Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دوازدهمین روز جام جهانی ۲۰۲۲؛ مراکش و ژاپنِ شگفتی‌ساز بلژیک و آلمان را حذف کردند

WCup Canada Morocco Soccer
WCup Canada Morocco Soccer Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاستاریکا و آلمان در ورزشگاه البیت یک بازی پر گل را به نمایش گذاشتند که با نتیجۀ ۴-۲ به نفع آلمان پایان یافت ولی این پیروزی منجر به صعود آلمان نشد.

آگهی

در دوازدهمین روز برگزاری رقابت‌های جام جهانی، هشت تیم کرواسی و بلژیک، کانادا و مراکش، ژاپن و اسپانیا و درنهایت کاستاریکا و آلمان به مصاف یکدیگر رفتند.

اولین بازی مرحلۀ گروهی این روز در ورزشگاه الثمامه رقم خورد؛ جایی که مراکشی‌ها شگفتی آفریدند و هدایت‌های ولید رگراگی باعث پیروزی ۲ بر ۱ تیمش مقابل شاگردان جان هردمن شد.

مسابقه با بازی هجومی مراکش آغاز شد و به این ترتیب در دقایق ۴ و ۲۳ بازی، دو گل به همت حکیم زیاش و یوسف النصیری وارد دروازۀ کانادایی‌ها شد.

تلاش کانادایی‌ها هم در ادامۀ نیمه اول نتیجه داد و یکی از دو گل خورده جبران شد که البته «گل» نایف آگرد، بازیکن مراکشی، به دروازۀ «خودی» بود. کانادا در نیمه دوم بازی نیز تهاجمی‌ترعمل کرد اما تلاش آنها برای تغییر سرنوشت بازی راه به جایی نبرد.

به این ترتیب مراکش ۷ امتیازی شد و در صدر گروه «F» قرار گرفت و پس از ۳۶ سال راهی مرحۀ حذفی جام جهانی شد.

AP Photo
Morocco head coach Walid RegraguiAP Photo

در دیگر مسابقۀ همزمان این گروه، کرواسی و بلژیک رو به روی هم قرار گرفتند و اگرچه هیچ گلی را وارد دروازه حریف نکردند، اما تساوی حاصله باعث حذف بلژیک و صعود کرواسی به مرحلۀ بعد شد.

فوتبالیست‌های کروات که پیش از این مقابل مراکش به تساوی رسیده بودند و با یک بازی دیدنی مقابل کانادا نیز توانسته بودند به پیروزی ۴ بر ۱ برسند، امروز با اطمینان از اینکه حتی با یک تساوی صعودشان به مرحلۀ حذفی تضمین خواهد شد، وارد استادیوم احمد بن علی (الریان) شدند. آنها درنهایت توانستند با کسب ۵ امتیاز، پس از مراکش از گروه F راهی مرحلۀ حذفی شوند.

با این تساوی که فرصت سوزی‌های شاگردان روبرتو مارتینز در رقم خوردن آن بی‌تاثیر نبود، بلژیک ۴ امتیازی شد و در جایگه سوم گروه قرار گرفت و از ادامه رقابت‌ها کنار رفت.

AP Photo
Croatia's Dejan Lovren kicksAP Photo

در سومین بازی از گروه E، ژاپن و اسپانیا در استادیوم بین‌المللی خلیفه صف آرایی کردند که با نتیجۀ ۲ بر ۱ به نفع ژاپن پایان یافت.

اسپانیای صدرنشین که حتی با یک تساوی می‌توانست راهی مرحلۀ بعد شود، در این شب نمایشی جانانه از ژاپنی‌ها را شاهد بود و پس از ضربۀ سر آلوارو موراتا که در دقیقه ۱۱ بازی به گل نشست، به سختی برای حفظ دروازه‌اش در مقابل حملات آسیایی‌ها جنگید.

دو گل ژاپن را در این بازی، ریتسو دوآن در دقیقه ۴۶ و از اندک زمانی پس از آن، آئو تاناکا در دقیقه ۵۱ وارد دروازه کردند تا تیمشان را در صدر جدول بنشانند؛ گلی که داور ابتدا آن را به دلیل عبور توپ از خط عرضی مردود ولی پس از صحبت با داور ویدیویی آن را تایید کرد.

ژاپن که با پیروزی مقابل آلمان شروع خوبی را رقم زده بود، با برد امشب ۶ امتیازی شد و در صدر گروه مرگ مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر جای گرفت.

AP Photo
Japan's Ao TanakaAP Photo

در دیگر بازی همزمان این گروه، کاستاریکا و آلمان در ورزشگاه البیت یک بازی پر گل را به نمایش گذاشتند که با نتیجۀ ۴-۲ به نفع آلمان پایان یافت.

آلمان که یک شکست مقابل ژاپن و یک تساوی مقابل اسپانیا ثبت کرده بود، در این شب چهار گل را به کمک سرژ گنابری (در دقیقه ۱۰)، کای هاورتز (در دقایق ۷۳ و ۸۵) و درنهایت نیکلاس فولکروگ در وقت اضافه به تور نشاند و توانست خود را ۴ امتیازی کند و در جایگاه سوم جدول قرار بگیرد.

کاستاریکا نیز ۳ امتیازی شد و به قعر جدول رفت تا همراه با آلمان از جام جهانی خداحافظی کند. گلزنان کاستاریکا در این شب، یلتسین تجدا (در دقیقه ۵۸) و خوان پابلو وارگاس (در دقیقه ۷۰) بودند.

این بازی یک ویژگی دیگر هم داشت: برای اولین بار در تاریخ جام جهانی مردان، سه زن اعضای تیم داوران را تشکیل می‌دادند. 

امشب استفانی فراپار، داور ۳۸ سالۀ اهل فرانسه در کنار دو کمک داور زن یعنی نئوزا بک (برزیلی) و کارن دیاز(مکزیکی) قضاوت این مسابقۀ پرشور را برعهده داشتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روز دوم مرحله حذفی جام جهانی ۲۰۲۲؛ فینال زودرس انگلیس و فرانسه در البیت برگزار می‌شود

دردسرهای نوشیدن آبجو در استادیو‌م‌های قطر؛ از گرانی و بازرسی‌های بدنی تا سکوهای کم‌شور

معجزه به سبک مسیِ آسیا؛ راز شعبده‌بازی اکرم عفیف در بازی فینال چه بود؟