هزاران نفر از ساکنان قره‌باغ علیه اقدام باکو در بستن کریدور لاچین تظاهرات کردند

تظاهرات ساکنان قره‌باغ کوهستانی علیه مسدود شدن کریدور لاچین
تظاهرات ساکنان قره‌باغ کوهستانی علیه مسدود شدن کریدور لاچین Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باکو پیش‌تر ادعای مقامات ارمنستان مبنی بر صدور فرمان بسته شدن کریدور لاچین را رد و تاکید کرده بود که هر دو مسیر ارتباطی در این جاده به روی ترددکنندگان باز است.

آگهی

هزاران نفر از اهالی قره‌باغ کوهستانی روز یکشنبه در اعتراض به مسدود شدن یک محور ارتباطی حیاتی میان این منطقه و ارمنستان دست به تظاهرات زدند.

فرانس‌پرس با استناد به گزارش خبرنگار خود در محل آورده است که هزاران تن از ساکنان منطقه مورد مناقشه قره‌باغ در حالیکه شماری از آنها پرچم‌های ارمنستان را با خود حمل می‌کردند در اعتراض به این اقدام باکو در اِستِپاناکِرت(خان‌کَندی)، مرکز این منطقه تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، کریدور ارتباطی لاچین که از آن به عنوان یک راه ارتباطی حیاتی میان قره‌باغ کوهستانی و ارمنستان نام برده می‌شود، نزدیک به دو هفته است که توسط فعالان و کنشگران آذربایجانیِ محیط زیست مسدود شده است.

این کنشگران پیش‌تر دلیل اقدام خود در بستن کریدور لاچین را، بهره‌برداری غیرقانونی از منابع طبیعی و معادن موجود در این منطقه اعلام کرده و یادآور شده بودند که ادامه این وضعیت پیامدهای زیانبار زیست محیطی به همراه خواهد داشت.

حال آنکه ایروان در پی بسته شدن کریدور لاچین، جمهوری آذربایجان را به هماهنگی و سازماندهی کارزار کنشگران زیست محیطی و تحریک آنها به انجام این اقدام متهم کرده بود.

به گفته مقامات ایروان، بستن این محور ارتباطی و تدارکاتی که برای ساکنان منطقه قره‌باغ کوهستانی بسیار مهم و حیاتی است، می‌تواند زمینه‌ساز یک بحران انسانی در این بخش از قلمرو منطقه قفقاز شود.

این در حالیست که باکو ضمن رد ادعای مقامات ارمنستان مبنی بر صدور هر گونه فرمان برای بسته شدن کریدور لاچین، تاکید کرده است که هر دو مسیر ارتباطی در این جاده به روی تردد کنندگان باز است.

با این حال یکی از مشاوران الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان پیش‌تر گفته بود که «نمایندگان جامعه مدنی تلاش می کنند جلوی حمل و نقل غیرقانونی و تخریب منابع طبیعی را بگیرند.»

DAVIT GHAHRAMANYAN/AFP or licensors
تظاهرات ساکنان قره‌باغ کوهستانی با پرچم ارمنستان علیه بسته شدن کریدور لاچینDAVIT GHAHRAMANYAN/AFP or licensors

ایروان و باکو بیش از ۳۰ سال است برای کنترل قره باغ کوهستانی با یکدیگر در رقابتند؛ چالشی که پاییز سال ۲۰۲۰ میلادی دو کشور را بار دیگر درگیر جنگی خونین کرد که درنهایت با ناکامی نظامی ارمنستان، انعقاد توافق صلحی با میانجی‌گری روسیه و استقرار نیروهای حافظ صلح در این منطقه به پایان رسید.

نخستین درگیری میان دو طرف، بر سر «قره‌باغ جدا شده از آذربایجان» بود که ضمن به جا گذاشتن ۳۰ هزارکشته در نهایت با پیروزی ارمنی‌ها به پایان رسید.

آذربایجان اما در دومین جنگ خونین میان دو کشور که پاییز سال ۲۰۲۰ درگرفت و ۶ هزار و پانصد کشته به جا گذاشت ضمن انتقام شکست قبلی بسیاری از مناطق قره‌باغ را پس گرفت.

فرانس‌پرس در گزارش خود که به تجمع اعتراضی اهالی قره‌باغ در اِستِپاناکِرت(خان‌کَندی) اختصاص داشت شرایط موجود را برای ساکنان بسیار «جدی و نگران‌کننده» توصیف کرد.

یکی از اهالی این منطقه که معلم مدرسه است، می‌گوید: «این (کریدور لاچین) تنها جاده‌ای است که منطقه را به بقیه جهان متصل می‌کند. ما از طریق ارمنستان به سایر نقاط جهان می‌رسیم. وضعیت بسیار نگران کننده است.»

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

بالاگرفتن تنش میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ، بویژه پس از مسدود شدن کریدور لاچین نگرانی‌های‌ زیادی را نیز در عرصه بین‌المللی رقم زده است.

سرگئی لاوروف، رئیس دیپلماسی روسیه پیش‌‌تر در دیدار با همتای آذربایجانی خود خواستار تلاش بیشتر باکو و ایروان برای کاستن از تنش‌ها شده بود.

این در حالیست که نیروهای حافظ صلح روسیه در قره باغ کوهستانی که وظیفه تامین امنیت کریدور لاچین را برعهده دارند، از سوی ارمنستان به «بی‌عملی» متهم شده‌اند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز روز جمعه گذشته از همتای آذربایجانی خود خواست که کشورش امکان «تردد آزاد» در منطقه خودمختار قره‌باغ و ارمنستان را فراهم کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بروکسل میزبان دور تازه گفتگوهای سران ارمنستان و آذربایجان؛ روسیه خشمگین شد

مناقشه قره‌باغ؛ ایران تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه را نمی‌پذیرد؛ روسیه چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

نگرانی اتحادیه اروپا از درگیری‌های تازه در قره‌باغ؛ «یک سرباز ارتش آذربایجان کشته شد»