Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران: برای حل مشکلات قفقاز آماده‌ایم؛ آ‌ذربایجان: از لشگرکشی در مرز ترسی نداریم

رزمایش سپاه؛ مرز ایران و جمهوری آذربایجان
رزمایش سپاه؛ مرز ایران و جمهوری آذربایجان Copyright -/AFP
Copyright -/AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسین امیر عبداللهیان،‌ وزیر امور خارجه ایران اوایل آبان‌ماه در سفر به ایروان بر مخالفت کشورش با هرگونه تغییر ژئوپلتیک و مرزها در قفقاز تاکید کرده بود.

آگهی

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که مشکلات قفقاز تنها از طریق کشورهای منطقه قابل حل است و توسط جستن به نیروهای فرامنطقه‌ای راه‌‌گشا نیست.

ناصر کنعانی سپس می‌افزاید که ایران باز دیگر آماده است برای کمک به حل و فصل مسائل باقیمانده میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر مسئله قره‌باغ «در قالب‌های دوجانبه، سه جانبه و ابتکار منطقه‌ای ۶ جانبه» نشست‌هایی را در تهران برگزار کند.

به گزارش ایرنا، آقای کنعانی همچنین در واکنش به اظهارات تازه الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان مبنی بر حمایت ایران از ارمنستان گفت: «سیاست اصولی ما بر پایه حسن همجواری و گسترش روابط با همه همسایگان استوار بوده و تقویت روابط با هر یک از همسایگان به منزله روابط علیه همسایه دیگر نیست.»

وی همچنین با اشاره به رزمایشی که اخیرا توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران در منطقه عمومی ارس واقع در شمال ایران انجام شد، تاکید کرد که این رزمایش «اقدامی معمول و برنامه ریزی» که پیش از برگزاری از مجاری رسمی به اطلاع همسایگان رسیده بود.

این در حالیست که بنا به برخی منابع خبری رئیس جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه در سخنانی ضمن اشاره به رزمایش یاد شده تاکید کرده که کشورش بیمی از هیچ کس به خود راه نمی‌دهد.

العربیه در گزارشی به نقل از رسانه‌های جمهوری آذربایجان آورده است که الهام علی‌اف در مراسمی که در شهر شوشا به مناسبت پیروزی کشورش در جنگ با ارمنستان بر سر مناقشه قره‌باغ برپا شده بود این موضوع را مطرح کرده است.

بر اساس این گزارش وی با اشاره به رزمایش اخیر سپاه در منطقه ارس تصریح کرده است که لشگرکشی در مرز جمهوری آذربایجان برای حمایت از ارمنستان کشورش را نمی‌ترساند.

این در حالیست که سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ادعای باکو مبنی بر حمایت یکجانبه تهران از ایروان را درمناقشه قره‌باغ رد و تاکید کرده است که «جمهوری اسلامی ایران همواره بر حفظ تمامیت ارضی و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین جمهوری‌های ارمنستان و آذربایجان، با رعایت حق و در چارچوب حقوق بین الملل تاکید کرده و از این‌ رو اشغال سرزمین‌های آذربایجان را محکوم و از آزادسازی آن در بالاترین سطوح حمایت کرده است.»

با این حال، تهران پیش‌تر نسبت به برخی تحولات در منطقه قفقاز هشدار داده و تاکید کرده بود که جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان حاضر به چشم‌پوشی از ۲۸ کیلومتر مرز مشترک با ارمنستان نیست.

حسین امیر عبداللهیان،‌ وزیر امور خارجه ایران اوایل آبان‌ماه همزمان با برپایی رزمایش ارس در سفر به ایراون که به گفته رسانه‌های داخلی به دعوت همتای ارمنی خود صورت گرفته بود ضمن افتتاح ساختمان سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در قاپان بر مخالفت کشورش با هرگونه تغییر ژئوپلتیک و مرزها در قفقاز تاکید کرده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی اتحادیه اروپا از درگیری‌های تازه در قره‌باغ؛ «یک سرباز ارتش آذربایجان کشته شد»

معادلات جدید ژئوپلتیک در قفقاز؛ میلانی:ایران قطع ارتباط با گرجستان و دریای سیاه را برنخواهد تافت

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران