ادعای «همکاری سیا با متحدانی از ناتو» برای حملات «خرابکارانه» در خاک روسیه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آتش‌سوزی در یکی از زیرساخت‌های کلیدی روسیه
آتش‌سوزی در یکی از زیرساخت‌های کلیدی روسیه   -  Copyright  AP Photo

یکی از عوامل سابق عملیات ویژه ارتش آمریکا مدعی شد که سازمان‌های اطلاعاتی این کشور به کمک متحدان خود در ناتو مامورانی را به داخل خاک روسیه می‌فرستند تا به زیرساخت‌های کلیدی این کشور حمله کنند. 

جک مورفی، از اعضای پیشین گروه عملیات ویژه ارتش ایالات متحده هدف از چنین حملاتی را ایجاد «اغتشاش» در روسیه همزمان با جنگ در اوکراین عنوان کرد. مراکز خرید، خطوط انتقال گاز و انبارهای سوخت از جمله مراکزی هستند که طی ماه‌های گذشته در روسیه آسیب دیده‌اند. جک مورفی در همین راستا از کارزار «خرابکاری» در روسیه با محوریت سیا، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سخن گفت.

این عضو پیشین گروه عملیات ویژه ارتش آمریکا این کارزار را مسئول «بسیاری از انفجارهای مرموز» و دیگر «حوادث» روی داده در مجموعه‌های صنعتی و نظامی روسیه دانست.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جک مورفی از «مقام‌های پیشین» آمریکایی که مایل به افشای نام خود نیستند به عنوان منبع اطلاعات خود یاد کرده است.

عضو پیشین گروه عملیات ویژه ارتش ایالات متحده به طور مشخص به آسیب دیدن «پل‌های راه‌آهن»، «انبارهای سوخت» و «نیروگاه‌های برق» در روسیه طی ماه‌های اخیر اشاره کرده است. جک مورفی مدعی شده است که هیچ کدام از مقام‌های آمریکا به طور مستقیم در کارزار «خرابکاری» در روسیه نقش ندارند و این اقدام‌ها از سوی «اداره‌های اطلاعاتی متحدان» انجام می‌شود. 

به گفته وی اجازه انجام اینگونه اقدام‌ها از سوی جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا صادر شده است. 

ادعاهای جک مورفی در حالی مطرح می‌شود که انفجاری بزرگ هفته گذشته در جمهوری خودمختار چوواشستان در غرب روسیه در پی نشت یک خط لوله گاز روی داد. این انفجار آخرین مورد از مجموعه انفجارهای مرموزی بود که از زمان آغاز تهام نظامی به اوکراین در خاک روسیه روی داده است.