دختر سوئدی مدافع پناهجوی افغان به پرداخت جریمه محکوم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
دختر سوئدی مدافع پناهجوی افغان به پرداخت جریمه محکوم شد
دختر سوئدی مدافع پناهجوی افغان به پرداخت جریمه محکوم شد

یک دختر سوئدی که برای جلوگیری از پرواز هواپیمای حامل پناهجوی افغان وارد این هواپیما شده بود، در دادگاهی در کشورش محکوم شد.

الین ارسون، دانشجوی ۲۱ ساله سوئدی روز ۴ مرداد ۱۳۹۷ در فرودگاه گوتنبرگ با بلیط و گذرنامه به طور عادی وارد یک فروند هواپیمای خطوط هوایی ترکیه به مقصد استانبول شد تا از اخراج یک مهاجر افغان جلوگیری کند. زمانی که خلبان و خدمه هواپیما از او خواستند که سر جایش بنشیند، او مقاومت کرد و ضمن فیلمبرداری زنده از این صحنه آن را در فیس‌بوک منتشر کرد. این ویدئو در فضای مجازی و نیز در رسانه‌های جهان خبرساز شد.

بیشتر بخوانید:

الین ارسون در واقع به هدف دفاع از یک مهاجر دیگر افغان وارد هواپیما شده بود که از قبل او را می‌شناخت. در آن روز آن فرد در هواپیما نبود، اما یک پناهجوی دیگر افغان را سوار هواپیما کرده بودند تا او را به کشورش بازگردانند. این پناهجوی ۵۱ ساله تا پیش از زمان اخراج در سوئد زندانی بود.

این دانشجوی جامعه‌شناسی که با مقاومت خود سبب ۱۵ دقیقه تأخیر در پرواز شد، در دفاع از پناهجوی افغان به زبان انگلیسی گفت: «من زمانی سر جایم می‌نشینم که این فرد (پناهجو) را از هواپیما پیاده کنید. او با خطر مرگ روبروست.»

خلبان در نهایت دستور داد تا دختر سوئدی، مرد پناهجو و مأمور همراه او از هواپیما پیاده شوند و هواپیما بدون آنها پرواز کرد.

با این حال الین ارسون روز دوشنبه ۲۹ بهمن به دلیل «تخلف از قوانین حمل و نقل هوایی» به پرداخت سه هزار کرون (۲۸۵ یورو) جریمه محکوم شد.

هر دو پناهجوی افغان که خانم ارسون از آنها حمایت کرده بود، در نهایت از خاک سوئد به کشورشان بازگردانده شدند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید