اعتراضات ایران؛ بلینکن: جهان به شدت بر آن‌چه در سراسر ایران می‌گذرد متمرکز است

اعتراضات ایران
اعتراضات ایران   -  Copyright  AP
نگارش از یورونیوز فارسی

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با اعتراض‌ها در ایران در روز جمعه دوم دی (۲۳ دسامبر) را می‌توانید در این صفحه پیگیری کنید.

اعتراضات ایران درحالی وارد آخرین روز هفته چهاردهم خود می‌شود که شب گذشته شهرهای تهران، رشت، سمیرم، کامیاران و برازجان به صورت پراکنده صحنه تجمعات اعتراضی بودند.

حمایت‌های بین‌المللی از معترضان ایرانی نیز همچنان رو به افزایش است. پارلمان هلند خواستار قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا شده است. 

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده هم ضمن ابراز ضمن ابراز نگرانی عمیق از تیراندازی به معترضان ایرانی توسط نیروهای امنیتی گفت: «به نظر من جهان به شدت بر آن‌چه در سراسر ایران می‌گذرد متمرکز است.»

نگرانی‌ها راجع‌به صدور احکام اعدام برای معترضان بازداشت‌شده به اتهام‌های افساد فی‌الارض و محاربه همچنان ادامه دارد و بسیاری از نمایندگان پارلمان‌های کشورهای اروپایی کفالت سیاسی زندانیان اعتراضات جاری ایران را بر عهده می‌گیرند.

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با اعتراض‌ها در ایران در روز جمعه دوم دی (۲۳ دسامبر) را می‌توانید در این صفحه پیگیری کنید.

23.12.2022
20:35

صدور احکام سنگین زندان برای بازداشتی‌های گمنام اعتراض‌های اخیر در ایران

گزارش‌ها از ایران از صدور احکام سنگین زندان، شلاق و تبعید برای بازداشتی‌های گمنام اعتراض‌های اخیر حکایت دارند.

به گزارش «کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان»، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، شقایق خادمی را به ۱۶ سال زندان محکوم کرده است.

بنا به‌ گزارش‌ این کمیته، آقای صلواتی به وکیل خانم خادمی اجازه ورود به این پرونده را نداده است. خانم خادمی ۳۱ شهریور ماه توسط نیروهای امنیتی در خانه‌اش بازداشت شد.

همچنین به گزارش وبگاه بیدارزنی، پری آقایی، حسابدار یک مدرسه غیرانتفاعی به ۱۲ سال زندان محکوم شده است. بنا به گزارش وبگاه «بیدارزنی»، خانم آقایی ۲۴ مهرماه بازداشت و سپس با قید وثیقه از زندان آزاد شده است.

23.12.2022
20:00

دولت آلمان برنامه توسعه تجارت با ایران را معلق کرد

وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرد که به دلیل «سرکوب معترضان در ایران»،‌ دولت این کشور همه برنامه‌ها برای تقویت و توسعه تجارت با ایران را به حالت تعلیق در می‌آورد. بر اساس اعلام وزارت اقتصاد آلمان، مذاکره درباره انرژی هم به دلیل «وضعیت بسیار وخیم در ایران» تعلیق می‌شود.

رویترز در گزارشی نوشت که تعلیق این برنامه‌ها توسط آلمان بر اعتبارهای صادراتی و سرمایه‌گذاری تاثیر خواهد گذاشت. بنا به این گزارش، حجم تجارت ایران و آلمان درسال ۲۰۲۱ در مجموع یک میلیارد و ۷۶ میلیون یورو بوده است.


23.12.2022
19:15

نماینده مجلس اتریش خواستار آزادی ترانه علیدوستی و دیگر زندانیان سیاسی شد

اوا ماریا هولتزلاینر، نماینده مجلس اتریش با ارسال نامه‌ای به سفیر ایران در وین خواستار آزادی ترانه علیدوستی، بازیگر سینما و دیگر زندانیان سیاسی در ایران شد.

این نماینده مجلس اتریش که کفالت سیاسی خانم علیدوستی را برعهده گرفته است، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «امروز به عنوان کفیل سیاسی ترانه علیدوستی، بازیگر در نامه‌ای به سفارت ایران، خواستار آزادی او به همراه دیگر زندانیان سیاسی شدم.»

خانم هولتزلاینر همچنین نوشت که ترانه علیدوستی به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارد که بر اساس گزارش‌ها در بازداشت «تامین» نمی‌شود. او در ادامه نوشت که نقض حقوق بشر و حقوق زنان در ایران نباید بدون مجازات بماند.

نماینده مجلس اتریش توئیت‌های خود را با هشتگ «انقلاب ایران» نوشته است.

23.12.2022
18:50

مدیرعامل خانه هنرمندان نسبت به «جمعیت خاموش» هشدار داد

محمدمهدی عسگرپور،‌ مدیرعامل خانه هنرمندان درباره اعتراض‌های گسترده در ایران گفت: «برخی متوجه جمعیت خاموش که الان انگیزه‌ای برای بیرون آمدن ندارند، نیستند که با یک اتفاق دیگر ممکن است یک شکل دیگری شود.»  او همچنین گفت: «این خشونت ممکن است تا چند نسل ما را درگیر کند و این عذاب آور است.»

آقای عسگرپور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «بسیاری از جوانان امروز ما فکر می‌کنند حاکمیت یک پارادایمی دارد و آن اعتقاد این را می‌گوید که قدمی عقب بگذاری، تمامش را از دست دادی؛ ولو اینکه احساس کند، اشتباه کرده است.»

23.12.2022
18:24

پلمب یک مجتمع بزرگ گردشگری در بزرگراه قم-تهران به‌دلیل ورود بی‌حجاب‌ها

روزنامه شرق از پلمب یک مجتمع بزرگ گردشگری در ۶ کیلومتری بزرگراه قم-تهران به‌دلیل «بی‌حجابی در آن و بی‌توجهی به تذکرات»، خبر داد. بنا به گزارش روزنامه شرق، مجتمع «مهر و ماه» که پلمب شده است، ۷۰۰ کارمند دارد.

هم‌زمان با گسترش اعتراض‌ها در ایران، گزارش‌ها از پلمب شماری از مغازه‌ها در شهرهای مختلف این کشور حکایت دارند که در این روزها به افراد بی‌حجاب اجازه ورود داده‌اند.

23.12.2022
15:10

یک نماینده پارلمان فرانسه کفالت سیاسی اشکان مروتی را پذیرفت

ان لورانس پوتل، نماینده پارلمان فرانسه ساعاتی پیش با توئیتی کفالت سیاسی اشکان مروتی، از بازداشت شدگان اعتراضات جاری ایران را پذیرفت و نوشت: «نامش اشکان مروتی است. او‌ به محاربه محکوم شده و‌ در خطر حکم اعدام است. من کفالت سیاسی او‌ را پذیرفته و خواستار توقف بی درنگ اعدام‌ها در ایران هستم.»

اشکان مروتی، شهروند اهل سنندج ششم آبان در جریان اعتراضات بازداشت شد. وی روز گذشته با انتشار  تصویری از برگه اعلام وضعیتش با اتهام «محاربه» در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «آب که از سر گذشت چه یک وجب چه صد وجب… جانم نه یک بار بلکه صد هزار بار فدای ایرانم. جانم فدای مردمم!»

وی پیشتر در صفحه اینستاگرامش اعلام کرده بود که به قید وثیقه برای درمان بیماریش آزاد شده است.

23.12.2022
15:01

تعیین زمان جلسه دادگاه آرمیتا عباسی

 به گزارش خبرگزاری هرانا، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آرمیتا عباسی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات جاری ایران روز پنجشنبه ۶ بهمن برگزار خواهد شد. 

مادر خانم عباسی در استوری صفحه اینستاگرام خود این خبر را منتشر کرد.

شبکه خبری سی‌ان‌ان طی گزارشی در ماه نوامبر بر اساس شواهدی مدعی شده بود آرمیتا عباسی توسط «نیروهای امنیتی» مورد «آزار جنسی» قرار گرفته است. 

استوری مادرآرمیتا عباسی

23.12.2022
13:31

معاون اول قوه قضائیه مدعی شد «هیچ متهم بلاتکلیفی» در پرونده‌های مربوط به اعتراضات جاری ایران وجود ندارد

به گزارش میزان، خبرگزاری رسمی قوه قضائیه، محمد مصدق معاون اول قوه قضائیه در واکنش به اقدامات انجام شده پس از دستور رئیس این قوه مبنی بر پیگیری روزانه پرونده‌های مربوط به اعتراضات جاری ایران گفت: «براساس گزارشات دریافتی، در خصوص اغتشاشات اخیر، متهم بلاتکلیف نداریم، البته باید تعریف بلاتکلیف بودن را نیز تشریح کرد و آن این‌که برخی از متهمان اغتشاشات اخیر عنوان می‌‎کنند که ما تا به امروز بلاتکلیف هستیم به این معنا است که تاکنون برای آن‌ها رای قضایی صادر نشده است. فردی که در زندان است باید برای وی قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست صادر شود یا به دادگاه بدوی برود، محاکمه شود و سایر اقدامات قضایی؛ لذا از این نوع افراد داریم که تا به امروز نوبتشان نرسیده است اما اینکه فردی بلاتکلیف باشد و نداند که قرار است تا چه اتفاقی در آینده برای وی رخ دهد، نداریم.»

محمد مصدق، معاون اول قوه قضائیه/ عکس از شهرآرانیوز
23.12.2022
13:09

تجمع معترضان در زاهدان پس از  نماز جمعه 

بنابر ویدیوهای همرسانی شده در شبکه‌های اجتماعی، معترضان در زاهدان پس از نماز جمعه این شهر به امامت مولوی عبدالحمید به خیابان آمده و شعارهایی از قبیل «مرگ بر جمهوری اعدامی»،  «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»، «بسیجی بی‌ناموس، لباس بلوچی نپوش» و «مرگ بر خامنه‌ای» سردادند.

23.12.2022
12:52

مولوی عبدالحمید: ما مردم ایران همه یکی هستیم و با هم متحدیم؛ هر جرمی فساد فی‌الارض نیست

مواوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه با برشمردن مصادیق فساد فی‌الارض گفت: «اگر کسی سلاح بردارد و راه‌زنی بکند و با سلاح بجنگد یا آدمی را بکشد این فساد فی‌الارض است. اما نه آنی که اعتراضی دارد، حرفی دارد، مشکل دارد، گرفتار است. او حرفش باید مورد توجه قرار گیرد.»

وی با تاکید بر لزوم مذاکره و گوش دادن به خواست مردم افزود: «ما مردم ایران همه یکی هستیم و با هم متحدیم. نظام تا زمانی قابلیت بقا دارد که مردم حامی آن باشند. با سلاح و نظامیان، نظام نگهداری نمی‌شود. با قدرت نمی‌شود، با زندان نمی‌شود. باید حمایت مردمی باشد تا نظام ادامه پیدا کند.»

آقای عبدالحمید راجع به دین و حکومت دینی گفت: «دین، قبل از حکومت دینی هم بوده است. نباید دین فدای حکومت شود. دین را فدای نظام نکنیم. نظام را فدای دین کنیم. دین قبلا هم بوده و بعد هم خواهد بود. فلهذا نباید از دین هزینه بشود برای حکومت اسلامی. حکومت اسلامی تا زمانی خوب است که اکثریت مردم بخواهند.»

مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان

مطالب مرتبط