وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از آغاز رزمایش مشترک با ترکیه در خاک خود خبر داد

آغاز مانور نطامی مشترک بین نیروهای ترکیه و آذربایجان در پنجم دسامبر ۲۰۲۲.
آغاز مانور نطامی مشترک بین نیروهای ترکیه و آذربایجان در پنجم دسامبر ۲۰۲۲. Copyright عکس از وبسایت وزارت دفاع آذربایجان
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رزمایش نامبرده در حالی صورت می‌گیرد که نیروهای دو کشور ترکیه و آذربایجان در اوایل سال جاری میلادی نیز تحت عنوان آموزش‌های پروازی-تاکتیکی در آذربایجان عملیات مشترک انجام داده بودند.

آگهی

باکو روز دوشنبه پنجم دسامبر ۲۰۲۲ اعلام کرد که در حال برگزاری رزمایش نظامی مشترک با کشور ترکیه در خاک آذربایجان است.

به گفته وزارت دفاع آذربایجان، بر اساس توافقنامه همکاری نظامی بین دو کشور، نیروهای ترکیه و آذربایجان برای انجام یک رزمایش در نزدیکی شهر باکو و مناطقی از آستارا، جبرائیل و ایمیشلی گرد هم آمده‌اند.

به گفته این وزارتخانه، نیروهای زمینی و هوایی، یگان‌های ویژه، یگان‌های اطلاعاتی و یگان‌های موشکی و توپخانه‌ای که در این رزمایش شرکت دارند، هر کدام ماموریت‌های مختلفی را دنبال خواهند کرد.

در این رزمایش روش‌های جنگی مدرن به کار گرفته خواهد شد و عملیاتی همچون سازماندهی هماهنگ یگان‌های مختلف، تعبیه پل‌های شناور برای عبور از رودخانه‌ها و استقرار نیروها در مناطق دشمن فرضی انجام خواهد شد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

این رزمایش در حالی صورت می‌گیرد که نیروهای دو کشور ترکیه و آذربایجان در اوایل سال جاری میلادی نیز تحت عنوان آموزش‌های پروازی-تاکتیکی در آذربایجان عملیات مشترک انجام داده بودند.

ترکیه اصلی‌ترین حامی آذربایجان در طول جنگ ۴۴ روزه قره باغ بین باکو و ایروان به حساب می‌آید. این درگیری نظامی در ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز و با میانجیگری روسیه در ۱۰ نوامبر همان به پایان رسید. 

در جریان رویارویی دو سال قبل، آذربایجان چندین شهر و ۳۰۰ روستا را به گفته آن‌چه باکو «آزادسازی اراضی» از خاک ارمنستان می‌خواند، جدا کرده است. آذربایجان این درگیری را به عنوان یک پیروزی توصیف می کند.

این رزمایش‌ها بعضا با واکنش‌ ایران نیز همراه بوده است بطوریکه تهران از سوی باکو به جانب‌داری از ارمنستان متهم است. این در حالیست که سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ادعای آذربایجان مبنی بر حمایت یکجانبه تهران از ایروان را درمناقشه قره‌باغ رد و تاکید کرده است که «جمهوری اسلامی ایران همواره بر حفظ تمامیت ارضی و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین جمهوری‌های ارمنستان و آذربایجان، با رعایت حق و در چارچوب حقوق بین الملل تاکید کرده و از این‌ رو اشغال سرزمین‌های آذربایجان را محکوم و از آزادسازی آن در بالاترین سطوح حمایت کرده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: آمریکا در حال بررسی ارسال سلاح ضربتی با برد ۱۶۰ کیلومتری به اوکراین است

جمهوری آذربایجان دو دیپلمات فرانسوی را اخراج کرد

الهام علی‌اف پرچم جمهوری آذربایجان را در پایتخت قره‌باغ برافراشت