طوفان‌ زمستانی در آمریکا و کانادا زندگی میلیون‌ها نفر را تحت تاثیر سوء خود قرار داده است

یخ زدایی از بویینگ پیش از پرواز در آمریکا
یخ زدایی از بویینگ پیش از پرواز در آمریکا   -  Copyright  David Joles/ 2022 Star Tribune
نگارش از یورونیوز فارسی

طوفان و بادهای سرد در آمریکا باعث قطع شدن جریان برق حدود دو میلیون واحد مسکونی و تجاری شده است.

طوفان‌ زمستانی کم‌سابقه با سرمای بسیار گزنده‌ای که گستره‌ای به وسعت ۳ هزار و ۲۰۰ کیلومتر از تگزاس آمریکا تا کبک کانادا را در بر گرفته، زندگی حدود ۲۵۰ میلیون نفر را تحت تاثیر سوء خود قرار داده و تاکنون جان دست‌کم ۱۹ نفر را گرفته است. 

طوفان و بادهای سرد در آمریکا باعث قطع شدن جریان برق حدود دو میلیون واحد مسکونی و تجاری شده است.   

این طوفانها‌ که در آمریکا فرودگاه‌های این کشور را در برگرفته است شرکت‌هایی هواپیمایی را مجبور به لغو ۵ هزار و ۷۰۰ پرواز در روز جمعه کرد و هزاران مسافر در آستانه جشن کریسمس گرفتار شدند.

روز پنجشنبه نیز حدود ۲ هزار و ۷۰۰ پرواز و امروز شنبه ۲۴ دسامبر بیش از یکصد پراوز لغو شد.

در بخش حمل و نقل ریلی نیز برف و بوران و طوفان باعث لغو حرکت دهها قطار شد. 

بزرگراه‌ها هم مثاثر از زمستان سرد و طوفانی شد تا صف‌های طولانی خودروها شکل گیرد و تصادفاتی رخ دهد. مسئولان در بخش‌هایی از ایندیانا، میشگان، نیویورک و اوهایو از رانندگان خواستند تا از سفرهای غیرضروری بپرهیزند. 

اداره هوانوردی فدرال (FAA) به دلیل آب و هوای زمستانی کم سابقه در آمریکا دستور توقف پروازها را در برخی از فرودگاه‌های این کشور داد و از مسئولان فرودگاه‌ها خواست تا برغم تاخیرهایی که در جابجایی مسافران صورت می‌گیرد عملیات یخ‌زدایی در دستور کار قرار گیرد. 

پیت بوتیگیگ، وزیر حمل و نقل آمریکا می‌گوید که سیستم هوانوردی این کشور با دو طوفان متفاوت و بادهای شدیدی که فرودگاه های سراسر کشور را در بر گرفته است «تحت فشار بسیار زیادی» هستند و حدود ۱۰ درصد از کل پروازها در آمریکا در روز پنجشنبه لغو شد.

مطالب مرتبط