Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پایان دوره «صورتی برای دختر و آبی برای پسر»؛ تبلیغ جنسیت‌زده برای کودکان اسپانیا ممنوع شد

فروش اسباب‌بازی‌های جنسیت‌زده (عکس از آرشیو)
فروش اسباب‌بازی‌های جنسیت‌زده (عکس از آرشیو) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تولیدکنندگان اسباب‌بازی در اسپانیا از این پس اجازه ندارند تا اسباب‌بازی‌هایی را که با نقش‌هایی مانند نگهداری و مراقبت، کار خانگی و آرایش و زیبایی در ارتباط است تنها برای دختران تبلیغ کنند.

آگهی

دولت اسپانیا در آستانه تعطیلات پایان سال میلادی تبلیغ و استفاده از کلیشه‌های جنسیت‌زده رایج برای فروش اسباب‌بازی‌های کودکان را ممنوع کرده است.

دستورالعمل جدید دولت اسپانیا برای فروش اسباب‌بازی‌های کودکان از روز اول دسامبر به اجرا درآمد. هدف از این دستورالعمل جلوگیری از ترویج کلیشه‌های رایج مانند اختصاص رنگ صورتی به دختران و رنگ آبی به پسران یا تبلیغ عروسک برای دختران و شخصیت‌های جنگجو برای پسران است.

در این دستورالعمل کارخانه‌های تولید اسباب‌بازی با تعیین مصداق‌هایی از ارائه الگویی با بار جنسی برای دختران منع شده‌اند. تولیدکنندگان همچنین اجازه نخواهند داشت تا اسباب‌بازی‌هایی را که با نقش‌هایی مانند نگهداری و مراقبت، کار خانگی و آرایش و زیبایی در ارتباط است تنها برای دختران تبلیغ کنند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر تبلیغ اسباب‌بازی‌هایی که تبلور جنب و جوش، فعالیت جسمی و فناوری محسوب می‌شوند نیز نمی‌تواند تنها برای پسران صورت گیرد. 

در دستورالعمل دولت اسپانیا به طور خاص به تبلیغات برای کودکان زیر هفت سال توجه شده اما اجرای آن برای کلیه محصولاتی که برای کودکان زیر ۱۵ سال عرضه می‌شود الزامی است. 

به گفته دولت اسپانیا شرکت‌های تولیدکننده اسباب‌بازی باید در تبلیغات خود باید ارزش‌هایی مانند تکثرگرایی، برابری و پرهیز از کلیشه‌های جنسیتی را رعایت کنند. 

وزارت امور مصرف‌کنندگان اسپانیا چند ماه پیش با شرکت‌های تولیدکننده اسباب‌بازی و شرکت‌های فعال در عرصه تبلیغات برای اجرای این دستورالعمل به توافق رسیده بود. این دستورالعمل در حالی از روز اول دسامبر به اجرا درآمده است که به طور سنتی هفته‌های آخر سال میلادی با توجه به نزدیکی جشن کریسمس از مهم‌ترین فصل‌های فروش کالا برای شرکت‌های تولیدکننده اسباب‌بازی محسوب می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسپانیا میلیون‌ها يورو برای قطارهایی پرداخت که برای عبور از تونل‌ها بزرگند

خردسال‌ترین تیزهوش جهان؛ نابغه‌ سه‌ساله‌ای که به هفت زبان دنیا می‌خواند و می‌شمرد

ده‌ها چهره هنری «موج نفرت» شکل گرفته علیه ژرار دوپاردیو را محکوم کردند