بریتانیا چند مقام و نهاد ایرانی را به اتهام دست داشتن در ارسال پهپاد به روسیه تحریم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا
جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا   -   کپی رایت  AP Photo

بریتانیا روز سه‌شنبه ۱۳ دسامبر اعلام کرد که ۱۲ فرمانده نظامی روسیه و همچنین چندین بازرگان ایرانی را که در تولید و عرضه پهپادهای نظامی مسکو نقش داشته‌اند تحریم کرده است. 

حیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا با بیان این مطلب تاکید کرد که حملات نیروهای روسیه به شهرها و غیرنظامیان اوکراینی بی‌پاسخ نخواهد ماند. 

در فهرست جدید تحریم‌های بریتانیا نام سه شخص و یک شرکت ایرانی دیده می‌شود. شرکت «اوج پرواز ما دو نفر» و همچنین یوسف ابوطالبی مدیرعامل این شرکت به همراه افشین خواجه فرد، مدیرعامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع دیده می‌شوند. 

این افراد و شرکت‌ها متهمبند که در در فرآیند ارسال پهپاد به روسیه نقش داشته‌اند. به گزارش خبرگزاری رویترز، اطلاعات منابع امنیتی آمریکا نشان می‌دهد که ایران صدها پهپاد به روسیه فرستاده و این تسلیحات نظامی نقش اصلی را در حمله به غیرنظامیان اوکراینی داشته‌اند.

اوکراین روز دوشنبه اعلام کرده بود که موشک‌ها، توپخانه‌ها و پهپادهای روسیه اهدافی را در شرق و جنوب اوکراین مورد اصابت قرار داده‌اند. 

روز گذشته هم وزرای خارجه اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به دلیل سرکوب تظاهرات ضد حکومتی و تحویل هواپیماهای بدون سرنشین  به روسیه اعمال کردند. بر اساس تصمیم اتحادیه اروپا بیست فرد و یک نهاد به فهرست تحریم‌های این اتحادیه به دلیل نقض حقوق بشر اضافه شدند. همچنین چهار فرد ایرانی هم در رابطه با ارسال پهپادهای ایرانی برای روسیه به سیاهه تحریم‌های اروپا اضافه شدند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تحریم‌های جدید شامل مسدود کردن دارایی‌ها و ممنوعیت سفر به اتحادیه اروپا می‌شود. جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این خصوص تاکید کرده که این اتحادیه هر اقدامی که بتواند برای حمایت از تظاهرکنندگان ایرانی انجام خواهد داد.