تحولات ایران؛ حامد اسماعیلیون برای شرکت در تظاهرات رم فراخوان داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات ایرانیان در واشنگتن، ۱۱ فوریه
تظاهرات ایرانیان در واشنگتن، ۱۱ فوریه   -  Copyright  AFP

با گذشت بیش از پنج‌ ماه از جان‌باختن مهسا امینی در  بازداشتگاه گشت ارشاد و آغاز اعتراضات در ایران، تحولات بسیاری در داخل و خارج از کشور همچنان متاثز از این وقایع است.

همزمان با برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ، صدها معترض ایرانی روز یکشنبه در این شهر در تجمعی اعتراضی علیه جمهوری اسلامی شعار سر دادند. همچنین قرار است روز دوشنبه تظاهراتی در بروکسل برگزار شود و طی آن مجددا معترضان ایرانی خواستار قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا شوند.

عباس عراقچی، دبیر شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی و معاون پیشین وزارت خارجه روز گذشته در گفتگو با وبساست خبری جماران به مقامات جمهوری اسلامی در مورد تداوم تجمع‌های اعتراضی ایرانیان در خارج کشور هشدار داده و گفته بود: «نباید اجازه دهیم اینطور مرتب علیه ما تظاهرات شود و مرتب پیام‌هایی داده شود. علی‌رغم اینکه معتقدم جمهوری اسلامی قوی‌تر از اینهاست و بیدی نیست که با این بادها بلرزد، ولی به هرحال نباید اجازه دهیم هزینه‌های آن بیشتر شود»

آخرین اخبار و گزارش‌ها از رویدادهای ایران در روز یکشنبه ۳۰ بهمن (۱۹ فوریه) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

19.02.2023
21:35

مولوی عبدالحمید: ملت ایران از عاملان و‌ آمران تجاوز نخواهد گذشت


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در توییتی گفت: «افرادی که به‌عنوان مأمور و بازجو به بازداشت‌شدگان تجاوز کرده‌اند، مرتکب بدترین جنایت شده‌اند.»

وی افزود: «ملت ایران حتی اگر از خون به ناحق ریخته‌شدۀ فرزندان خود بگذرد، از عاملان و‌ آمران تجاوز نخواهد گذشت.»
وی از نهادها و شخصیت‌های آزاده خواست تا برای جلوگیری از این جنایت و انحراف وحشتناک ورود نمایند.

19.02.2023
21:26

نتانیاهو: صلح با عربستان با هدف توقف ایران است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت که صلح اسرائیل با عربستان برای توقف تجاوز ایران است و فرصت‌های اقتصادی را برای دولت اسرائیل و منطقه باز می‌کند.
او گفت که جهان عرب تهدید ایران را به رسمیت می‌شناسد.
وی با تاکید بر این نکته که خواهان عادی‌سازی روابط با عربستان است افزود: «چنین اقدامی تغییری تاریخی در موقعیت اسرائیل در خاورمیانه ایجاد می‌کند.»
وی افزود: «این هدفی است که به موازات هدف توقف ایران روی آن کار می‌کنیم. این دو هدف در هم تنیده شده‌اند.»

19.02.2023
16:55

عباس عراقچی: نباید اجازه بدهیم این‌طور مرتب علیه ما تظاهرات شود

عباس عراقچی، دبیر شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی و معاون پیشین وزارت خارجه روز گذشته در گفتگو با وبسایت خبری جماران با اشاره به اعتراضات پنج ماه گذشته ایران از «پروژه بدنام‌سازی، امنیتی سازی و مشروعیت‌زدایی از جمهوری اسلامی در دنیا» سخن به میان آورد و به مقامات ایران هشدار داد: «این بسیار خطرناک است. خطرناک به این معنا که منافع ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ما باید مراقبت کنیم.»

او همچنین از تدام تظاهرات توسط معترضان در خارج از ایران ابراز نگرانی کرد و گفت: «ما نباید اجازه دهیم این فضا بیشتر از این شکل بگیرد و در جهت کاهش این فضا حرکت کنیم؛ این هم به دیپلماسی نیاز دارد و هم به اتخاذ یک سری سیاست‌های درست. و هم سیاست دیپلماسی رسانه‌ای و هم دیپلماسی عمومی می‌خواهد. به هرحال نباید اجازه دهیم اینطور مرتب علیه ما تظاهرات شود و مرتب پیام‌هایی داده شود. علی‌رغم اینکه معتقدم جمهوری اسلامی قوی‌تر از اینهاست و بیدی نیست که با این بادها بلرزد، ولی به هرحال نباید اجازه دهیم هزینه‌های آن بیشتر شود.»

عباس عراقچی/عکس از وبسایت جماران

19.02.2023
16:39

تجمع خانواده‌های زندانیان محکوم به اعدام مقابل ساختمان قوه قضائیه در تهران

به گزارش خبرگزاری هرانا، برخی از خانواده‌ها و بستگان زندانیان محکوم به اعدام روز یکشنبه در مقابل ساختمان قوه قضائیه در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۲۲ بیش از ۵۰۰ حکم اعدام برای محکومین با جرایم مختلف در ایران به اجرا درآمده است.

19.02.2023
15:37

انتشار گزارش سالیانه چهار سازمان مسیحی مبنی بر نقض حقوق مسیحیان در ایران

چهار سازمان مسیحی به مناسبت چهل و چهارمین سال کشته‌شدن کشیش ارسطو سیاح در گزارشی ۲۵ صفحه‌ای به موارد نقض حقوق مسیحیان در ایران در سال گذشته میلادی پرداختند.

پرویز سیاح سینا معروف به ارسطو ۴۴ سال پیش در آستانه انقلاب ۵۷ ایران و در سن ۵۱ سالگی در شیراز به قتل رسید. بنا بر گزارش‌ها. دو نفر که خود را نوکیش جا زده بودند، برای آشنایی با آیین مسیحیت با او تماس گرفته بودند و در ملاقاتی با کارد شاهرگ او را زدند و نوشته‌ای که مبنی از «اتهام ارتداد» بود به همراه یک گلوله کنار جسد او گذاشتند. در این نوشته آمده بود: «می‌توانستیم این مرتد را با تیر بکشیم ولی سزای او این است.» با مصادره اموال کلیسای شیراز توسط دادگاه انقلاب در آن سال حدس‌هایی مبنی بر این که آقای سیاح «خستین قربانی قتل‌های حکومتی جمهوری اسلامی» است، مطرح شد.

در این گزارش که در روز یکشنبه ۱۹ فوریه منتشر شده است با اشاره به اعتراضات ۵ ماه اخیر ایران آمده است که به جز این اعتراضات در طول سال پیشین میلادی شماری از مسیحیان «تنها به دلیل فعالیت‌های مسالمت آمیز دینی خود با آزار،‌ بازداشت و زندان مواجه شده‌اند.» 

بر اساس این گزارش،  حداقل ۳۰ مسیحی در سال گذشته میلادی زندانی یا تبعید بوده‌اند که رقمی مشابه سال پیش از آن است اما تعداد مسیحیان بازداشت‌شده از ۵۹ نفر در سال ۲۰۲۱ به ۱۳۴ نفر در سال ۲۰۲۲ افزایش یافته است. همچنین تعداد مسیحیان محکوم شده نیز نسبت به سل قبل دوبرابر شده و به ۶۱ تن رسیده است.

بر اساس اصل ۱۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی اقلیت‌های دینی هستند و در انجام مراسم دینی خود آزادند. ولی به نظر می‌رسد مقامات جمهوری اسلامی بر برخورد جدی با مسیحیان تبشیری و به ویژه نوکیشیان مسیحی تاکید دارند.

19.02.2023
15:00

حامد اسماعیلیون فراخوانی برای تجمع اعتراضی در روز ۲۲ فوریه در رم منتشر کرد 

حامد اسماعیلیون، فعال سیاسی، نویسنده و سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ با انتشار ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی از مردم برای شرکت در تجمع اعتراضی در روز ۲۲ فوریه در رم، پایتخت ایتالیا دعوت کرد. در این تجمع اعتراضی او به همراه مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی حاضر خواهد شد.