افزایش موارد ابتلا به ذات‌الریه در افغانستان؛ پزشکان: بیمارستان‌ها پر از کودک شده است

بیمارستانی در افغانستان
بیمارستانی در افغانستان Copyright Muhammed Muheisen/AP
Copyright Muhammed Muheisen/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پزشکان و امدادگران می‌گویند هزاران کودک به‌دلیل ذات‌الریه و سایر بیماری‌های تنفسی ناشی از سرما و سوء تغذیه در بیمارستان بستری شده‌اند.

آگهی

مریم ۲۲ ساله در یک اتاق به شدت سرد در یک شفاخانه (بیمارستان) در آغاز زمستان کابل با نوزاد پسرش نشسته است. پسر مریم مشکوک به ذات‌الریه است و پیش از این سه بار به بیمارستان مراجعه کرده است.

هر بار پدر و مادر رحمت ۱۰ ماهه او را از بیمارستان شلوغ به خانه می‌آورند، دوباره مریض می‌شود. بیمارستان گرچه شلوغ است اما از خانه آن‌ها گرم‌تر است. پدر و مادر این نوزاد می‌گویند تا جایی که بتوانند تلاش می‌کنند با وجود شرایط مالی نامناسب، محل زندگی خود را گرم کنند، اتاقی که دمای آن در برخی از شب‌ها به زیر صفر می‌رسد.

مریم می‌گوید می‌ترسد، چرا که تازه اول زمستان است. او اضافه می‌کند که فقط توانسته‌اند زغال سنگ بخرند و پس از اینکه شوهرش کارش را از دست داد مجبور شده‌اند حتی خورد و خوراک خود را کاهش دهند.

این خانواده در میان بسیاری از افراد در افغانستان هستند که قادر به پرداخت هزینه‌های گرمایش محل زندگی خود نیستند و اغلب مجبور هستند بین غذا و سوخت یکی را انتخاب کنند چراکه بحران اقتصادی کشور را فرا گرفته است.

پزشکان و امدادگران می‌گویند هزاران کودک به‌دلیل ذات‌الریه و سایر بیماری‌های تنفسی ناشی از سرما و سوء تغذیه در بیمارستان بستری شده‌اند.

مراکز امدادی می‌گویند که این بحران احتمالا بدتر خواهد شد. ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های غیر دولتی منجر به تعلیق فعالیت بیش از ۱۸۰ موسسه در ماه‌های فصل زمستان شده است. این سازمان‌ها می‌گویند که بدون کارکنان زن برای ارتباط با زنان و کودکان قادر به فعالیت در این کشور محافظه‌کار نیستند.

حتی پیش از این تصمیم، شوک اقتصادی ناشی از تسلط طالبان در سال ۲۰۲۱ باعث شد تا تولید ناخالص داخلی افغانستان در سال گذشته ۲۰ درصد کاهش یابد. بیش از نیمی از جمعیت این کشور تا پیش از این به کمک‌های بشردوستانه متکی بوده‌اند.

افغانستان با کاهش هزینه‌های توسعه از سوی دولت‌های خارجی، اجرای تحریم‌های غرب و مسدود شدن دارایی‌های بانک مرکزی کشور آسیب دیده است.

محمد عارف حسن زی، رئیس طب داخلی بیمارستان اطفال ایندیرا گاندی در کابل به رویترز گفت: «بیماران ما نسبت به گذشته افزایش یافته اند. دلیل اصلی آن مشکلات اقتصادی است.»

آمارها نشان می‌دهد که بیش از ۶۷۰۰ کودک در ماه نوامبر به‌دلیل ذات‌الریه، سرفه، آسم و سایر بیماری‌های تنفسی بستری شده‌اند. این آمار در سال گذشته حدود ۳۷۰۰ کودک بوده است.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ که چندین بیمارستان در افغانستان را حمایت می‌کند حتی قبل از شروع زمستان گفته بود که در سال ۲۰۲۲ شاهد افزایش ۵۰ درصدی ابتلای کودکان زیر پنج سال به ذات‌الریه در مقایسه با سال قبل بوده‌اند.

لوسین کریستن، سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در کابل گفت: «شماری از مردم افغانستان از جمله کودکان در سال جاری بر اثر ذات‌الریه جان خود را از دست داده‌اند.»

امدادگران می‌گویند که در سالجاری وضعیت بدتر شده است چرا که افراد بیشتری برای گرمایش زباله یا پلاستیک می‌سوزانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ذات‌الریه مرگبار با منشا ناشناخته در آرژانتین؛ تاکنون چه می‌دانیم؟

روز جهانی ذات‌الریه؛ در سال ۲۰۱۸ هر ۳۹ ثانیه یک کودک جان باخته است

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد