دهمین سالگرد قتل ۳ زن کُرد در پایتخت فرانسه؛ هزاران نفر از سراسر اروپا به پاریس آمدند

Kurdish activists march during a protest in Paris, Saturday, Jan. 7, 2023
Kurdish activists march during a protest in Paris, Saturday, Jan. 7, 2023   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

سکینه جانسیز(از بنیان‌گذاران حزب کارگران کردستان و نخستین زن عضو ارشد این حزب)، فیدن دوغان (نماینده کنگره ملی کرد در پاریس) و لیلا سویلِمز (رایزن دیپلماتیک کرد) در ۹ ژانویه ۲۰۱۳ میلادی در پاریس کشته شدند و فعالان کرد بر این باورند که سرویس اطلاعاتی ترکیه در قتل آنها دست داشته است

هزاران نفر از جمعیت کُرد زبان ساکن اروپا روز شنبه ۷ ژانویه از سراسر این قاره به پاریس آمدند و در یک راهپیمایی بزرگ برای نشان دادن خشم خود از معمای حل نشدۀ قتل سه تن از زنان کنشگر کرد در پایتخت فرانسه که ۱۰ سال پیش روی داد، شرکت کردند.

راهپیمایان همچنین در این روز، یاد سه نفری را که دو هفته پیش از این مقابل مرکز فرهنگی کردها در این شهر هدف یک حملۀ نژادپرستانه قرار گرفته بودند، گرامی داشتند.

حدود ۱۲ اتوبوس از مبدأ آلمان، هلند، سوئیس و بلژیک با اسکورت پلیس فعالان کرد را به پاریس آوردند و سپس شرکت کنندگان در این تجمع، در حالی که عکس‌هایی از کشته شدگان این حادثه در دست داشتند، راهپیمایی خود را آغاز کردند.

سکینه جانسیز(از بنیان‌گذاران حزب کارگران کردستان و نخستین زن عضو ارشد این حزب)، فیدن دوغان (نماینده کنگره ملی کرد در پاریس) و لیلا سویلِمز (رایزن دیپلماتیک کرد) در ۹ ژانویه ۲۰۱۳ میلادی در پاریس کشته شدند و فعالان کرد بر این باورند که سرویس اطلاعاتی ترکیه در قتل آنها دست داشته است.

مظنون این حمله که یک شهروند ترکیه بود، درنهایت قبل از اینکه پرونده به محاکمه برسد، در بازداشت پلیس فرانسه جان باخت.

در آن زمان مقامات ترکیه می‌گفتند که این قتل‌ها احتمالا نوعی تسویه حساب داخلی میان فعالان کرد یا تلاشی برای تاثیر گذاشتن بر مذاکرات صلح است.

پلیس فرانسه از روز جمعه ۲۳ دسامبر که یک شهروند بازنشستۀ این کشور (به گفته دادستان به دلایل نژادپرستانه) ۳ مهاجر کرد را مقابل مرکز فرهنگی «احمد کایا» به قتل رساند، در حالت آماده باش است.

فعالان کرد به این موضوع نیز مشکوک هستند و معتقدند احتمالا حملۀ دو هفته پیش در پاریس نیز به دلایل سیاسی انجام شده است.

مطالب مرتبط