Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بیانیه اتحادیه اروپا در واکنش به اعدام علیرضا اکبری، معاون سابق وزیر دفاع ایران

پرچم اتحادیه اروپا
پرچم اتحادیه اروپا Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«مجازات اعدام، ناقض حق مسلم زندگی مندرج در اعلامیه جهانی حقوق‌بشر، و نهایت یک مجازات ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز است. اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهد که از تکرار مجازات اعدام در آینده خودداری کند و سیاست منسجمی را با هدف لغو اعدام به اجرا بگذارد.»

آگهی

اتحادیه اروپا روز یکشنبه ۱۵ ژانویه با انتشار بیانیه‌ای به اعدام علیرضا اکبری واکنش نشان داد. در این بیانیه، اعدام این شهروند بریتانیایی‌-ایرانی «به شدیدترین وجه» محکوم شده و بروکسل بار دیگر مخالفت شدید خود را با اعمال مجازات اعدام تحت هر شرایطی، اعلام کرده است.

اتحادیه اروپا همچنین به خانواده آقای اکبری تسلیت گفته و همبستگی کامل خود را با بریتانیا اعلام کرده است. در ادامه بیانیه آمده است: «اعدام یک شهروند اروپا، رویدادی وحشتناک است و اتحادیه اروپا پیگیر آن خواهد بود.»

cleared
علیرضا اکبری، معاون پیشین وزیر دفاع ایران اعدام شدcleared

بیانیه همچنین اعلام می‌دارد: «مجازات اعدام، ناقض حق مسلم زندگی مندرج در اعلامیه جهانی حقوق‌بشر است و نهایت یک مجازات ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز است. اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهد که از تکرار مجازات اعدام در آینده خودداری کند و سیاست منسجمی را با هدف لغو مجازات اعدام به اجرا بگذارد.»

علیرضا اکبری، معاون پیشین وزیر دفاع در دوران فعالیت علی شمخانی، روز پنج‌شنبه ۲۲ دی در سن ۶۱ سالگی اعدام شد.

او که تابعیت بریتانیایی نیز داشت در سال ۱۳۹۸ به اتهام جاسوسی بازداشت و سپس در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب توسط قاضی صلواتی به اعدام محکوم شد. وزارت اطلاعات نیز در بیانیه‌ای ادعا کرد که آقای اکبری یک «جاسوس کلیدی» برای بریتانیا بوده است.

پیش از این ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا و جیمز کلورلی، وزیر خارجه این کشور با انتشار پیام‌های جداگانه‌ای اعدام او را محکوم کرده بودند.

وزرای خارجه آلمان و فرانسه همچنین عفو بین‌الملل از دیگر چهره‌های سیاسی و نهادهای بین‌المللی هستند که به اعدام او شدیدا واکنش نشان داده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران ۳۰ فرد و ۴ نهاد اروپایی را تحریم کرد

فن درلاین بر عزم اتحادیه اروپا برای مقابله با سیاست‌های حمایت‌گرایانه چین تاکید کرد

منظور اتحادیه اروپا از «سیاست تعامل انتقادی» در دوره ریاست جمهوری مسعود پزشکیان چیست؟