طوفان‌ زمستانی در آمریکا و کانادا زندگی میلیون‌ها نفر را تحت تاثیر سوء خود قرار داده است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یخ زدایی از بویینگ پیش از پرواز در آمریکا
یخ زدایی از بویینگ پیش از پرواز در آمریکا   -   کپی رایت  David Joles/ 2022 Star Tribune

طوفان‌ زمستانی کم‌سابقه با سرمای بسیار گزنده‌ای که گستره‌ای به وسعت ۳ هزار و ۲۰۰ کیلومتر از تگزاس آمریکا تا کبک کانادا را در بر گرفته، زندگی حدود ۲۵۰ میلیون نفر را تحت تاثیر سوء خود قرار داده و تاکنون جان دست‌کم ۱۹ نفر را گرفته است. 

طوفان و بادهای سرد در آمریکا باعث قطع شدن جریان برق حدود دو میلیون واحد مسکونی و تجاری شده است.   

این طوفانها‌ که در آمریکا فرودگاه‌های این کشور را در برگرفته است شرکت‌هایی هواپیمایی را مجبور به لغو ۵ هزار و ۷۰۰ پرواز در روز جمعه کرد و هزاران مسافر در آستانه جشن کریسمس گرفتار شدند.

روز پنجشنبه نیز حدود ۲ هزار و ۷۰۰ پرواز و امروز شنبه ۲۴ دسامبر بیش از یکصد پراوز لغو شد.

در بخش حمل و نقل ریلی نیز برف و بوران و طوفان باعث لغو حرکت دهها قطار شد. 

بزرگراه‌ها هم مثاثر از زمستان سرد و طوفانی شد تا صف‌های طولانی خودروها شکل گیرد و تصادفاتی رخ دهد. مسئولان در بخش‌هایی از ایندیانا، میشگان، نیویورک و اوهایو از رانندگان خواستند تا از سفرهای غیرضروری بپرهیزند. 

اداره هوانوردی فدرال (FAA) به دلیل آب و هوای زمستانی کم سابقه در آمریکا دستور توقف پروازها را در برخی از فرودگاه‌های این کشور داد و از مسئولان فرودگاه‌ها خواست تا برغم تاخیرهایی که در جابجایی مسافران صورت می‌گیرد عملیات یخ‌زدایی در دستور کار قرار گیرد. 

پیت بوتیگیگ، وزیر حمل و نقل آمریکا می‌گوید که سیستم هوانوردی این کشور با دو طوفان متفاوت و بادهای شدیدی که فرودگاه های سراسر کشور را در بر گرفته است «تحت فشار بسیار زیادی» هستند و حدود ۱۰ درصد از کل پروازها در آمریکا در روز پنجشنبه لغو شد.