اعتراضات ایران؛ وزیر امور خارجه ایتالیا: اعدام کسانی که در تظاهرات شرکت کرده‌اند قابل بخشش نیست

تظاهرات در ایران
تظاهرات در ایران Copyright AP/Copyright 2022 The AP. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسن روحانی، رئيس جمهوری پیشین ایران می‌گوید مایوس کردن مردم از صندوق رای به معنای راندن آنها به خیابان‌ها است

آگهی

با وجود گذشت بیش از یکصد روز از زمان مرگ مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، همچنان اعتراضات، حال و هوای امنیتی و واکنش‌های بین‌المللی به جنبش «زن، زندگی، آزادی» پررنگ مشاهده می‌شود. 

با کاهش نسبی تجمعات اعتراضی و دانشجویی، حالا نگرانی‌های داخلی و بین‌المللی در خصوص مجازات و اعدام برخی از معترضان از سوی قوه قضائيه ایران بالا گرفته است. با ادامه سرکوب‌ها و بازداشت‌های فعالین مدنی و دانشجویی از سوی مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی، واکنش‌های بین‌المللی نسبت به این رویکرد مقام‌های تهران نیز ادامه دارد. 

در تازه‌ترین واکنش داخلی، حسن روحانی رئيس جمهوری پیشین ایران، دلیل اعتراضات را تلاش گروهی در جمهوری اسلامی برای «یک‌دست کردن حاکمیت» خوانده و افزوده که طبیعی است نتیجه این تلاش‌ها نارضایتی و اعتراض مردمی خواهد بود. 

اختلال در اینترنت همچنان جدی گزارش می‌شود و کاربران در داخل ایران با دشواری‌های بسیاری برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان رو به رو هستند. این اعتراضات بر وضعیت اقتصادی کشور نیز اثر گذاشته و روند صعودی قیمت دلار و دیگر ارزها در بازارهای تهران ادامه دارد. 

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با اعتراض‌ها در ایران در روز چهارشنبه ۷ دی (۲۸ دسامبر) را می‌توانید در این صفحه پیگیری کنید.

28.12.2022
22:15

وزیر امور خارجه ایتالیا: اعدام کسانی که در تظاهرات شرکت کرده‌اند قابل بخشش نیست

آنتونی تاجانی، وزیر امور خارجه ایتالیا پس از دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در رم در گفتگو با خبرنگاران گفت که اعدام افرادی که در تظاهرات شرکت کرده‌اند، مجازاتی غیرقابل بخشش است. 

آقای تاجانی امروز سفیر جمهوری اسلامی را احضار و مراتب اعتراض و نارضایتی خود را نسبت به سرکوب خشونت آمیز اعتراضات در ایران به اطلاع نماینده جمهوری اسلامی در رم رساند. 

او همچنین در ادامه گفت: «برداشتن روسری یا شرکت در تظاهرات، جرمی نیست که برای آن فرد اعدام شود.» 

28.12.2022
21:59

واردات محصولات ایرانی به چین به کمترین میزان در ۲ دهه اخیر رسید

آمارهای جدید گمرکی چین نشان می‌دهد که واردات محصولات ایرانی در ماه نوامبر با کاهشی چشمگیر، به کمترین میزان طی دو دهه اخیر رسیده است. 

بر اساس این آمار میزان واردات محصولات ایرانی در ماه نوامبر به ۳۲۶ میلیون دلار رسیده، در حالی‌که در ماه پیش از آن یعنی اکتبر این عدد ۳۶۵ میلیون دلار بوده است. 

این آمار کاهشی در حالی به ثبت رسیده که میانگین واردات ماهانه چین از ایران در ۹ ماه ابتدایی امسال حدود ۶۰۰ میلیون دلار بوده است. 

در ماه‌های اکتبر و نوامبر، اعتراضات سراسری در ایران با سرکوب خشونت‌آمیز دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی همراه بوده است. 


 
28.12.2022
21:51

روایت محمدحسین آجرلو از دیدار با همسرش نیلوفر حامدی در زندان 

محمدحسین آجرلو، همسر نیلوفر حامدی، نوشته امروز توانسته با این روزنامه‌نگار در حبس دیدار کند. آقای آجرلو با اشاره به اینکه همسرش در زندان قرچک چالش یوگای «سلام بر خورشید» را به راه انداخته از دیگران هم خواسته است در این چالش به نیلوفر بپیوندند. 

آجرلو همچنین به نقل از همسرش نوشته است: «نیلوفر چند روز پیش گفت که زندکی از دیوارهای بتونی زندان هم عبور می‌کنند. او می‌گوید از زندگی دست نمی‌کشیم.» 

نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگاری که به همراه الهه محمدی ماجراهای مربوط به جان باختن و همچنین مراسم ترحیم مهسا امینی را منتشر کرده‌اند چندین ماه است به اتهاماتی نامعلوم زندانی هستند. 

28.12.2022
21:07

بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح: فتنه جدید دشمنان، با هوشیاری مردم خنثی شد 

ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای تهدید کرده به «هرگونه خطای احتمالی» از سوی دشمنان را به صورت قاطع پاسخ خواهد داد. 

در بخشی از این بیانیه که به مناسبت ۹ دی و سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی منتشر شده آمده است: «به دشمنان هشدار می‌دهیم  هرگونه خطای احتمالی آنان در هر مکان و زمان با قاطعیت پاسخ و مبدا آن را مورد حمله خود قرار خواهیم داد.»

این بیانیه در ادامه، اعتراضات سراسری اخیر در ایران را اغتشاشاتی معرفی کرده که از سوی دشمنان و برای فریب جوانان و نوجوانان طراحی شده است. در بخش دیگر این بیانیه آمده است: «دشمنان در فتنه‌ای جدید به بهانه دفاع دروغین از حقوق زن، با هدف براندازی حکومت و محور قرار دادن شکاف‌های نسلی، قومی و مذهبی، دو قطبی سازی، کشته سازی و به شهادت رساندن مدافعان امنیت، تمامی ظرفیت‌های خود را به میدان آوردند تا فضای کشور را به آشوب بکشانند اما این نقشه شوم دشمنان نیز به لطف بصیرت، هوشیاری و ایستادگی مردم غیور و ولایت مدار ایران اسلامی خنثی شد.» 
بیانیه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی احتمالا در پاسخ به تهدیداتی منتشر شده که در روزهای اخیر از سوی مقام‌های اسرائيل برای هدف قرار دادن احتمالی تاسیاست هسته‌ای ایران، مطرح شده است. 

28.12.2022
20:26

رئيسی: وکلای خانواده به جای طلاق، زوجین را به صلح و سازش دعوت کنند

ابراهیم رئيسی از وکلای خانواده خواست زوجین را به صلح و سازش دعوت کنند نه اینکه آنها را به سمت طلاق سوق دهند. 

او همچنین در ادامه در نشست ستاد ملی زن و خانواده گفت: «مسئولان پیگیری کنند تا مشاوران به جای خط گرفتن از برخی سازمان‌ها و محافل بیگانه، بر اساس موازین اسلامی مشاوره دهند.» 

رئيس پیشین قوه قضائيه همچنین ارائه گزارش عملکردها از سوی دستگاه‌های دولتی را عاملی برای افزایش امید و اعتماد عمومی در جامعه معرفی کرد. 

28.12.2022
19:46

حمایت رئيس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا از اعتراضات ایران 

باب منندز، سناتور ایالت نیوجرسی و رئيس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با توییتی از اعتراضات ضد حکومتی در ایران حمایت کرد. 

آقای منندز که یکی از مخالفان جدی توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ نیز به شمار می‌رفت در حساب توییتری «رئيس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا» نوشت: «حمایت بین‌المللی از اعتراضات در ایران در حال افزایش است. مفتخریم که به صفوف کسانی می‌پیوندیم که در سراسر جهان در همبستگی و تقویت ندای معترضان ایرانی برای زن، زندگی و آزادی ایستاده‌اند.» 

28.12.2022
18:50

سخنگوی وزارت خارجه آلمان: تمرکز ما بر حمایت از «مردم داخل خیابان» در ایران است نه مذاکرات برجام

کریستوفر بورگر، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان می‌گوید در حال حاضر تمرکز اصلی برلین حمایت از «مردم داخل خیابان» در ایران است و این کشور عجله‌ای برای آغاز مجدد مذاکرات احیای برجام ندارد. 

بورگر همچنین در ادامه گفت: «از دیدگاه ما در حال حاضر هیچ نشانه یا دلیلی برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با تهران وجود ندارد.» 

او همچنین بار دیگر با اعلام حمایت از اعتراضات در ایران گفت: «در حال حاضر تمرکز ما نه روی مذاکرات هسته‌ای که ایستادن در کنار مردمی است که به خیابان‌ها آمده‌اند تا بتوانند در آزادی و عزت زندگی کنند. در حال حاضر تمرکز ما افزایش فشار بر تهران از طریق تحریم‌های احتمالی است تا ظلم و ستم به مردم این کشور پایان یابد.»

28.12.2022
18:15

اخبار ضد و نقیض درباره حکم اعدام حمید قره‌حسنلو

در حالیکه صبح امروز، روزنامه اعتماد به نقل از خواهر حمید قره‌حسنلو از لغو حکم اعدام برادرش خبر داده بود، مدیر روابط عمومی دیوان عالی کشور می‌گوید که اساسا تاکنون حکمی در خصوص این پرونده صادر نشده است. 

امیر هاشمی، در حساب توییتری خود در این خصوص نوشت: «در پی انتشار برخی اخبار غیر رسمی در رسانه‌های مجازی مبنی بر صدور رای در پرونده شهید عجمیان، تاکنون هیچ حکمی در این پرونده صادر نشده و پرونده مذکور در دیوان عالی کشور جاری و در حال رسیدگی است.»

حمید قره‌حسنلو

در روزهای اخیر اخبار ضد و نقیض فراوانی در خصوص صدور حکم اعدام دکتر حمید قره‌حسنلو منتشر شده بود. 

28.12.2022
17:57

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا: ایران به بازداشت ناعادلانه دوتابعیتی‌ها پایان دهد 

سخنگوی ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا می‌گوید ایران باید به بازداشت ناعادلانه افراد دوتابعیتی پایان دهد. یکی از سخنگویان نخست وزیر بریتانیا ضمن بیان این مطلب همچنین تاکید کرده که جمهوری اسلامی نباید از این رویه به عنوان یک «اهرم دیپلماتیک» استفاده کند. 

پیش از این سپاه ثارالله کرمان روز یکشنبه چهارم دی ماه، در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که نیروهای سپاه ۷ نفر از جمله افراد دو تابعیتی ایرانی بریتانیایی را به اتهام «برنامه‌ریزی، هدایت، تولید محتوا و اقدامات میدانی» در اعتراض‌های ماه‌های اخیر دستگیر کرده‌اند.

28.12.2022
17:15

خانواده گردشگر ایرلندی زندانی در ایران: می‌ترسیم دیگر هرگز برنارد را نبینیم 

خانواده برنارد فیلن، گردشگر ایرلندی- فرانسوی که نزدیک ۳ ماه است در ایران زندانی است، می‌گویند نگرانند دیگر هرگز او را نبینند. 

آقای فیلن شهروند ایرلندی- فرانسوی یکی از ۷ تبعه فرانسوی است که به تازگی اعلام شده در ایران دستگیر شده‌اند. 

او که یک مشاور گردشگری است، روز ۳ اکتبر در ایران دستگیر شده و حالا در زندان وکیل‌آباد مشهد محبوس است. روزنامه تایمز ایرلند گزارش داده که این مرد ۶۴ ساله در شرایطی دشوار و در سلولی مشترک با ۱۵ نفر دیگر زندانی است. بر اساس این گزارش فیلن با اتهامات متعددی از جمله تبلیغ علیه نظام و عکس گرفتن ازنیروهای امنیتی جمهوری اسلامی رو به رو است. 

بازداشت آقای فیلن چند روز پس از احضار سفیر جمهوری اسلامی در پاریس به وزارت خارجه فرانسه در اعتراض به سرکوب اعتراضات ایران صورت گرفته است.

دوبلین، در اعتراض به این اقدام، مسعود اسلامی، سفیر ایران در ایرلند جنوبی را احضار و اعتراض خود را در این رابطه به اطلاع دیپلمات ایرانی رسانده‌اند. 

خواهر آقای فیلن در این خصوص می‌گوید: «برادرم در زمان اشتباه و در مکان نامناسب گرفتار شده و بازداشت شده است.»

برنارد فیلن

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات ایران؛ تداوم تجمعات خیابانی و افزایش نگرانی‌ها دربارۀ خطر اعدام قریب‌الوقوع محمد قبادلو

پیام نرگس محمدی بدنبال اعدام میلاد زهره‌وند: سازمان ملل برای توقف اعدام در ایران اقدام فوری کند

خاکسپاری آرمیتا گراوند تحت جو امنیتی و با همراهی شعارهای حاضران؛ اخبار غیررسمی: چند نفر بازداشت شدند