پناهجوی افغان محکوم به ۵۰ سال زندان در یونان پس از دو سال حبس آزاد شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکس آرشیوی از یک پناهجوی افغان در یونان
عکس آرشیوی از یک پناهجوی افغان در یونان   -  Copyright  آسوشیتدپرس

یک پناهجوی افغان زندانی که به اشتباه متهم به قاچاق انسان به یونان شده بود پس از دو سال حبس آزاد شد.

دادگاه تجدید نظر در جزیره لسبوس حکم داد که عاکف رسولی بیش از دو سال پس از شروع اجرای حکم ۵۰ ساله‌اش به جرم «تسهیل ورود غیرقانونی» مهاجران می‌تواند آزاد شود. دادگاه این محکومیت را به دلیل فقدان شواهد لغو کرد.

آقای رسولی پس از ابلاغ حکم آزادی‌اش گفت: «من همیشه می‌گفتم بی‌گناهم و بالاخره حرفم را باور کردند. خیلی خوشحالم اما هم اکنون فکرم پیش افراد دیگر است. افراد زیادی مثل من در یونان زندانی هستند.»

امیر ظاهری افغان دیگری که محکومیت ۵۰ ساله خود را به همین جرم می‌گذراند در این دادگاه حاضر بود. حکم وی نیز به هشت سال زندان کاهش یافت. پیش بینی می‌شود او نیز به زودی آزاد شود.

آقای رسولی ۲۵ ساله و امیر ظاهری ۲۷ ساله است. آن‌ها در سال ۲۰۲۰ در کشتی‌ای بودند که از سوی قاچاقچیان هنگام عبور از دریای اژه از ترکیه رها شد. امیر با دختر خردسال و همسر باردارش در کشتی بود.

نمایندگان پارلمان و وکلای حقوق بشر که برای شرکت در جلسه دادگاه به لسبوس رفته بودند، این احکام را «نخستین پیروزی» در نبرد برای رسیدگی به وضعیت نامناسب پناهجویان متهم به قاچاق انسان توصیف کردند.

کلر دالی، نماینده ایرلندی پارلمان اروپا گفت: «ما این پرونده را به‌عنوان نمونه‌ای از اتفاقی که برای هزاران مهاجر بی‌گناه دیگر که به طرز ظالمانه‌ای در زندان هستند مطرح خواهیم کرد.»