام وزارت دفاع ایالات متحده روز جمعه به تایوان رفته بود. 

روابط واشنگتن و پکن طی روزهای گذشته بر سر سرنگونی بالن متعلق به چین در نزدیکی ساحل شرقی آمریکا تیره شده بود. 

چین از تایوان به عنوان بخشی از خاک خود یاد می‌کند که در صورت لزوم حتی با استفاده از زور باید تحت کنترل پکن در بیاید. مقام‌های چین نسبت به سفر مقام‌های خارجی به تایوان حساسیت زیادی دارد و بارها از سفر مقام‌های آمریکایی به این جزیره انتقاد کرده‌اند.

نانسی پلوسی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا تابستان گذشته در سفری که بازتاب رسانه‌ای گسترده‌ای داشت به تایوان رفت. 

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا پیش از این هشدار داده بود که پکن ممکن است طرح خود برای اشغال تایوان را زودتر از موعد برنامه‌ریزی شده اجرا کند.