Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ادامه اعتراض کُردها در پاریس؛ تیرانداز «نژادپرست» و سابقه‌دار بوده است

تجمع کردهای ساکن پاریس در پی حمله به مرکز فرهنگی احمد کایا در پاریس ۲۴ دسامبر ۲۰۲۲
تجمع کردهای ساکن پاریس در پی حمله به مرکز فرهنگی احمد کایا در پاریس ۲۴ دسامبر ۲۰۲۲ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی تیراندازی روز گذشته در پاریس، صدها نفر روز شنبه ۲۴ دسامبر در میدان جمهوری پاریس تجمع کردند و به کشته‌شدگان این حادثه ادای احترام کردند. در میان جمعیت، بسیاری از تظاهرکنندگان پرچم‌ حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و تصاویر سه فعال کرد را که در ژانویه ۲۰۱۳ در پاریس به قتل رسیده بودند همراه داشتند.

آگهی

در پی تیراندازی مرگبار روز جمعه در پاریس، صدها نفر روز شنبه ۲۴ دسامبر در میدان جمهوری این شهر تجمع کردند و به سه نفری که کشته‌ شدند ادای احترام کردند. 

در میان جمعیت، برخی از تظاهرکنندگان پرچم‌ حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و تصاویر سه فعال کرد را که در ژانویه ۲۰۱۳ در پاریس به قتل رسیده بودند با خود به همراه داشتند.

دقایقی پس از حمله به مرکز فرهنگی «احمد کایا»، کُردهای فرانسه آن را «تروریستی» خواندند و برخی انگشت اتهام را به سمت کشور ترکیه نشانه رفتند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در واکنش به این حادثه گفت «کردهای فرانسه در قلب پاریس هدف حمله شنیعی قرار گرفتند». 

آگیت پولات، سخنگوی شورای دموکراتیک کُرد نیز پس از نشست با رئیس پلیس پاریس گفت: «برای ما جای هیچ تردیدی نیست که این‌ ترورها سیاسی هستند. این که انجمن‌های ما مورد هدف قرار می‌گیرند ماهیت تروریستی و سیاسی دارد.»

تظاهرات به خشونت کشید

تجمع روز شنبه در پاریس با به آتش کشیدن اشیا و همچون واژگون کردن یک خودرو همراه بود و به خشونت کشیده شد.

روز گذشته نیز چند ساعت پس از این حمله مسلحانه ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه خود را به محل حادثه رساند. همزمان معترضان کرد با با پرتاب اشیا با پلیس درگیر شدند و پلیس نیز برای متفرق کردن آن‌ها از گاز اشک‌آور استفاده کرد. 

آسوشیتدپرس
معترضین کرد در تظاهرات روز ۲۴ دسامبر ۲۰۲۲ در پاریسآسوشیتدپرس

 تظاهرکنندگان خشمگین معتقدند که این حادثه «عمدی» بوده است و به گفته آن‌ها سرویس‌های امنیتی فرانسه برای جلوگیری از آن کم کاری کرده‌اند.

بسیاری از شیشه‌های خودروهای پارک شده در نزدیکی مرکز فرهنگی احمد کایا، از جمله ماشین‌های پلیس بر اثر برخورد آجر پاره شکسته شدند.

فرد مسلح «نژادپرست» است

گفته می‌شود فرد مسلحی که با تیراندازی در یک مرکز فرهنگی کردی در پاریس موجب جان باختن سه شهروند شد دارای عقاید «نژادپرستانه» بوده است.

این فرانسوی سفیدپوست دقایقی پیش از ظهر روز جمعه ۲۳ دسامبر ۲۰۲۲ با تیراندازی در این مرکز و آرایشگاه مجاور آن باعث وحشت در منطقه ۱۰ پایتخت فرانسه شد؛ منطقه‌ای که کردها عموما در آن‌جا متمرکز هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

یک منبع نزدیک به این پرونده روز شنبه ضمن اذعان به «نژادپرست» بودن این مرد ۶۹ ساله گفته است که او یک جعبه حاوی حداقل ۲۵ فشنگ و «دو یا سه خشاب پر شده» با خود به همراه داشته است.

اسلحه‌ای که وی در این تیراندازی استفاده کرد یک کلت «بسیار کارکرده» ام ۱۹۱۱ از سلاح‌های سازمانی نیروهای مسلح آمریکا که تا اواسط دهه ۹۰ میلادی استفاده می‌شد.

کشته‌شدگان چه سوابقی داشتند؟

در این حادثه سه نفر دیگر نیز زخمی شدند که حال یک نفر از آن‌ها وخیم توصیف شده است. به گفته شورای دموکراتیک کرد در فرانسه (CDK-F)، کشته شدگان یک زن و دو مرد هستند.

آگیت پولات، سخنگوی این سازمان گفت که «امینه کارا» رهبر جنبش زنان کرد در فرانسه بود ولی درخواست او برای پناهندگی سیاسی در فرانسه رد شده بود. دو نفر قربانی دیگر عبدالرحمن قزل و میر پرور نام داشتند که یکی پناهنده سیاسی و دیگر هنرمند بود.

ضارب سابقه‌دار بوده است

ضارب که در رسانه‌های فرانسه با نام «ویلیام ام.» معرفی شده است گویا علاقه زیادی به کشیدن اسلحه داشته است. وی اوایل ماه جاری میلادی به قید وثیقه آزاد شده بود.

این لوکوموتیوران بازنشسته در سال ۲۰۱۶ نیز در حومه پاریس یعنی منطقه مهاجرپذیر و چندفرهنگی سِن-سَن‌دُنی به جرم خشونت مسلحانه محکوم شده بود و هم اکنون در نوبت تجدید نظر است. 

وی که دوباره بخاطر در اختیار داشتن غیرقانونی سلاح متهم شده بود سال گذشته در پارکی در شرق پاریس با چاقو به مهاجران حمله و چادرهای آنان را پاره کرده و به خشونت نژادپرستانه متهم شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سایۀ پ‌‌ک‌ک بر گسترش ناتو؛ آیا اردوغان می‌تواند از «حق وتو» علیه سوئد و فنلاند استفاده کند؟

حمله با چاقو به مامور پلیس در شانزلیزه پاریس

اسرائیلی‌ها از ورود به نمایشگاه تسلیحاتی پاریس منع شدند