Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دهمین سالگرد قتل ۳ زن کُرد در پایتخت فرانسه؛ هزاران نفر از سراسر اروپا به پاریس آمدند

Kurdish activists march during a protest in Paris, Saturday, Jan. 7, 2023
Kurdish activists march during a protest in Paris, Saturday, Jan. 7, 2023 Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سکینه جانسیز(از بنیان‌گذاران حزب کارگران کردستان و نخستین زن عضو ارشد این حزب)، فیدن دوغان (نماینده کنگره ملی کرد در پاریس) و لیلا سویلِمز (رایزن دیپلماتیک کرد) در ۹ ژانویه ۲۰۱۳ میلادی در پاریس کشته شدند و فعالان کرد بر این باورند که سرویس اطلاعاتی ترکیه در قتل آنها دست داشته است

آگهی

هزاران نفر از جمعیت کُرد زبان ساکن اروپا روز شنبه ۷ ژانویه از سراسر این قاره به پاریس آمدند و در یک راهپیمایی بزرگ برای نشان دادن خشم خود از معمای حل نشدۀ قتل سه تن از زنان کنشگر کرد در پایتخت فرانسه که ۱۰ سال پیش روی داد، شرکت کردند.

راهپیمایان همچنین در این روز، یاد سه نفری را که دو هفته پیش از این مقابل مرکز فرهنگی کردها در این شهر هدف یک حملۀ نژادپرستانه قرار گرفته بودند، گرامی داشتند.

حدود ۱۲ اتوبوس از مبدأ آلمان، هلند، سوئیس و بلژیک با اسکورت پلیس فعالان کرد را به پاریس آوردند و سپس شرکت کنندگان در این تجمع، در حالی که عکس‌هایی از کشته شدگان این حادثه در دست داشتند، راهپیمایی خود را آغاز کردند.

سکینه جانسیز(از بنیان‌گذاران حزب کارگران کردستان و نخستین زن عضو ارشد این حزب)، فیدن دوغان (نماینده کنگره ملی کرد در پاریس) و لیلا سویلِمز (رایزن دیپلماتیک کرد) در ۹ ژانویه ۲۰۱۳ میلادی در پاریس کشته شدند و فعالان کرد بر این باورند که سرویس اطلاعاتی ترکیه در قتل آنها دست داشته است.

مظنون این حمله که یک شهروند ترکیه بود، درنهایت قبل از اینکه پرونده به محاکمه برسد، در بازداشت پلیس فرانسه جان باخت.

در آن زمان مقامات ترکیه می‌گفتند که این قتل‌ها احتمالا نوعی تسویه حساب داخلی میان فعالان کرد یا تلاشی برای تاثیر گذاشتن بر مذاکرات صلح است.

پلیس فرانسه از روز جمعه ۲۳ دسامبر که یک شهروند بازنشستۀ این کشور (به گفته دادستان به دلایل نژادپرستانه) ۳ مهاجر کرد را مقابل مرکز فرهنگی «احمد کایا» به قتل رساند، در حالت آماده باش است.

فعالان کرد به این موضوع نیز مشکوک هستند و معتقدند احتمالا حملۀ دو هفته پیش در پاریس نیز به دلایل سیاسی انجام شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردی که سر همسر نوجوانش را برید و در خیابان چرخاند به ۸ سال حبس محکوم شد

برگزاری مراسم هشتمین سالگرد حمله به دفتر شارلی ابدو همزمان با خشم تهران از کاریکاتورهای خامنه‌ای

حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند