قطرگیت؛ دادگاه ایتالیا حکم تحویل همسر نماینده سابق پارلمان اروپا را به بلژیک صادر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
گفتگوی وکلای پرونده
گفتگوی وکلای پرونده   -  Copyright  AP Photo

دادگاهی در ایتالیا حکم تحویل مظنون پرونده رسوایی مالی در پارلمان اروپا را به بلژیک صادر کرد.

دادگاه در شهر شمالی برشا تصمیم گرفت ماریا دولورس کولئونی را که از طریق همسرش، پی‌یر آنتونیو پانزری، قانونگذار سابق اتحادیه اروپا، در قطرگیت نقش داشته، بر اساس حکم بازداشت اروپایی به بلژیک تحویل داده شود. 

با این حال، وکلای مدافع آقای کولئونی بلافاصله پس از صدور حکم دادگاه اعلام کردند که این حکم را به چالش خواهند کشید. آنها با ابراز نگرانی نسبت به تحمیل شرایط حصر خانگی به موکلشان در بلژیک، گفتند که در حال تهیه محتوای درخواست تجدیدنظر برای ارائه به دادگاه عالی ایتالیا هستند. 

وکلای آقای کولئونی پنج روز فرصت دارند تا نسبت به حکم دادگاه اعتراض کنند. پس از آن دادگاه عالی ایتالیا نیز ۱۰ روز فرصت خواهد داشت تا در مورد این که آیا او باید به بلژیک تحویل داده شود یا خیر، تصمیم‌گیری کند. 

بر اساس دو حکم بازداشت اروپایی که از سوی میشل کلیز، قاضی بلژیکی صادر شده،  پی‌یر آنتونیو پانزری «مظنون به همکاری با گروهی است که با مداخلات سیاسی خود در پارلمان اروپا تلاش می‌کردند که منافع قطر و مراکش را در سیاستگذاری‌های این نهاد اروپایی تقویت کنند.»

خانم کولئونی و دخترش، سیلویا پانزری، مظنون به «آگاهی کامل» از تلاش‌های آقای پانزری در کمک به جابجایی «هدایای» عبدالرحیم عتمون، سفیر مراکش در لهستان، هستند. در صورت اثبات مشارکت آنها در شبکه فساد مالی و پولشویی، این دو زن می‌توانند با صدور حکم زندان ۵ ساله مواجه شوند.

خانم کولئونی و دخترش فعلا در برشا در حضر خانگی به سر می‌برند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

آقای پانزری نیز در بلژیک بازداشت شده است. او همراه با اوا کایلی، نایب رئیس برکنار شده پارلمان اروپا و فرانچسکو جورجی، شریک زندگی خانم کایلی نیز به اتهام مشارکت در پرونده رسوالی مالی پارلمان اروپا در بازداشت به سر می‌برند.