زمین‌لرزه ترکیه و سوریه جزء ده زلزله مرگبار قرن ۲۱؛ شمار جانباختگان از ۱۲ هزار نفر گذشت

پدری که دست فرزند مرده‌اش را گرفته
پدری که دست فرزند مرده‌اش را گرفته Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شمار زیادی از شهروندان این دو کشور همچنان زیر آوار گرفتار هستند

آگهی

با گذشت سه روز از زلزله ۷.۸ ریشتری که بخش‌های گسترده‌ای از ترکیه و سوریه را لرزاند، عملیات امداد رسانی برای نجات قربانیان همچنان ادامه دارد.

مقامات تا کنون از کشته‌شدن دستکم ۱۲ هزار نفر خبر داده‌اند، این در شرایطی است که با توجه به محبوس بودن شمار زیادی از افراد در زیر آوار برآورد می‌شود این رقم افزایش بیابد.

همزمان کاروان‌های امدادی و محموله‌های کمکی از دیگر کشورها وارد خاک ترکیه شده‌اند. در حالی که در سوریه و در منطقه تحت کنترل مخالفان نبود امکانات کمک‌رسانی باعث کندی شدید عملیات امداد شده است.

آخرین اخبار و اطلاعات درباره این حادثه را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید:

08.02.2023
21:00

شمار جان‌باختگان زلزله ترکیه و سوریه از دوازده‌هزار نفر فراتر رفت

مقامات می‌گویند شمار جان‌باختگان زلزله بامداد دوشنبه در ترکیه و سوریه از ۱۲‌هزار نفر فراتر رفته است.

مقامات سوری می‌گویند شمار جان‌باختگان در منطقه تحت حکومت دولت سوریه به ۱۲۶۲ نفر و شمار جان‌باختگان در منطقه تحت کنترل شورشیان سوری به ۱۷۳۰ تن رسیده است. همچنین به گزارش مقامات ترکیه، شمار جان‌باختگان در این کشور دست‌کم ۹۰۵۷ نفر است.

08.02.2023
19:01

بورس استانبول برای نخستین‌ بار در بیست و چهار سال گذشته تعطیل شد

بورس استانبول برای نخستین بار از سال ۱۹۹۹ به دلیل نوسانات به وجود آمده در بازار در نتیجه زلزله مرگبار بامداد دوشنبه اعلام تعطیلی کرد. این تعطیلی تا روز سه‌شنبه هفته آتی ادامه خواهد یافت. پیش از این تصمیم، زیان قابل توجهی در این بازار ثبت شده یود. 

بورس استانبول با اعلام تعطیلی تا روز ۱۴ فوریه اعلام کرد: «با توجه به حجم پایین معاملات امکان قیمت‌گذاری موثر وجود ندارد و کلیه معاملات انجام شده پس از توقف بازار در روز ۸ فوریه ملغی هستند.»

08.02.2023
18:03

رئیس کمیسیون اروپا: ترکیه و سوریه می‌توانند روی کمک اتحادیه اروپا حساب کنند

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا با اعلام برگزاری کنفرانس کشورهای اهداکننده کمک به ترکیه و سوریه در ماه مارس در شهر بروکسل گفت: «ترکیه و سوریه می‌توانند روی کمک اتحادیه اروپا حساب کنند.»

خانم فن درلاین در توئیتی نوشت: «ما اکنون برای نجات جان انسان‌ها در رقابت با زمانیم. به زودی به صورت مشترک کمک‌های خود را ارائه خواهیم کرد. ترکیه و سوریه می‌توانند روی اتحادیه اروپا حساب کنند. نخست وزیر سوئد و من میزبان کنفرانسی برای اهداکنندگان کمک (به ترکیه و سوریه) در اوایل ماه مارس در بروکسل خواهیم بود. بیایید برای این جوامع آسیب‌دیده کمک‌های بین‌المللی جمع‌آوری کنیم.»

08.02.2023
17:36

اردوغان: البته که در امداد‌رسانی کاستی‌هایی وجود دارد اما آمادگی برای چنین فاجعه‌ای غیرممکن است 

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به انتقادات از امدادرسانی دولت به زلزله‌زدگان به خصوص در استان هاتای که بیشترین آسیب را از این حادثه دیده است، گفت: «البته که در امداد‌رسانی کاستی‌هایی وجود دارد اما آمادگی برای چنین فاجعه‌ای غیرممکن است. برخی افراد اظهارات دروغین و حرمت‌شکنانه‌ای همچون این که پلیس و سربازی در این منطقه برای امداد رسانی ندیدیم، عنوان کرده‌اند. در حالی که پلیس‌ها و سربازان ما افراد شریفی هستند. ما اجازه نمی‌دهیم کسی با این‌طور صحبت‌ها آن‌ها را بدنام کند. در حال حاضر تنها در استان هاتای ۲۱ هزار پرسنل امدادی مستقر هستند.»

بازدید رجب طیب اردوغان از شهر زلزله‌زده قهرمان‌مرعش/ عکس از سرویس خبری ریاست‌جمهوری ترکیه

08.02.2023
17:09

سازمان ملل به دولت سوریه: سیاست را کنار بگذارید و دسترسی به مناطق زلزله‌زده را تسهیل کنید

سازمان ملل از دولت سوریه درخواست کرد که «سیاست را کنار بگذارد» و دسترسی به مناطق زلزله‌زده تحت کنترل شورشیان در شمال غرب این کشور را تسهیل کند.

المصطفى بن‌المليح، هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل در سوریه در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت: «سیاست را کنار بگذارید و بگذارید کار بشردوستانه خود را انجام دهیم. ما نمی توانیم صبر کنیم و مذاکره کنیم. اگر منتظر مذاکره باشیم، خیلی دیر می‌شود.»

08.02.2023
16:31

شمار جان‌باختگان زلزله در ترکیه و سوریه به یازده‌هزار و هفتصد نفر رسید

مقامات می‌گویند شمار جان‌باختگان زلزله بامداد دوشنبه در ترکیه و سوریه از مرز ۱۱ هزار و هفتصد نفر گذشته است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شمار جان‌باختگان زلزه در ترکیه را ۹۰۵۷ نفر و تعداد زخمی‌ها را ۵۲ هزار و ۹۷۹ نفر اعلام کرد. همچنین مقامات سوریه، تعداد جان‌باختگان زلزله در این کشور را ۲۶۶۲ نفر اعلام کردند.

08.02.2023
16:13

توئیتر در ترکیه از دسترس خارج شد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، توئیتر در ترکیه از دسترس خارج شده است. از زمان زلزله بامداد دوشنبه، برخی از مردم اعتراض خود به عملکرد دولت در قبال امدادرسانی را در توئیتر منعکس می‌کردند.

به گزارش نت‌بلاکس توئیتر برای چندین ارائه کننده اصلی خدمات اینترنت ترکیه فیلتر شده است. 

08.02.2023
16:08

شبهه‌هایی بر ترک‌خوردن سد آتاتورک پس از زلزله

پس از وقوع زلزله بامداد دوشنبه در ترکیه و سوریه، برخی از کاربران در توئیت‌هایی از به وجود آمدن ترک‌هایی بر سد آتاتورک خبر دادند. 

چندین کاربر در توئیت‌هایی مشابه نوشتند: «سدهای منطقه باید به سرعت کنترل شوند. گزارش‌هایی از ایجاد شکاف در سد آتاتورک وجود دارد.»

اما دفتر قرمانداری شانلی‌اورفا در توئیتی آسیب به سد آتاتورک را انکار کرد و نوشت: «در سد بیریجیک مشکلی وجود ندارد. شهروندان ما را به وحشت نیندازید.»

از سوی دیگر، فواد اوکتای، معاون رئیس جمهوری ترکیه هم با اعلام این که سد درست پس از زلزله کنترل شده است گفت: «همه سدهای ما تحت کنترل هستند. تنها در یک سد به نام مالاتیا سلطانسویو شکاف‌های عرضی و طولی مشاهده شده است و ما به عنوان اقدامی احتیاطی تخلیه آب آن‌ را آغاز کرده‌ایم.»

08.02.2023
14:50

 درخواست کلاه‌‌سفیدها از جامعه جهانی برای ارسال کمک به مناطق تحت کنترل شورشیان سوری

سازمان دفاع مدنی سوریه موسوم به کلاه‌سفیدها که عهده‌دار عملیات امداد در مناطق تحت کنترل شورشیان سوری است، از جامعه جهانی خواست تا برایشان نیروی کمکی بفرست تا باتوجه به زمان محدود و سردی هوا با سرعت و قدرت بیشتری بتواند به جستجوی افرادی بپردازد که همچنان زیر آوار مانده‌اند. 

محمد الچبلی، سخنگوی کلاه‌سفیدها می‌گوید: «ما از جامعه بین المللی می خواهیم که مسئولیت خود را در قبال قربانیان غیرنظامی به عهده بگیرد. تیم های نجات بین المللی باید وارد مناطق ما شوند. ما در رقابتی واقعی با زمان هستیم و شمار تلفات هر ثانیه افزایش می‌یابد. هنوز صدها خانواده زیر آوار محبوسند.»

از زمان زلزله ۳۳۰۰ داوطلب کلاه‌سفید برای نجات مصدومان بسیج شده‌اند اما آن‌ها همچنان با کمبود نیرو و تجهیزات مواجهند.

   

08.02.2023
14:25

اردوغان: ظرف یک‌سال در ده استان زلزله‌زده خانه‌های جدید احداث می‌کنیم

به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شمار قربانیان زلزله در این کشور را ۸۵۷۴ نفر و مصدومان ۴۹ هزار و ۱۳۳ نفر اعلام کرد و خبر از تخریب ۶۴۴۴  خانه بر اثر زلزله داد. وی با تاکید بر استفاده از همه امکانات برای زلزله زدگان گفت: «شهروندانمان به هیچ وجه نگران نباشند، هرگز اجازه نخواهیم داد در خیابان بمانند؛ ظرف یک سال در ۱۰ استان برای زلزله‌زدگان مسکن‌ احداث خواهیم کرد.»

بازدید رجب طیب اردوغان از شهر زلزله‌زده قهرمان‌مرعش/ عکس از سرویس خبری ریاست‌جمهوری ترکیه

  

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمار قربانیان زلزله ترکیه و سوریه به ۳۷ هزار نفر افزایش یافت؛ امید به نجات گرفتارشدگان کم‌رنگ‌تر شد

اردوغان درخواست آمریکا برای قطع روابط با حماس را رد کرد

فرار مغزها؛ معضل جدید آینده ترکیه