نتایج یک تحقیق: برخی مواد صاف کننده دائمی مو می‌توانند باعث نارسایی کلیه شوند

ضررهای مواد صاف کننده دائمی مو
ضررهای مواد صاف کننده دائمی مو Copyright کانوا پرو
Copyright کانوا پرو
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق تحقیقات جدید، برخی از موادی که برای صاف کردن مو در سالن‌های آرایش استفاده می‌شود می‌تواند باعث نارسایی کلیه شوند.

آگهی

طبق تحقیقات جدید، برخی از موادی که برای صاف کردن مو در سالن‌های آرایش استفاده می‌شود می‌تواند باعث نارسایی کلیه شوند.

پروفسور لیندا شاویت از مرکز پزشکی شار زدک در اسرائیل که مدیریت این تحقیق را برعهده داشت می‌گوید اسرائیل نخستین کشوری است که موارد متعددی در این زمینه را مستند و محصولات مخصوص صافی مو را ممنوع کرده است.

وزارت بهداشت اسرائیل ماه گذشته طبق پیش نمایش این تحقیق که در مجله آمریکایی بیماری‌های کلیوی منتشر شده است تمام محصولات حاوی اسید گلیوکسیلیک را ممنوع کرد.

شاویت معتقد است که انتشار این تحقیق، پزشکان در سراسر جهان را بر آن خواهد داشت تا از بیماران مبتلا به نارسایی کلیه به ویژه زنان جوان که اغلب مشتریان صافی مو هستند بپرسند که آیا چنین اقدام انجام داده‌اند یا خیر.

او پیش‌بینی کرد که بسیاری از موارد جدید این بیماری، ناشی از صاف کردن مو کشف خواهد شد.

این متخصص به تایمز اسرائیل گفت: «ما ۲۶ مورد آسیب حاد کلیوی را طی سه سال گذشته ثبت کرده‌ایم.»

بیماران مورد مطالعه پس از استفاده از محصولات صاف کننده مو، درد شکمی، تهوع، استفراغ و بثورات پوستی سر را تجربه کرده‌اند. میانگین سنی ۲۸ سال بود و اکثر آن‌ها مشکل پزشکی قبلی نداشتند.

پروفسور شاویت گفت: «هیچ یک از آن‌ها فوت نکرده‌اند و آسیب‌ها قابل برگشت بود اما سه زن جوان مورد مطالعه برای چند هفته تحت دیالیز بودند و تعدادی از آن‌ها نیاز به بیوپسی [نمونه برداری] کلیه داشتند.» وی اضافه کرد که برخی از این افراد نیز در بخش مراقب‌های ویژه بستری شدند که این موضوع جدی است.

کانوا
صاف کردن موکانوا

محصولات مورد بحث، حاوی اسید گلیوکسیلیک هستند. این ماده در کرم‌های مخصوص برای صاف کردن دائمی مو موجود است که باعث ماندگاری چندماهه صافی می‌شود. این کرم‌ها معمولا در سالن‌های آرایشی استفاده می‌شود اما گاهی اوقات افراد نیز می‌توانند آن را تهیه و در خانه از آن استفاده کنند.

شاویت توضیح داد: «چیزی که دیدیم این است که اسید گلیوکسیلیک می‌تواند جذب پوست شود و وقتی وارد جریان خون شد می‌تواند به اگزالات [مولکول‌های کوچکی که توانایی تشکیل بلور دارند] متابولیزه شود، سپس به کلیه‌ها رفته و باعث آسیب شود. اگزالات یک مولکول طبیعی است که مقادیر بیش از اندازه آن می‌تواند باعث نارسایی کلیه شود.»

وی گفت که احتمالا این مواد شیمیایی پیش از این به کلیه بسیاری از افرادی دیگر که بی‌خبر هستند آسیب رسانده باشد.

شاویت معتقد است که ممنوعیت اسید گلیوکسیلیک جان انسان‌ها را نجات می‌دهد. وی ابراز امیدواری کرد که همه سالن‌ها این ممنوعیت را رعایت کنند.

وی تاکید کرد که افزایش آگاهی زنان و همچنین آرایشگران برای استفاده از مواد مجاز و رعایت دستورالعمل‌های سازنده بسیار مهم است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج یک تحقیق: نئاندرتال‌ها به صورت گروهی فیل شکار می‌کردند

دانشمندان برای اولین بار موفق به پرورش بیضه در آزمایشگاه شدند

کشف بقایای زنان متعلق به ۶ هزار سال پیش که به شیوه «مافیاهای ایتالیایی» شکنجه و خفه شده‌اند