تحولات ایران؛ پلیس بروکسل: شمار شرکت‌کنندگان در تجمع اعتراضی ایرانیان از ۳۵ هزار نفر گذشت

تجمع اعتراضی ایرانیان در بروکسل
تجمع اعتراضی ایرانیان در بروکسل Copyright اسکرین شات
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین اخبار و گزارش‌ها از رویدادهای ایران را در روز دوشنبه ۱ اسفند (۲۰ فوریه) می‌توانید در این صفحه دنبال کنید

آگهی

با گذشت پنج‌ ماه از جان باختن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد و آغاز اعتراضات در ایران، برگزاری تجمع‌های اعتراضی ایرانیان در نقاط مختلف جهان همچنان ادامه دارد. 

ایرانیان معترض روز دوشنبه ۲۰ فوریه در بروکسل پایتخت بلژیک راهپیمایی اعتراضی برگزار کردند. این راهپیمایی از ساعت ۱۱ صبح در Gare du Nord این شهر شروع شده و مقصد آن کمیسیون اروپا در خیابان Rue de la Loi این شهر است. 

معترضان قرار است با تجمع در مقابل کمیسیون اروپا خواستار قرار دادن سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا شوند. حامد اسماعیلیون، فعال سیاسی، نویسنده و سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲، مسیح علینژاد، فعال سیاسی و روزنامه‌نگار، علیرضا آخوندی، نماینده پارلمان سوئد، دریا صفائی، نماینده پارلمان بلژیک و عبیر السهلانی، نماینده پارلمان اروپا از جمله چهره‌های اپوزیسیون شرکت‌کننده در این راهپیمایی هستند. این تجمع همزمان با برگزاری نشست شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا برگزار می‌شود.

آخرین اخبار و گزارش‌ها از رویدادهای ایران در روز دوشنبه ۱ اسفند (۲۰ فوریه) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

20.02.2023
22:02

بیانیه جان بولتون در حمایت از قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا

جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی ایالات متحده و سفیر پیشین این کشور در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای از قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا حمایت کرد.

در متن این بیانیه آمده است: «من قویا از تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی حمایت می‌کنم. وقتی به عنوان مشاور امنیت ملی در ایالات متحده خدمت می‌کردم، در راستای تحقق هدف دولتمان مبنی بر قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی کشورمان سخت کار کردم و مشعوفم که  در سال ۲۰۱۹ به این هدف دست یافتیم. باور دارم اگر اتحادیه اروپا نیز همین کار را کند، پیامی بین‌المللی خواهد بود مبنی بر این که سرکوب خشونت بار داخلی سپاه و تهدیدات این سازمان بر برقراری صلح و امنیت در خاور میانه و جهان تحمل نخواهد شد. درحالی که مقاومت در ایران به سطحی نوین رسیده است، نشان دادن ضدیت جهانی با اقدامات اهریمنی سپاه نقطه‌ای بحرانی است. مردم ایران تصمیم مثبت اتحادیه اروپا را تایید و اعتباری بر آرزوی آزادیشان می‌بینند که به تقویت روحیه آن‌ها در مواجهه با چنین خطر بزرگی می‌انجامد.»  

20.02.2023
21:08

پلیس بروکسل: بیش از سی و پنج هزار نفر در تجمع امروز معترضان ایرانی در این شهر شرکت کردند  

پلیس بروکسل تعداد شرکت کنندگان در تجمع معترضان ایرانی در این شهر را بیش از سی و پنج هزار نفر اعلام کرد. ایرانیان از روز گذشته از نقاط مختلف اروپا برای شرکت در این تجمع به بروکسل، پایتخت بلژیک و محل استقرار کمیسیو اروپا آمدند. 

حامد اسماعیلیون، فعال سیاسی، نویسنده و سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲، مسیح علینژاد، فعال سیاسی و روزنامه‌نگار، علیرضا آخوندی، نماینده پارلمان سوئد، دریا صفائی، نماینده پارلمان بلژیک و عبیر السهلانی، نماینده پارلمان اروپا از جمله چهره‌های سرشناس شرکت‌کننده در این راهپیمایی بودند. این تجمع همزمان با برگزاری نشست شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد.

20.02.2023
20:59

نامه انستیتو جورج دبلیو بوش در حمایت از قرار دادن سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی

دیوید جی کرامر، مدیر اجرایی انستیتو جورج دبلیو بوش با فرستادن بیانیه به تجمع امروز ایرانیان در بروکسل از خواست معترضان مبنی بر قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا حمایت کرد. در متن این بیانیه آمده است: «ملت‌های ما باید کاملا بر این نکته واقف باشند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اگرچه خود را به عنوان یک نهاد سیاسی مشروع جلوه می‌دهد، اما یک سازمان تروریستی و ناقض گسترده حقوق بشر است.» 

آقای کرامر با اشاره به اقدامات سپاه پاسداران در سال‌های گذشته افزود: «اقدامات سپاه در داخل و خارج از ایران ماهیت خشونت آمیز و سرکوبگرانه آن را ثابت می کند. ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ بر مبنای پشتیبانی این سازمان از سایر گروه‌های تروریستی، سرکوب وحشیانه علیه مردم ایران و حمله به شهروندان آمریکایی، سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. این سازمان همچنین تلاش بر بی‌ثباتی جوامع آزاد در سراسر اروپا دارد، زیرا ارزش‌های دموکراتیک و تعهد آن‌ها به حاکمیت قانون، تهدیدی برای حکومت‌های مستبدی مانند جمهوری اسلامی است.»

وی همچنین در رابطه با ارسال پهپاد‌های ایرانی به روسیه نوشت: «در تهاجم نظامی بی‌دلیل روسیه به اوکراین، آن‌ها به واقع در طرف مستبدی همچون پوتین ایستاده‌اند. گزارش‌ها حاکی از آن است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پهپادهای ایرانی را همراه با تخصص فنی در اختیار روسیه قرار می‌دهد تا در جهت حمله به غیرنظامیان اوکراینی استفاده کند. این موضوع جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در ارتکاب جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت شریک پوتین قرار می‌دهد.»

مدیر اجرایی انستیتو جورج دبلیو بوش افزود: «ملت‌های ما به عنوان متحدان دموکراتیک متعهد به آزادی و حفظ کرامت انسانی، باید در کنار هم در برابر این تهدید ایستادگی کنند. توافق بر سر قرار دادن سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی گامی مهم است. این اقدام نه تنها مشروعیت بین‌المللی سپاه را از بین می‌برد بلکه فشار بیشتری را نیز بر جمهوری اسلامی وارد می‌کند تا مجبور به احترام به حاکمیت قانون در داخل و خارج از مرزهای خود شود.»

نامه انستیتو جورج دبلیو بوش در حمایت از قرار دادن سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی
20.02.2023
17:36

کاردار سفارت جمهوری اسلامی در لندن به وزارت امور خارجه بریتانیا احضار شد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در پی اعلام «تهدیدهای امنیتی جدی» علیه کارکنان شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال که منجر به تعطیلی استودیوهای این شبکه تلویزیونی در لندن شد، کاردار سفارت جمهوری اسلامی در لندن به وزارت امور خارجه بریتانیا احضار شد.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مهدی حسینی‌متین، کاردار سفارت جمهوری اسلامی در لندن، به دلیل «تهدیدهای جدی علیه خبرنگاران مقیم بریتانیا» در وزارت امور خارجه حاضر شد.»


 

20.02.2023
16:54

مدیر اجرائی دیدبان سازمان ملل: سپاه در پنج‌ سال گذشته تلاش کرد ۳۰ نفر را در سراسر اروپا و آمریکا ترور کند

هیلل نویر، مدیر اجرائی دیدبان سازمان ملل در جریان تظاهرات روز دوشنبه در بروکسل گفت: «تظاهرات بسیار قدرتمندی است که کم‌تر نظیر آن را در اروپا می‌بینیم. ده‌ها هزار نفر از سراسر اروپا، از فنلاند در شمال تا ایتالیا در جنوب اروپا، از پرتغال، آلمان، کپنهاگ با پیامی ساده گردهم آمده‌اند. آن‌ها از اتحادیه اروپا می‌خواهند تا به ارزش‌های خود عمل کند، از مبارزه مردم ایران برای دست‌یافتن به ارزش‌های اروپایی، حقوق زنان، حقوق بشر، دموکراسی، آزادی و بیان حقیقت حمایت کند. سپاه پاسداران در پنج‌ سال گذشته تلاش کرده تا ۳۰ نفر از مقامات دولتی، فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران در فرانسه، بریتانیا، ایالات متحده، سراسر اروپا، آلمان و هلند ترور کند.‌»

وی افزود: «اتحادیه باید به بیان حقیقت بپردازد و تحت قوانین اروپا سپاه پاسداران را به عنوان سازمان‌ تروریستی بشمارد. ما از کشورهای قدرتمند مانند بریتانیا که در طول تاریخ موضعی قاطع از خود نشان داده‌اند انتظار داریم. بریتانیا کشور چرچیل است که مقابل آلمان نازی، بزرگترین اهریمنی که اروپا تا کنون به خود دیده ایستاده است. حکومتی که امروز در مقبال ما ایستاده، نژادپرست و قاتل است که اقداماتش چون تجاوز به زنان در زندان‌ها حتی به دشواری برای ما قابل تصور است. این بر عهده بریتانیا، فرانسه و آلمان است که به اصول خود عمل کنند. من به عنوان یک غیر ایرانی می‌گویم، من وقتی می‌بینم ایرانیان برای ارزش‌های دنیای آزاد که من به آن‌ها باور دارم مبارزه می‌کنند، تحت تاثیر قرار می‌گیرم.»

20.02.2023
16:27

پلیس بروکسل: بیش از بیست و هفت هزار نفر در تجمع اعتراضی روز دوشنبه ایرانیان شرکت کرده‌اند

پلیس بروکسل، پایتخت بلژیک از شرکت بیش از بیست و هفت هزار نفر در تجمع اعتراضی ایرانیان در روز دوشنه در این شهر خبر داد. ساعاتی پیش برگزارکنندگان تعداد شرکت‌کنندگان را بیش از شصت هزار نفر تخمین زده بودند.

    

20.02.2023
16:23

حامد اسماعیلیون: ما در کنار هم هستیم تا این انقلاب به پیروزی برسد

حامد اسماعیلیون، فعال سیاسی، نویسنده و سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ در جریان تجمع اعتراضی در بروکسل بلژیک گفت: «زمزمه تاسیس سپاه پاسداران حتی قبل از اینکه روح‌الله خمینی نوفل لوشاتو را ترک کند آغاز شد. سازمانی برای دفاع از انقلاب نه مردم ایران. هنوز هم نامی از ایران در نام این نهاد نیست. سپاه پاسداران پس از جنگ با عراق یک هیولای اقتصادی و امنیتی شد و امروز مهم‌ترین ابزار سرکوب مردم ایران است. در ایران آینده نظامیان در سیاست مداخله نمی‌کنند و اقتصاد به جای مداحان یونیفرم پوش، در دست متخصصان ایرانی خواهد بود. در ایران آینده اقوام زیر ضربه‌های سپاه پاسداران نخواهند بود و نفس خواهند کشید. در ایران آینده مافیای سپاه پاسداران محیط زیست را به نابودی نمی‌کشاند. در ایران آینده پلیس برای حفظ امنیت خواهد بود نه ارعاب و آدمکشی. قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی تصمیم درستی است که باید فورا و به اضطرار گرفته شود.»

وی همچنین افزود: «ما در کنار مردم ایران هستیم. ما از هیچ فعالیتی که بتوانیم اینجا انجام دهیم تا به مردم ایران برای رسیدن به پیروزی و به ثمر رسیدن انقلاب کمک کنیم، فروگذار نخواهیم کرد. ما در کنار هم هستیم تا این انقلاب به پیروزی برسد.» 

20.02.2023
15:00

برگزار کنندگان تجمع اعتراضی بروکسل: شمار شرکت‌کنندگان در تجمع اعتراضی بروکسل به «بیش از شصت‌هزار نفر» رسید

بنابر اعلام برگزارکنندگان، شمار شرکت‌کنندگان در تجمع اعتراضی بروکسل تا ساعت ۱۴:۵۰ به وقت محلی (۱۷:۲۰ به وقت تهران) به بیش از ۶۰هزار نفر رسیده، اما پلیس بروکسل هنوز آمار جدید اعلام نکرده است. معترضان خواستار قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی سپاه هستند. 

اتحادیه اروپا ساعاتی پیش ۳۴ فرد و نهاد را به دلیل سرکوب معترضان در ایران به فهرست تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی اضافه کرد. نام وزرای ارشاد و آموزش و پرورش دولت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در بین تحریم‌شدگان دیده می‌شود.

.

20.02.2023
14:01

شمار شرکت‌کنندگان در تجمع اعتراضی بروکسل به بیش از سیزده هزار نفر رسید

بنا بر اعلام پلیس بروکسل، شمار  شرکت‌کنندگان در تجمع اعتراضی روز دوشنبه در مقابل کمیسیون اروپا در شهر بروکسل بلژیک تا دقایقی پیش به بیش از ۱۳هزار نفر رسیده است. این تجمع همزمان با برگزاری نشست شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا برگزار می‌شود.

20.02.2023
13:26

روزنامه سازندگی توقیف شد

به گزارش ایسنا، هیات نظارت بر مطبوعات روز دوشنبه به توقیف روزنامه سازندگی به مدیر مسئولی غلامحسین کرباسچی، شهردار سابق تهران رای داد.  

روابط‌عمومی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی در راستای اعلام نتیجه این جلسه، اعلام کرد: «با توجه به بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته و با عنایت به اصرار بر تخلف در درج محتوای خلاف واقع و تشویش اذهان عمومی طی ماه‌های گذشته، هیات نظارت بر مطبوعات رای به توقیف این روزنامه صادر کرد.»

این روزنامه در آخرین شماره خود روز دوشنبه در مقاله‌ای با عنوان «طغیان گوشت» به علل حذف گوشت از سفره طبقه متوسط و طبقه کارگر جامعه پرداخت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحولات ایران؛ گزارش‌ها از شنیده شدن صدای انفجار و شلیک پدافند هوایی در کرج

تحولات ایران؛ حامد اسماعیلیون برای شرکت در تظاهرات رم فراخوان داد

هزار کیلومتر با پای پیاده؛ «صدای جنبش زن، زندگی، آزادی به گوش دنیا رسیده است»