اپوزیسیون ونزوئلا به برکناری دولت موقت گوایدو رای داد

خوان گوایدو
خوان گوایدو Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مخالفان سیاسی دولت حاکم ونزوئلا همراه با سوسیالیست‌ها به برکناری دولت موقت به رهبری خوان گوآیدو با اختلاف زیادی رای دادند. آن‌ها به دنبال یک جبهه متحد پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ هستند.

آگهی

مخالفان سیاسی دولت حاکم ونزوئلا همراه با سوسیالیست‌ها به برکناری دولت موقت به رهبری خوان گوآیدو با اختلاف زیادی رای دادند. آن‌ها به دنبال تشکیل یک جبهه متحد پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ هستند.

این طرح از سوی سه گروه از چهار گروه اصلی اپوزیسیون حمایت شد اما حزب «اراده مردمی» به رهبری گوایدو با آن مخالفت کرد. این طرح پیش از نهایی شدن باید یک مرحله دیگر از مشورت و تصویب را طی کند که برای هفته آینده برنامه‌ریزی شده است.

سه حزب اصلی مخالف یعنی «عدالت اول»، «اقدام دموکراتیک» و «عصر جدید» هفته‌ها در حال تهیه پیش‌نویس طرحی در ایجاد یک هیات مدیره برای مدیریت‌ دارایی‌های ونزوئلا در خارج از کشور به‌ویژه پالایشگاه و شرکت نفتی سیتگو مستقر در ایالات متحده با مالکیت یک شرکت ونزوئلایی به‌عنوان راهی برای حذف گوایدو هستند.

گوایدو به‌عنوان رئیس مجمع ملی و رئیس جمهوری موقت پس از انتخاب مجدد نیکلاس مادورو در انتخابات مورد مناقشه مه ۲۰۱۸ هیات مدیره شرکت سیتگو را که یکی از شرکت‌های تابعه شرکت دولتی «پی‌دی‌وی‌اس‌آ» است در سال ۲۰۱۹ منصوب کرد.

دولت موقت گوایدو در داخل کشور جایی که مادورو تقریبا بر همه نهادها از جمله نیروهای امنیتی کنترل دارد ناتوان بوده است اما در مقابل بر دارایی‌های خارجی نظارت داشته و شماری از سفارتخانه‌ها را اداره می‌کند.

طرح اپوزیسیون برای کنار گذاشتن گوایدو در جلسه روز پنجشنبه که از طریق نرم‌افزار زوم به‌طور مجازی برگزار شد با ۷۲ رای موافق، ۲۳ رای مخالف و ۹ رای ممتنع به تصویب رسید.

در صورتی که این طرح به تصویب نهایی برسد، قانونگذاران اپوزیسیون پنج نماینده را برای هیات مدیره‌ای که ریاست دارایی‌های خارج از کشور را برعهده خواهند داشت انتخاب می‌کنند و ریاست موقت گوایدو به همراه دولت وی حذف خواهد شد.

گوایدو از زمانی که در سال ۲۰۱۹ خود را به‌عنوان رئیس جمهور موقت معرفی کرد، چهره مخالفان ونزوئلا در خارج از کشور بوده است اما بیشتر به دلیل شکست اپوزیسیون در برکناری مادورو از قدرت، مورد استقبال قرار نگرفت.

مذاکرات بین اپوزیسیون و دولت مادورو به میزبانی مکزیک در اوایل ماه جاری به پایان رسید. در این نشست هر دو طرف قراردادی را برای ایجاد صندوقی تحت مدیریت سازمان ملل برای مبارزه با بحران انسانی در ونزوئلا امضا کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درآمدهای نفتی ونزوئلا ۱۰ درصد درآمدهای ۵ سال قبل هم نیست

مادورو در واکنش به انتقال هواپیمای ونزوئلا به آمریکا: راهزن دیوانه هواپیمای ما را دزدید

خبر خوش برای مردم ونزوئلا؛ نرخ تورم به ۱۹۳ درصد رسید