اعتراض‌های ایران؛ تعلیق ۴۰ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر و صدور حکم دوبار اعدام برای معترض ۱۸ ساله

اعتراضات روز شنبه در جوانرود
اعتراضات روز شنبه در جوانرود Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با اعتراض‌ها در ایران در روز یکشنبه ۱۱ دی (یک ژانویه) را می‌توانید در این صفحه پیگیری کنید.

آگهی

در حالی اعتراضات ایران وارد هفته شانزدهم خود شد که گزارش‌هایی از ناآرامی در شهرستان سمیرم در استان اصفهان از روز گذشته منتشر شده است.

طبق برخی از گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نیروهای یگان ویژه در این شهر کوچک مستقر شده‌اند. روز گذشته تجمع‌های اعتراضی مقابل ساختمان فرمانداری این شهر گزارش شده بود. شماری از مردم در این تجمع‌ها شعار «فرماندار داعشی نمی‌خواهیم» سر دادند. طبق این گزارش‌ها اعتراض‌ها تا نیمه شب ادامه پیدا کرده است.

از سوی دیگر با آغاز سال نو میلادی به وقت ایران شماری از چهره‌های اپوزیسیون ایران در خارج از کشور با انتشار پیامی مشترک در شبکه‌های اجتماعی سال ۲۰۲۳ را «سال تحقق آزادی و عدالت» در ایران توصیف کردند.

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با اعتراض‌ها در ایران در روز یکشنبه ۱۱ دی (یک ژانویه) را می‌توانید در این صفحه پیگیری کنید.

02.01.2023
00:27

هرانا: تا کنون ۵۱۲ نفر از جمله ۶۹ کودک در اعتراضات جاری ایران کشته شده‌اند

خبرگزاری هرانا از کشته شدن ۵۱۲ نفر از جمله ۶۹ کودک تا روز ۱۱ دی در جریان اعتراضات جاری ایران خبر داد. این خبرگزاری همچنین تعداد بازداشت‌شدگان را ۱۹۲۰۴ نفر تخمین زد که از میان آن‌ها هویت ۴۴۶۵ نفر شناسایی شده است.

02.01.2023
00:21

دعوت حامد اسماعیلیون برای ادای احترام به «تک تک قربانیان جمهوری اسلامی در جهان»

حامد اسماعیلیون، فعال سیاسی، نویسنده و سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ در توئیتی از مردم برای ادای احترام به «تک تک قربانیان جمهوری اسلامی در جهان» دعوت کرد و نوشت: «به هر شهری مزاری هست. شنبه ۱۷ دی‌ماه (هفتم ژانویه) بر مزار تک تک قربانیان جمهوری اسلامی در جهان شاخه‌گلی خواهیم گذاشت.»

وی پیشتر در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز گفته بود: «من برای تاریخ ۱۷ دی ماه یعنی یک روز قبل از سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی پیشنهاد کردم که بر سر مزار تمام کشته شده‌هایی که به دست جمهوری اسلامی کشته شدند شاخه گلی گذاشته شود. در کانادا من این کار را انجام می‌دهم. اگر در ایران بودم این را به خلاقیت بچه‌هایی که در ایران هستند واگذار می‌کردم که می‌تواند گذاشتن شاخه گل بر مزار قربانیان باشد، می‌تواند رفتن به مکانی باشد که کشته شدند و یا دلگرمی دادن به خانواده‌های آن‌ها باشد.»

01.01.2023
22:26

هرانا: مهدی محمدی‌فرد، معترض ۱۸ ساله به اتهامات «محاربه» و «افساد فی‌الارض» به دوبار اعدام محکوم شد

به گزارش خبر گزاری هرانا، مهدی محمدی‌‌فرد، معترض ۱۸ ساله بازداشت‌شده در جریان اعتراضات جاری در نوشهر، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب ساری به اتهامات «افساد فی الارض» و «محاربه» به دوبار اعدام محکوم شده است.

معین خزائلی، مشاور حقوقی و فعال حقوق بشر، با انتشار تصویر حکم مهدی محمدی‌فرد در رشته توئیتی نوشته است:«مهدی هشتم مهر ماه توسط ماموران پلیس اطلاعات و امنیت عمومی در نوشهر بازداشت می‌شود. به ادعای پلیس او عامل آتش زدن یک کیوسک پلیس راهنمایی و رانندگی در ۳۰ شهریور در نوشهر است. تنها مستند پرونده علیه مهدی «اعترافات اجباری» اوست که از طریق ساعت‌ها «شکنجه و فشار» اخذ شده. دادگاه همچنین در رای خود به فیلمی استناد کرده که اساسا انتساب او به مهدی محل تردید جدی است. مهدی به طور کامل از دسترسی به وکیل انتخابی محروم بوده و حتی در مرحله دادگاه نیز به او اجازه داشتتن وکیل انتخابی نداده‌اند. دادگاه برای توجیه حکم دو بار اعدام علیه این جوان ۱۸ ساله تمام اتفاقات و اعتراضات روی داده در روز ۳۰ شهریور در نوشهر را حاصل عملکرد او در لیدری دانسته. حال آنکه به مستندات پرونده، مهدی پس از آتش سوزی کیوسک پلیس از محل تجمع اعتراضی دور می‌شود. در نهایت دادگاه با استناد به «اعترافات اجباری تحت شکنجه» مهدی او را به اتهام محاربه و افساد فی الارض به دو بار اعدام محکوم کرده. حکم دو بار اعدام علیه مهدی بدوی است و قابلیت فرجام خواهی دارد اما صدور حکم دو بار اعدام یعنی تلاش شدید دادگاه انقلاب ساری برای اطمینان از قتل یک جوان ۱۸ ساله.»

01.01.2023
22:00

رئیس اداره حفاظت از قانونی اساسی آلمان به ایرانی‌تبارهای این کشور در رابطه با سفر به ایران هشدار داد

توماس هالدنوانگ، رئیس اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی آلمان در گفتگو با خبرگزاری این کشور به ایرانی‌تبارهای ساکن آلمان هشدار داد که در سفر به ایران احتیاط کنند و گفت: «در میان بیش از ۲۰۰ هزار نفر ایرانی‌تبار مهاجر ساکن آلمان، افراد زیادی منتقد حکومت ایران هستند.»

وی با بیان این که چندین سال‌ است که سازمان‌های اطلاعاتی ایران به دنبال تحقیق درباره آن‌ها هستند، خاطر نشان کرد: «این افراد توسط حکومت ایران شناسایی شده و در صورت سفر به ایران با عواقب جدی مواجه خواهند شد. اگر هنوز اقوام یا دوستانی در ایران داشته باشند، ممکن است آن‌ها هم با پیامدهای وخیمی روبرو شوند. قبلا هم چنین اتفاقی افتاده است و در شرایط فعلی که اعتراضات گسترده ای در ایران در جریان است، بازهم شاهد همین اتفاق هستیم.»

آقای هالدنوانگ افزود: «در ارتباط با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی نیز باید احتیاط کرد. به عنوان مثال، در تظاهرات بزرگ همبستگی با معترضان ایران که در ماه اکتبر با چیزی حدود ۸۰ هزار نفر در برلین انجام شد، مقامات امنیتی آلمان دریافتند سرویس‌های اطلاعاتی ایران به دنبال کشف هویت افراد شرکت‌کننده هستند. آن‌ها از مردم فیلم و عکس می‌گرفتند. البته خود شرکت‌کنندگان نیز اغلب از یکدیگر فیلم و عکس گرفته و در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کردند که این امر کار سرویس‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی را راحت‌تر هم می‌کند.»

توماس هالدنوانگ، رئیس اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی آلمان

01.01.2023
16:49

خبرنامه امیرکبیر: حدود ۴۰ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر تعلیق شدند

به گزارش خبرنامه امیر‌کبیر، بنا بر اطلاعات واصله به این خبرنامه، وضعیت حدود ۴۰ دانشجو دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) از سوی شورای انضباطی این دانشگاه به «تعلیق از تحصیل» تغییر یافته است. طبق اعلام مدیریت حراست دانشگاه امیرکبیر، این دانشجویان تا اطلاع ثانوی معلق از تحصیل‌اند و از تمامی امکانات رفاهی از جمله خوابگاه و سلف غذاخوری محروم هستند.

این خبرنامه در روز ۲ دی از حذف ترم تحصیلی عده‌ای از دانشجویان و منع آ‌ن‌ها از ورود به خوابگاه و استفاده از امکانات دانشگاه توسط هیئتٰ‌رئیسه این دانشگاه خبر داده بود. 

دانشگاه صنعتی امیرکبیر در طول اعتراضات جاری ایران بارها شاهد تجمع دانشجویان در همبستگی با معترضان ایرانی بوده است.

اعتراضات دانشگاه امیرکبیر

01.01.2023
16:21

مالیک هریس، خواننده آلمانی در اجرای سال نو با لباسی با نقش زن، زندگی، آزادی حاضر شد

مالیک هریس، خواننده و نوازنده آلمانی و نماینده این کشور در رقابت‌های خوانندگی یوروویژن سال ۲۰۲۲، شب گذشته در اجرای خود که از شبکه ZDF آلمان پخش می‌شد، در حمایت از معترضان ایرانی با لباسی با نقش زن، زندگی، آزادی حاضر شد.

مالیک هریس

01.01.2023
16:11

فارس از مرحله جدید طرح ارسال پیامک «کشف حجاب» به مالکان خودروها خبر داد

به گزارش خبرگزاری فارس، مرحله جدید طرح ناظر یک توسط پلیس در کل کشور شروع شده است. این طرح به موضوع «کشف حجاب» در خودروها پرداخته و به مالکان خودرویی که در آن کشف حجاب صورت گرفته باشد پیامکی مبنی بر تذکر به کشف حجاب صورت گرفته ارسال می‌شود.

در روزهای اخیر بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی از دریافت پیامک‌هایی مبنی بر «کشف حجاب در خودرو» خبر دادند. 

نیروی انتظامی

01.01.2023
15:49

تحصن دانشجویان دانشکده موسیقی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران در حمایت از آذین موحد

به گزارش کانل تلگرامی شواراهای صنفی دانشجویان کشور، دانشجویان دانشکده موسیقی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران در اعتراض به قطع حقوق دکتر آذین موحد و دیگر اساتید دانشگاه به دلیل حمایت از اعتراضات دانشجویی تحصن کردند. آن‌ها پلاکارد‌هایی با نوشته «استاد پشت دانشجو، دانشجو پشت استاد» در دست گرفتند.

آذین موحد، نوازنده فلوت، موسیقی‌دان و استاد دانشکده‌ هنرهای زیبای دانشگاه تهران روز گذشته با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام خود از قطع حقوقش توسط این دانشگاه به دلیل حمایت از اعتراضات دانشجویی خبر داد.

عکس از شوراهای صنفی دانشجویان کشور
01.01.2023
14:47

رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی تهران از وجود ۸۰۰ دستگاه فعال استارلینک در ایران خبر داد

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی محبی، رئیس اتحادیه دستگاههای مخابراتی ارتباطی و لوازم جانبی تهران فروش تجهیزات اینترنتی ماهوارهای استارلینک در تهران را تایید کرد و گفت: «ورود این دستگاه‌ها به صورت قاچاق است، دستگاه‌های مربوط باید ورود این تجهیزات را مدیریت کنند.»

وی از قول یک مقام مسئول تعداد دستگاه‌های فعال استارلینک در ایران را تا ۸۰۰ عدد عنوان کرد. 

ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت اسپیس ایکس، تولید کننده تجهیزات اینترنتی ماهوارهای استارلینک در ۲۶ دسامبر ۲۰۲۲ در توئیتی از وجود ۱۰۰ دستگاه استارلینک فعال در ایران خبر داده بود.

01.01.2023
13:49

ابی: امیدوارم سال ۲۳ بعد از چند دهه همه ما طعم آزادی را بچشیم

ابی (ابراهیم حامدی)، خواننده سرشناس ایرانی با انتشار ویدیویی در صفحه اینستاگرام خود برای تبریک سال نو میلادی خطاب به ایرانیان گفت: «همه شما نشان دادید همبستگی یعنی چه. درود به روح و روان کسانی که در این راه کشته شدند. سال ۲۲ برای همه ما، چه کسانی که خارج از کشور زندگی می‌کنند و چه کسانی که داخلند سال بسیار بدی بود. امیدوارم و از خداوند بزرگ خواستارم که سال ۲۳ سالی باشد که بعد از چند دهه رخسار زیبای آزادی را همه ما نگاه کنیم و طعم آزادی را بچشیم.»

پست اینستاگرام ابی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفته‌ شانزدهم اعتراضات ایران؛ چند چهره اپوزیسیون ایران برای سال جدید میلادی پیام مشترک منتشر کردند

سازمان گزارشگران بدون مرز؛ ایران سومین زندان بزرگ جهان برای خبرنگاران است

واکاوی خودکشی دانشجوی ایرانی در فرانسه؛ محمد مرادی که بود و چه قصدی داشت؟