گروگان‌‌گیری در درسدنِ آلمان با مداخله پلیس پایان یافت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پلیس آلمان هنگام مداخله پس از یک گروگانگیری در درسدن
پلیس آلمان هنگام مداخله پس از یک گروگانگیری در درسدن   -  Copyright  AP Photo

پلیس آلمان روز شنبه ساعاتی پس از انتشار خبر گروگان‌گیری در بخشی از شهر درسدن واقع در شرق این کشور از پایان عملیات و برطرف شدن خطر خبر داد.

در پیام توییتری پلیس آلمان آمده است: «گروگان‌گیری در درسدن به پایان رسیده و وضعیت به حالت عادی باز گشته است.»

پلیس همچنین بدون ارائه جزئیات بیشتر در باره فرد مظنون به انجام این حمله اعلام کرد که دو نفر را بدون «جراحات ظاهری» تحت مراقبت گرفته است.

این در حالیست که روزنامه بیلد آلمان در گزارشی جزئیات بیشتری را از این حادثه منتشر کرد و از دستگیری فرد مهاجم خبر داد.

به گزارش منابع آگاه، در پی چراغ سبز پلیس، تدابیر امنیتی اعلام شده در درسدن، مرکز ایالت زاکسن در شرق آلمان برداشته شد.

در پی وقوع این حادثه، یک مرکز خرید در مرکز شهر تاریخی درسدن تخلیه شده و بازار معروف کریسمس استریزل مارکت در روز شنبه تعطیل اعلام شده بود.

برلین پیش از این از انهدام گروهی از نیروهای براندازِ متمایل به راست افراطی که قصد سرنگونی دولت آلمان را داشتند، خبر داده بود.

با توجه به اینکه هنوز انگیزه فرد مهاجم از تلاش برای ورود به ساختمان رادیو در درسدن و سپس گروگان‌گیری در مرکز این شهر اعلام نشده، هر گونه گمانه‌زنی در خصوص ماهیت این حمله نیاز به اطلاعات تکمیلی دارد.

پلیس اندکی پیش از ساعت ۱۳ به وقت محلی اعلام کرده بود که با مظنون حادثه در تماس است و گروه‌هایی برای مذاکره و نیز نیروهای مد نظر برای مداخله احتمالی در صورت نیاز در محل گروگانگیری حضور دارند.

چند رسانه آلمانی از جمله روزنامه بیلد در گزارش‌هایی تصریح کردند که مرد گروگانگیر مسلح به تپانچه بوده و قبل از آنکه به یک مغازه در مرکز خریدی واقع در بخش پرتردد شهر پناه ببرد قصد داشته وارد ساختمان یک ایستگاه رادیویی شود.

JENS SCHLUETER/AFP or licensors
مداخله پلیس آلمان پس از گروگانگیری در درسدنJENS SCHLUETER/AFP or licensors

بر پایه این گزارش‌‌ها، فرد مهاجم به رغم آنکه چندین گلوله به سوی در ساختمان ایستگاه رادیویی شلیک کرده بود اما در نهایت نتوانست آنرا باز کند و ناچار به گریز و پناه بردن به یک مغازه شد.

روزنامه بیلد در گزارش خود همچنین آورده است فرد مهاجم که ۴۰ سال دارد قبل از انجام این عملیات و تلاش برای حمله به ایستگاه رادیویی شهر، مادر خود را کشته بود.

بنا به گزارش آسوشیتدپرس، پلیس هنوز ارتباط میان قتل صورت گفته در نقطه‌ای دیگر از درسدن و گروگان‌گیری در مرکز این شهر را تایید نکرده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید