اوکراین هشت نفر را به ظن سرقت نقاشی دیواری بنکسی بازداشت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اثر دزدیده شده بنکسی در اوکراین
اثر دزدیده شده بنکسی در اوکراین   -  Copyright  DIMITAR DILKOFF/AFP

مقامات اوکراین می‌گویند که هشت نفر را به‌دلیل سرقت اثری از بنکسی، هنرمند ناشناس بریتانیایی که در حومه شهر کی‌یف نقاشی شده بود بازداشت کردند.

آن‌ها اعلام کردند که اثر بنکسی شامل تصویری شابلونی از فردی با لباس خواب به همراه ماسک گاز بود که یک کپسول آتش‌نشانی را در کنار پنجره خانه‌ای که آثار آتش‌گرفتن در آن هویدا بود در دست گرفته بود. این اثر در شهر گوستومل کشیده شده بود و جمعه ناپدید شد.

الکسی کولبا، فرماندار کی‌یف اواخر روز جمعه در مطلبی تلگرامی گفت که «گروهی از مردم سعی کردند نقاشی دیواری بنکسی را بدزدند. آن‌ها این اثر را از روی دیوار خانه‌ای که از سوی روس‌ها ویران شده بود، کندند.»

AFP
اثر بنکسی پیش از دزدیده شدنAFP

او همراه با توضیحاتش عکسی از وضعیت دیواری که اثر از آن دزدیده شده بود را ضمیمه کرد.

او تصریح کرد، آثار دیگری در این منطقه که تصور می‌شود کار بنکسی باشند تحت حفاظت پلیس قرار دارند.

با این حال، آندری نبیتوف، رئیس پلیس کی‌یفت گفت: «هشت نفر که احتمالا در این ماجرا نقش داشته‌اند شناسایی و تحقیقات اولیه در مورد این موضوع از آن‌ها آغاز شده است.»

آسوشیتدپرس
اثر دیگری از بنکسی در اوکراینآسوشیتدپرس

وی تاکید کرد که این افراد بین ۲۷ تا ۶۰ ساله هستند. 

بنکسی تایید کرده است که این اثر به همراه شش اثر دیگر را در ماه گذشته در مکان‌های جنگ زده اوکراین کشیده است. یکی از نقاشی‌های او دختر ژیمناست را نشان می‌دهد که روی توده‌ای از آوار ایستاده است.

بنکسی، نقاش ناشناس بریتانیایی، هنرمندی است که کارش را با رسم نقاشی‌های دیواری به وسیله اسپری‌ در ساختمان‌های نیمه‌کاره در بریستول بریتانیا آغاز کرد. این هنرمند بیشتر با نگاهی انتقادی به مسائل سیاسی و اجتماعی می‌پردازد. آثار او شهرتش را جهانی کرده است.