Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

استفانی فراپار، اولین داور زن در جام جهانی مردان کیست؟

Referee Stephanie Frappart
Referee Stephanie Frappart Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

استفانی فراپار در میان همکارانش به «مانع‌شکن» مشهور است. رئیس کمیسیون فدرال داوری در فرانسه می‌گوید: «استفانی "اولین‌های" زیادی را تجربه کرده است. او پیش از این نیز "اولین زنی" بود که به عنوان داور در رقابتهای لیگ ۲، لیگ ۱ و سوپرکاپ اروپا حضور داشت.»

آگهی

امسال برای اولین بار در تاریخ جام جهانی مردان، نام ۶ داور زن در میان ۱۲۹ داور برگزیده دیده می‌شود و به این ترتیب برای اولین بار، یک «زن» مسابقۀ مردان را داوری خواهد کرد.

استفانی فراپار، داور ۳۸ سالۀ اهل فرانسه که عصر پنج‌شنبه اول دسامبر (۱۰ آذر) در ساعت ۲۰ به وقت اروپا بازی کاستاریکا - آلمان را داوری می‌کند، در مصاحبه با رسانه‌های کشورش گفت از اینکه به نمایندگی از فرانسه در این نقش در جام جهانی حضور دارد، خرسند و مفتخر است.

او در گفتگو با وبسایت خبری «لکیپ» فرانسه نیز گفت: «آنچه برای من در این مسابقه مهم است، مانند دیگر مسابقاتی که داوری کردم، عملکرد خوب در زمین است.»

هدایت چنین مسابقه‌ای آنهم در جریان جام جهانی، یعنی جایی که ورزشگاه مملو از تماشاچیانی هیجان‌زده است، کار آسانی نیست. با این وجود خانم فراپار می‌گوید که سعی خواهد کرد با شیوۀ داوری و تمرکزش بر مسابقه، انتظارات را به خوبی برآورده کند.

عادت به «اولین» بودن

استفانی فراپار در میان همکارانش به «مانع‌شِکن» مشهور است. اریک بورگینی، رئیس کمیسیون فدرال داوری در فرانسه می‌گوید: «استفانی "اولین‌های" زیادی را تجربه کرده است. او پیش از این نیز "اولین زنی" بود که به عنوان داور در رقابت‌های لیگ ۲، لیگ ۱، سوپرکاپ اروپا و در لیگ قهرمانان حضور داشت.»

استفانی فراپار که سابقۀ داوری در جام جهانی زنان از جمله فینال جام جهانی ۲۰۱۹، چندین بازی المپیک و قهرمانی فوتبال زنان اروپا را در کارنامه دارد، اکنون یکی از بهترین داوران لیگ ۱ است. او پیش از این رقابت مردان در سوپرکاپ اروپا، چندین بازی لیگ قهرمانان اروپا و یک فینال کوپه دو فرانس را نیز داوری کرده است.

آغاز داوری در ۱۳ سالگی

استفانی فعالیتش را در دنیای فوتبال، ابتدا به عنوان بازیکن در تیم فوتبال «هربلی» در دپارتمان «ول‌-دوآوز» فرانسه شروع کرد و سپس در حالی که هنوز پیراهن «هربلی» را بر تن داشت، به حرفۀ داوری روی آورد.

او در آن زمان تنها ۱۳ سال داشت و یکسال پس از دریافت آموزش‌های لازم، یعنی از فوریه ۱۹۹۷ میلادی نیز داور فوتبال شد.

ژان کلود گیله، رئیس کمیسیون داوری دپارتمان «ول‌-دوآوز» دربارۀ استفانی فراپار می‌گوید: «او را به خوبی به یاد می‌آورم. من اولین امتحان عملی او را زمانی که می‌خواست داور شود، تایید کردم و از کارش واقعا لذت بردم. استفانی در آن زمان خیلی کوچک بود و قرار بود مسابقه پسران زیر ۱۵ سال را داوری کند. یادم می‌آید که پسرها قدشان خیلی از او بلندتر بود و از بالا به او نگاه می‌کردند. اما او آنها را در جیبش گذاشت. استفانی همه چیز داشت؛ هم حضور و هم اقتدار.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عواقب حمله و مشت‌زدن به صورت داور؛ تمام مسابقات لیگ‌های فوتبال ترکیه تعلیق شد

جام جهانی قطر ۲۰۲۲؛ وزیر ورزش بریتانیا با بازوبند رنگین‌کمانی به تماشای بازی انگلیس و ولز می‌رود

بریتانیا: استدلال شرکت‌ها برای جلوگیری از پیشرفت شغلی زنان «شرم‌آور» است