Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

استعفای یکی از اعضای دربار سلطنتی بریتانیا به دلیل رفتار نژادپرستانه

Britain's Queen Elizabeth II, left, and Lady Susan Hussey
Britain's Queen Elizabeth II, left, and Lady Susan Hussey Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاسخ زن سیاهپوست مبنی بر اینکه متولد بریتانیا است، این عضو دربار را قانع نکرده و او به اشکال مختلف مانند اینکه «اهل کدام بخش آفریقا هستید؟...باید بدانید از کجا آمده‌اید ...چه ملیتی دارید؟...شما واقعا از کجا آمده‌اید و مردمان شما از کجا آمدند؟.. » پرسش خود را تکرار کرده است.

آگهی

یکی از اعضای افتخاری کاخ باکینگهام به دلیل اینکه مکرراً از یک زن سیاه‌پوست پرسیده بود از چه کشوری می‌آید، از مقام خود کناره گیری کرد.

این زن سیاهپوست که انگوزی فولانی نام دارد، یک موسسۀ خیریه را در شرق لندن برای حمایت از بازماندگان خشونت خانگی اداره می‌کند و تکرار این سوال از او در حالی بوده که او بارها پاسخ داده بود «بریتانیایی» است.

ماجرای این گفتگوها توسط خانم فولانی که مدیر اجرایی موسسه خیریۀ «Sistah Space» است، در توییتر منتشر شد؛ او نوشت این اتفاق در جریان مراسمی روی داده که به میزبانی کاملیا، ملکه بریتانیا برای زنانی برگزار شده که در راه مبارزه با خشونت خانگی کار می‌کردند.

به نوشتۀ خانم فولانی، پاسخ او مبنی بر اینکه متولد بریتانیا و ساکن شرق لندن است، این عضو دربار را قانع نکرده و او به اشکال مختلف از جمله اینکه «اهل کدام بخش آفریقا هستید؟... باید بدانید از کجا آمده‌اید ... چه ملیتی دارید؟... شما واقعا از کجا آمده‌اید و مردمان شما از کجا آمدند؟.. اولین بار کی به این کشور آمده‌اید؟» پرسش خود را تکرار کرده است.

کاخ باکینگهام در بیانیه‌ای اعلام کرد که این حادثه را بسیار جدی می‌گیرد و از وقوع چنین حادثه‌ای «عمیقا متاسف» است و چنین رفتاری را «غیرقابل قبول» می‌داند. در ادامه بیانیه امده است که فرد مورد نظر نیز «عذرخواهی عمیق» خود را از رفتاری که داشته و صدمه روحی که وارد کرده، اعلام کرده است.

در این بیانیه همچنین از انگوزی فولانی برای حضور در کاخ دعوت شده تا شخصا تجارب خود را از این واقعه مطرح کند.

مادرخواندۀ شاهزادۀ ولز

اگرچه کاخ باکینگهام از افشای هویت این عضو دربار خودداری کرده اما انجمن مطبوعات بریتانیا و برخی دیگر از رسانه‌های این کشور، نام این فرد را «لیدی سوزان هوسی» اعلام کرده‌اند که ۸۳ سال سن دارد و به مدت ۶۰ سال در این کاخ در جریان فعالیت‌های روزانه به الیزابت دوم، ملکۀ فقید بریتانیا خدمت کرده و از معتمدین او بوده است؛ او همچنین مادرخواندۀ ویلیام، شاهزادۀ ولز است.

سال گذشته نیز مگان، دوشس ساسکس که با شاهزاده هری ازدواج کرده و یک آمریکایی با تبار آفریقایی است، اتهاماتی را دربارۀ وجود رفتارهای نژادپرستانه در کاخ باکینگهام مطرح کرده بود. 

و در جریان مصاحبه‌اش با اپرا وینفری، مجری مشهور آمریکایی گفته بود که در دوران بارداری اولین فرزندش، یکی از اعضای خانواده سلطنتی دربارۀ رنگ پوست احتمالی فرزندش پرسیده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مستند هری و مگان؛ «افشاگری از خانواده سلطنتی» خشم رسانه‌های بریتانیایی را برانگیخت

پارلمان فرانسه به دلیل سخنان «نژادپرستانه» یک نماینده جریان راست افراطی به جنجال کشیده شد

همسر ولیعهد بریتانیا از ابتلایش به بیماری سرطان پرده برداشت