اعتراضات ایران؛ وزیر امور خارجه ایتالیا: اعدام کسانی که در تظاهرات شرکت کرده‌اند قابل بخشش نیست

تظاهرات در ایران
تظاهرات در ایران Copyright AP/Copyright 2022 The AP. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسن روحانی، رئيس جمهوری پیشین ایران می‌گوید مایوس کردن مردم از صندوق رای به معنای راندن آنها به خیابان‌ها است

آگهی

با وجود گذشت بیش از یکصد روز از زمان مرگ مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، همچنان اعتراضات، حال و هوای امنیتی و واکنش‌های بین‌المللی به جنبش «زن، زندگی، آزادی» پررنگ مشاهده می‌شود. 

با کاهش نسبی تجمعات اعتراضی و دانشجویی، حالا نگرانی‌های داخلی و بین‌المللی در خصوص مجازات و اعدام برخی از معترضان از سوی قوه قضائيه ایران بالا گرفته است. با ادامه سرکوب‌ها و بازداشت‌های فعالین مدنی و دانشجویی از سوی مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی، واکنش‌های بین‌المللی نسبت به این رویکرد مقام‌های تهران نیز ادامه دارد. 

در تازه‌ترین واکنش داخلی، حسن روحانی رئيس جمهوری پیشین ایران، دلیل اعتراضات را تلاش گروهی در جمهوری اسلامی برای «یک‌دست کردن حاکمیت» خوانده و افزوده که طبیعی است نتیجه این تلاش‌ها نارضایتی و اعتراض مردمی خواهد بود. 

اختلال در اینترنت همچنان جدی گزارش می‌شود و کاربران در داخل ایران با دشواری‌های بسیاری برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان رو به رو هستند. این اعتراضات بر وضعیت اقتصادی کشور نیز اثر گذاشته و روند صعودی قیمت دلار و دیگر ارزها در بازارهای تهران ادامه دارد. 

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با اعتراض‌ها در ایران در روز چهارشنبه ۷ دی (۲۸ دسامبر) را می‌توانید در این صفحه پیگیری کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات ایران؛ تداوم تجمعات خیابانی و افزایش نگرانی‌ها دربارۀ خطر اعدام قریب‌الوقوع محمد قبادلو

گزارش سازمان ملل درباره ارتکاب «جنایت علیه بشریت» و مسئولیت مرگ مهسا امینی؛ پیامدها و واکنش‌ ایران

بر اساس گزارش‌های غیررسمی میزان مشارکت در انتخابات ایران به کمترین حد از زمان وقوع انقلاب رسید