ایران ادعای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر «تغییرات» در فردو را رد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دستگاه‌های غنی‌سازی اورانیوم در یکی از مراکز هسته‌ای ایران
دستگاه‌های غنی‌سازی اورانیوم در یکی از مراکز هسته‌ای ایران   -  Copyright  AP Photo

ایران چهارشنبه شب گزارش منتشرشده مبنی بر ایجاد تغییرات در نحوه غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات فردو را رد کرد. 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نامه‌ای به اعضای خود از ایجاد «تغییرات اعلام نشده» در در اتصال متقابل بین دو مجموعه از دستگاه‌های غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات فردو انتقاد کرده بود. 

در این نامه آمده بود که بازرسان آژانس روز ۲۱ ژانویه در جریان بازدید سرزده از تاسیسات فردو متوجه این تغییرات شدند. این در حالی است که بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در این باره گفته است: «یکی از بازرسان آژانس سهوا گزارش کرده بود که ایران در سایت غنی سازی دکتر علیمحمدی(فردو) تغییراتی در رویه بهره برداری انجام داده که پیشتر آن را اعلام نکرده است. بازرسان قبلی در محل حضور یافتند و پس از توضیحاتی که برای آنها داده شد بازرس مذکور به سهو خود پی برد و پس از هماهنگی آنها با دبیرخانه آژانس موضوع عملا حل شد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران همچنین رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را متهم کرد که براساس اطلاعات ناقص اظهارنظر کرده است. 

رافائل گروسی در بیانیه‌ای با اشاره به تغییرات در غنی‌سازی اورنیوم در فردو از آن ابراز نگرانی کرده بود.

ایران اخیرا غنی‌سازی اورانیوم با غلظت تا ۶۰ درصد را در تاسیسات فردو آغاز کرده است. این در حالی است که در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت‌های جهانی غلظت غنی‌سازی اورانیوم در ایران به ۳.۶۷ درصد محدود شده بود. 

ایران به دنبال تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا مبنی بر خروج این کشور از برجام به تدریج سطح پایبندی خود به مفاد این توافق را کاهش داد.