اسرائیل پسر یکی از سران ارشد جنبش جهاد اسلامی فلسطین را بازداشت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
عکس تزئینی است
عکس تزئینی است   -  Copyright  AP Photo

سخنگوی ارتش اسرائیل روز دوشنبه ۵ دسامبر از بازداشت یحیی السعدی در جریان درگیری مسلحانه در شهر جنین واقع در کرانه باختری خبر داد.

یحیی فرزند بسام السعدی یکی از مقام‌های ارشد جنبش‌ جهاد اسلامی فلسطین است که پیش‌تر از سوی اسرائیل به ارتکاب جرایم «تروریستی» متهم شده بود.

یحیی السعدی خود نیز از اعضای ارشد جنبش جهاد اسلامی است و دستگیری او پس از راکت‌پراکنی از غزه به خاک اسرائیل و چند روز پس از کشته شدن محمد السعدی یکی از فرماندهان ارشد جهاد اسلامی در جریان درگیری مسلحانه با نیروهای اسرائیلی،  صورت می‌گیرد.

نیروهای ارتش اسرائیل در همکاری با آژانس امنیت این کشور (شین‌بت/ شاباک) و پلیس مرزی در جریان این عملیات، ۱۴ مظنون را در کرانه‌باختری بازداشت کرده‌اند. 

رسانه‌های اسرائیلی همچنین بامداد دوشنبه کشته شدن دست‌کم یک جوان ۲۲ ساله فلسطینی و مجروح شدن ۶ نفر دیگر را در جریان درگیری با نیروهای اسرائیلی در اردوگاه پناهجویان الدهیشه تائید کردند. سه نفر هم در جریان پرتاب سنگ و مواد منفجره به‌سمت نیروهای اسرائیلی بازداشت شده‌اند. ماموران اسرائیلی در تقابل با آن‌ها به شلیک گلوله متوسل شدند و در عملیات‌های پراکنده در مناطقی نظیر بیت‌کاهال و بيت عوّا ۹ مظنون دیگر را بازداشت کردند.

بازداشت بسام السعدی در ماه اوت موجی از ناآرامی‌ها را در غزه برانگیخت و بیم انتقام‌گیری جهاد اسلامی موجب وضع محدودیت‌های سنگینی در این منطقه شد. در آن زمان اسرائیل با انجام عملیاتی گسترده مواضع جهاد اسلامی در نواز غزه را هدف قرار داد. بیش از حدود هزار راکت از این منطقه به سمت خاک اسرائیل شلیک شده بود.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید