اعتراضات ایران؛ برگزاری مراسم چهلم کشته‌شدگان و واکنش‌ها به نشاندن هواپیمای خانواده علی دایی

علی دایی و همسرش، مراسم چهلم آیلار حقی
علی دایی و همسرش، مراسم چهلم آیلار حقی Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با اعتراض‌ها در ایران در روز سه‌شنبه ۶ دی (۲۷ دسامبر) را می‌توانید در این صفحه پیگیری کنید.

آگهی

صد و سومین روز از اعتراضات ایران درحالی آغاز می‌شود که شب گذشته شهرهای دشتی در استان هرمزگان و مهاباد در استان آذربایجان غربی صحنه تظاهرات خیابانی معترضان بودند. در مناطقی از شهرهای تهران، مشهد و بومهن نیز مردم معترض تجمع کرده و شعار سر دادند. 

روز گذشته ماموران امنیتی پرواز هواپیمایی ماهان به مقصد دوبی که حامل همسر و دختر علی دایی بود را در فرودگاه کیش به زمین نشاندند و مانع از خروج آن‌ها از کشور شدند. این مساله با واکنش‌های گسترده‌ای از جانب رسانه‌ها و چهره‌های بین‌المللی همراه بود و بسیاری این کار ماموران امنیتی را با ماجرای دستگیری عبدالمالک ریگی، رهبر پیشین جندالله مقایسه کردند. 

نگرانی‌ها از اختمال اعدام قریب‌الوقوع محمد قبادلو، معترض ۲۲ ساله بازداشت شده که حکم اعدامش روز شنبه توسط دیوان عالی کشور تایید شد، همچنان در حال افزایش است و بسیاری از نمایندگان پارلمان‌های اروپایی با پذیرش کفالت سیاسی وی در تلاش برای اطلاع رسانی وضعیت و جلوگیری از اجرای حکم وی هستند. 

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با اعتراض‌ها در ایران در روز سه‌شنبه ۶ دی (۲۷ دسامبر) را می‌توانید در این صفحه پیگیری کنید.

27.12.2022
17:27

دلار آمریکا از مرز ۴۲ هزارتومان هم گذشت

بازار آزاد ارز تهران در جریان خرید و فروش‌های روز سه‌شنبه شاهد ثبت رکوردهای تازه برای ارزهای عمده از جمله دلار آمریکا، یورو و پوند بود. 
هر دلار آمریکا در مبادلات روز سه‌شنبه تا نرخ بی‌سابقه ۴۲ هزار و ۲۰۰ تومان فروش رفت. بهای دلار آمریکا در آغاز سال جاری خورشیدی ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان ثبت شده بود که تا کنون ۶۰ درصد افزایش یافته است. 
نرخ فروش هر یورو هم به سطح بی‌سابقه ۴۵ هزار تومان رسید و پوند انگلیس نیز برای نخستین بار بالاتر از ۵۰ هزار تومان معامله شد.
قیمت هر لیر ترکیه و افغانی نیز روز سه‌شنبه به ترتیب تا ۲۲۶۰ و ۴۷۶ تومان صعود کرد. 
در حالی که کارشناسان دلیل تضعیف ریال ایران را توقف رشد اقتصادی کشور در دهه ۹۰، متوسط نرخ تورم ۳۹ درصدی در چهار سال گذشته، رشد ۳۵ درصدی حجم نقدینگی و عدم تحقق درآمدهای دولت و افزایش کسری بودجه می‌دانند، مقام‌های دولت آن را متاثر از اعتراض‌های سراسری و تلاش‌های دشمنان جمهوری اسلامی می‌دانند.

عکس از AFP
27.12.2022
17:20

رضا پهلوی: علی دایی و علی کریمی سرمایه‌های ملی ایران هستند

رضا پهلوی در توئیتی از علی دایی و علی کریمی حمایت کرد و نوشت: «علی دایی و علی کریمی سرمایه‌های ملی ایران هستند. سال‌ها مردم‌شان را شاد کردند و امروز پشتیبان مردم در مبارزه برای آزادی ایران هستند. ملت ایران قدر سرمایه‌های ارزشمند خود را می‌داند و در کنار آنها و خانواده‌شان می‌ایستد.»

27.12.2022
14:54

برگزاری مراسم چهلم سه تن از جان‌باختگان اعتراضات جاری در مهاباد

مراسم چهلم آزاد حسین‌پور، محمد احمدی‌گاگش و کمال احمد پور از جان‌باختگان اعتراضات جاری در مهاباد برگزار شد. مردم معترض بر مزار آن‌ها اجتماع کردند و شعار سردادند. 

27.12.2022
13:55

برگزاری مراسم چهلم آیلار حقی

مراسم چهلم آیلار حقی، دانشجوی پزشکی در دانشگاه آزاد تبریز، امروز سه‌شنبه ششم دی ماه در آرامستان وادی رحمت برگزار شد. 
پدر آیلار حقی در مراسم چهلم دخترش با انتقاد از گزارشی که صداوسیمای ایران منتشر کرده بود گفت: «من شاید از خون او می‌گذشتم اما با انتشار گزارش صداوسیما که آبرو و حیثیت او را پایمال کرده، منصرف شدم. گزارشگر صداوسیما در طول یک گزارش ۲ دقیقه‌ای هم بازجو شد، هم قاضی و هم رای داد و آبروی تمام خانواده منتسب به آیلار حقی را پایمال کرد. به آبروی حضرت زهرا، خدا از او نگذرد.»
او افزود: «مادر او حسرت به دل مانده که لباس‌ها، کفش‌ها و گوشی و وسایل او را تحویل بگیرد. به من می‌گویند برو حقش را بگیر ولی چطور ممکن است، من به خدا واگذار کردم.»

صداوسیمای ایران در گزارشی مدعی شده که آیلار حقی «بر اثر سقوط به داخل گودال مربوط به گودبرداری یک ساختمان نیمه تمام، جان خود را از دست داده». در حالیکه به گفته خانواده، او در اعتراضات خیابانی ۲۵ آبان تبریز کشته شده است.

27.12.2022
13:24

امام جمعه زاهدان: آمران و عاملان این جنایات چه جوابی در پیشگاه خدا دارند؟

مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان با انتقاد از رفتار جمهوری اسلامی با معترضان در توئیتی نوشت: «چه کسی فکر می‌کرد در نظامی که علما در رأس آن هستند و عنوان جمهوری اسلامی دارد، به‌جای شنیدن صدای معترضان، با آنان رفتارهایی مثل قتل، اعدام، تجاوز جنسی و شکنجه‌های سنگین صورت خواهد گرفت؟! آمران و عاملان این جنایات چه جوابی در پیشگاه خدا دارند؟!»

27.12.2022
13:15

سخنگوی هواپیمایی ماهان: فرود هواپیمای خانواده علی دایی دستور مقام قضایی بوده و اصلا به ماهان ربطی ندارد

به گزارش رویداد ۲۴، امیرحسین ذوالانواری مدیر روابط عمومی ماهان درباره نشاندن هواپیمای حامل همسر و دختر علی دایی در کیش در جواب به این سوال که  آیا هواپیمایی ماهان جوابیه‌ای در مورد این اتفاق دارد، می‌گوید: «این موضوع اصلا به ما ارتباطی ندارد که بخواهیم جوابیه داشته باشیم، چرا که موضوع امنیتی است و اصلا به ماهان ربطی ندارد که بخواهیم جواب بدهیم. هواپیما اصلا دوبی نرفته که بخواهد برگردد. هواپیما از تهران عازم دوبی بوده و قبل از خروج از کشور در کیش نشسته است و هواپیما برگردانده نشده است. تاکید می‌کنم، این دستور مقام قضایی بوده و اصلا به ما ربطی ندارد. طبق پروتکل‌های امنیتی کشور انجام شده و هر ایرلاین دیگری هم بود موظف بود این کار را انجام دهد و نیاز به جوابیه ندارد. اگر قرار باشد نهادی جوابگو باشد، این سازمان هواپیمایی کشوری و نهاد‌های بالادستی کشور هستند. ما ملزم بودیم کاری که از ما خواسته شده بود را انجام دهیم و انجام دادیم.»

علی دایی و همسرش
27.12.2022
12:23

دانشجوی ایرانی در لیون فرانسه با هدف جلب توجه «اروپایی‌ها و مردم غربی به مساله ایران» خودکشی کرد

محمد مرادی، دانشجوی تاریخ در لیون با هدف «کشاندن توجه اروپایی‌ها، کشورهای اروپایی و مردم غربی به مساله ایران» خودکشی کرد.

وی در ویدیوهایی که به زبان فارسی و فرانسه در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است، قصد خود را از خودکشی توضیح داده و می‌گوید: «من قرار است وقتی که شما این ویدیو را می‌بینید درون این رودخانه غرق شده باشم اما این یک خودکشی به خاطر مشکلات شخصی نیست. هدف من از این خودکشی کشاندن توجه اروپایی‌ها، کشورهای اروپایی و مردم غربی به مساله ایران است. درواقع من دیگر حاضر نیستم این زندگی با خفت را چه در خارج و چه در داخل ایران ادامه دهم. با این که این‌جا درآمد خوبی داشتم و دارم. با این که زندگی آرامی دارم . با این که هوای پاکی دارم. با این که مردم این‌جا خیلی متمدن و منطقی هستند در برخورد با دیگران. با این که پلیس و سیاستمدارهای این‌جا خیلی منطقی‌تر از سیاستمدارهای کشورمانند ولی هیچ‌کدام از این‌ها دلیل نمی‌شود که من چشمم را به مسائل ایران و مشکلات هم‌وطنانم ببندم. بنابراین من مرگ را به این زندگی با خفت برای کشورم ترجیح می‌دهم و امیدوارم مرگ من توجه دست‌کم بخشی از رسانه‌ها در خارج از کشور را به خود جلب کند و  همین‌طور امیدوارم این پیامی باشد به مردم ایران که فکر نکنند ایرانیان خارج از کشور در غم آن‌ها شریک نیستند و اگر پیش بیاید نخواهند جانشان را برای آن‌ها فدا کنند. جان من هزار بار قربان ایران و مردم ایران شود. بنابراین من جانم را در این راه فدا می‌کنم. هیچ بیماری روانی و مشکل روانی ندارم و صرفا غم از دست دادن مردمم و در عین حال انجام یک عمل حماسی در مقابله با ابتذال زندگی و به لجن کشیدن عشق و مفاهیم مهمی مثل انسانیت و کرامت انسانی برای من یک دغدغه خیلی خیلی مهم است که حاضرم جانم را برایش فدا کنم. زنده باد آزادی. زن، زندگی، آزادی. شما پیروز هستید و جان کسانی که در این راه جانشان را فدا کردند هدر نخواهد رفت. این خون‌ها هدر نخواهد رفت و ما به این ایمان داریم. غمگین نباشید و شادی کنید که روز پیروزی نزدیک است.»

پست اینستاگرام محمد مرادی
حضور و سخنرانی محمد مرادی در تجمع اعتراضی ایرانیان مقیم لیون فرانسه در همبستگی با معترضان ایران
27.12.2022
10:17

واکنش امیررضا خادم و حمید فرخ‌نژاد به نشاندن هواپیمای حامل خانواده علی دایی  

امیررضا خادم، کشتی‌گیر سابق و نماینده پیشین مجلس در واکنش به نشاندن هواپیمای حامل خانواده علی دایی توسط مامورین امنیتی در پستی اینستاگرامی نوشت: «با فرود اضطراری در فرودگاه کیش از خروج همسر و دختر دایی از ایران ممانعت شد. آخرین باری که در ایران چنین اتفاقی روی داد، مربوط به عملیات دستگیری یک جانی خطرناک به نام عبدالمالک ریگی بود.»

وی در ادامه افزود: «اصلا خارج و دنیا و اعتبار جهانی و.... بی خیال؛ من مانده‌ام واقعاً حتی یک نفر از اعضای مجمع تشخص مصلحت نظام و یا شورای عالی امنیت ملی، تا بحال به سرعین رفته و دیده‌اند که تقریبا هیچ مغازه‌ای را نمی‌شود پیدا کرد که عکس علی دایی در داخل آن نباشد! خب آقایان محترم، واقعا یک لحظه می‌اندیشید که با چنین اعمالی چه بر سر اعتماد و همبستگی ملی می‌آورند؟! یعنی خداوکیلی خروج یک فرد که جرمش بستن مغازه خودش بوده، تا این حد استراتژیک بود؟!ا»

پست اینستاگرامی امیررضا خادم

حمید فرخ‌نژاد، بازیگر سرشناس ایرانی نیز در این‌باره در استوری اینستاگرام خود نوشت: «حکومتی که زمانی به خودش می‌نازید ریگی رو از آسمون کشیده پایین، به جایی رسیده از زن و بچه علی دایی هم وحشت داره» 

استوری حمید فرخ‌نژاد
27.12.2022
09:34

ابراهیم رئیسی با اشاره به اعتراضات جاری: به معاندین رحم نخواهیم کرد

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران با «اغتشاشات» نامیدن اعتراضات جاری ایران گفت: «آغوش ملت به روی کسانی که فریب خورده‌اند باز است اما ما به معاندین رحم نخواهیم کرد.»

این درحالی است که بنابر گزارش هرانا، تا کنون ۵۰۷ نفر در اعتراضات جاری ایران کشته شده‌اند و بسیاری از بازداشت‌شدگان در خطر اعدام به سر می‌برند.

ابراهیم رئیسی/ عکس از AP

27.12.2022
09:13

حامد اسماعیلیون خواهان واکنش سازمان بین‌المللی هوانوردی کشوری نسبت به نشاندن هواپیمای حامل خانواده علی دایی توسط مامورین امنیتی شد

حامد اسماعیلیون، فعال سیاسی، دندانپزشک، داستان‌نویس ایرانی و سخنگوی انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ در توئیتی خواهان واکنش سازمان بین‌المللی هوانوردی کشوری نسبت به نشاندن هواپیمای حامل خانواده علی دایی توسط مامورین امنیتی شد و  نوشت: «سازمان بین‌المللی هوانوردی کشوری، شما ۲۱ ماه پیش، زمانی که لوکاشنکو پرواز ۴۹۷۸ را مجبور به فرود در مینسک کرد، جلسه اضطراری تشکیل دادید و تحقیقات را آغاز کردید. آیا می‌دانید برای پرواز ۰۶۳ هواپیمایی ماهان چه اتفاقی افتاد؟ اگر استانداردهای دوگانه‌ای ندارید، واکنش نشان دهید.»

منظور آقای اسماعیلیون از پرواز ۴۹۷۸، هواپیمای رایان‌ایر بود که در ۲۳ می ۲۰۲۱ از فرودگاه بین‌المللی آتن عازم فرودگاه ویلنیوس لیتوانی بود. این پرواز هنگامی که در مسیر در حریم هوایی بلاروس قرار گرفت، به بهانه تهدید به بمب‌گذاری به دستور الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس توسط جنگنده بلاروسی به سمت مینسک هدایت شد و آن‌جا رومان پروتاسویچ، کنشگر مخالف بلاروسی به همراه دوست‌ دخترش سوفیا ساپگا که مسافران این پرواز بودند، توسط مقامات دستگیر شدند. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به نشاندن هواپیمای دختر و همسر علی دایی؛ «آخرین بار برای بازداشت ریگی بود»

عفو بین‌الملل: جمهوری اسلامی از تجاوز به عنوان ابزار سرکوب معترضان «زن، زندگی، آزادی» استفاده کرد

پیام نرگس محمدی بدنبال اعدام میلاد زهره‌وند: سازمان ملل برای توقف اعدام در ایران اقدام فوری کند