Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بهره‌برداری قطر از فرصت جام جهانی برای ارتقای فرهنگ و هنر

بهره‌برداری قطر از فرصت جام جهانی برای ارتقای فرهنگ و هنر
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورنیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«هدف اصلی این نمایشگاه‌ها معرفی قطر به دنیا و معرفی دنیا به قطر است. ما در واقع نوعی پل فرهنگی می‌سازیم و زیر سقف فرهنگ دورهم جمع می‌شویم»

آگهی

برگزاری جام جهانی فرصت مغتنمی برای مسئولان قطر بوده تا طرح فرهنگی تازه‌ای را اجرا کنند، طرحی که طی آن موزه‌ها و نمایشگاه‌های جدیدی گشایش می‌یابند، و برنامه‌های فرهنگی و هنری مختلفی به اجرا می‌شوند.

یکی از اماکن دیدنی برای بازدیدکنندگان از این کشور نمایشگاه‌های جدید موزهٔ مَتحف است. مدیران این موزه می‌خواسته‌اند با برگزاری چهار نمایشگاه متفاوت و همزمان تنوع هنر معاصر جهان عرب را به نمایش بگذارند.

دیدن چهارگوشهٔ هنر معاصر جهان عرب در یک موزه

نمایشگاه آثار تیسر بتنیژی، هنرمند فلسطینی با نام «هیچ وضعیتی همیشگی نیست»، ملهم از سختی‌ها و کوشش‌های او در زندگی است، این نمایشگاه به پاس ۲۵ سال فعالیت او در موزهٔ هنر معاصر جهان عرب برپا شده است.

سوفیا المریا، هنرمند قطری-آمریکایی از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ در این موزه کار کرده و حالا خود با نمایشگاهی انفرادی به آن بازگشته و نمایشگاه او با عنوان «کوشش‌های نامرئی، خیال‌درمانی‌ها» نخستین نمایشگاه انفرادی او در خاورمیانه است. او می‌خواسته با این نمایشگاه کوشش‌های نهفته در پشتِ هر اثر هنری را که اغلب نامرئی‌اند به مخاطبان نشان دهد.

سومین نمایشگاه این مجموعه هم «یک ببر یا ببر دیگر» نام دارد که تام اِکلِس و مارک رَپولت در آن دست‌ساخته‌های تاریخی و هنر معاصر را در هم آمیخته‌اند. 

الجزی الخیران، مسئول هماهنگی طرح «میراث سالهای فرهنگ» قطر می‌گوید: «هدف اصلی این نمایشگاه‌ها معرفی قطر به دنیا و معرفی دنیا به مردم قطر است. ما در واقع نوعی پل فرهنگی می‌سازیم و زیر سقف فرهنگ دورهم جمع می‌شویم، یعنی پل‌هایی از جنس هنر، مُد، آشپزی، فیلم، ادبیات و دانش، می‌سازیم و به این ترتیب افراد مختلف را با هم آشنا می‌کنیم.»

گالری مجاز در فضای بیرونی موزهٔ متحف نیز آثار هنرمندانی را به نمایش گذاشته که طی پنج سال گذشته میهمان طرح «هنرمندِ مهمانِ ایستگاه آتش‌نشانی» دوحه بوده‌اند.

این مجموعه بخشی از طرح «میراث سالهای فرهنگ» است که بناست طی آن قطر هر چهارسال یکبار صحنهٔ نمایش هنرهای معاصر جهان عرب باشد.

دیدن چشمه‌ای از موزه‌های آینده قطر پیش از گشایش آنها

موزه‌های قطر مجموعهٔ تازه‌ای از آثار هنری را به نمایش می‌گذارند، از جمله بیش از ۲۰۰ اثر که در موزهٔ لوسیل به نمایش در خواهند آمد.

نمایشگاه «قصه‌های جهان متصل» چشمه‌ای از موزهٔ آیندهٔ لوسیل را به نمایش می‌گذارد. این نمایشگاه شامل آثاری از موزهٔ لوسیل است که همگی حول محور جابه‌جایی،‌ هویت و تبادل می‌گردند، و شامل نقاشی و مجسمه و همچنین اشیای فیلم‌های سینمایی می‌شوند. ساخت موزهٔ لوسیل بناست سال آینده آغاز شود،‌ اما دیدنی‌های «قصه‌های جهان متصل» از حالا بازدیدکنندگان را مجذوب خود کرده‌اند.

یکی دیگر از موزه‌های در حال ساخت اینجا آرت میل یا «هنر آ‌سیاب» نام دارد که نمایشگاهِ پیش از گشایش آن نیز برگزار شده است. نمایشگاه موزهٔ آرت میل در دو مکان مختلف برپا شده، یکی در خانهٔ میراث النجده و دیگری در کارخانهٔ آسیاب‌ قدیمی قطر که بناست میزبان دائمی این موزه باشد اما فضای آن تا سال ۲۰۳۰ آماده نخواهد شد.

بازگشایی موزهٔ هنرهای اسلامی قطر

همزمان با گشایش موزه‌های جدید، در موزهٔ هنرهای اسلامی قطر نیز بخش‌های تازه‌ای گشایش یافته‌اند.

جولیا گونلّا، مدیر موزهٔ هنرهای اسلامی قطر می‌گوید: «این موزه برای تکمیل بخش‌های تازه ۱۸ ماه بسته بود. و تغییرات زیادی در آن داده‌ایم که شامل تغییر آرایش گالری‌ها می‌شود. ما یک مسیر تازهٔ بازدید ایجاد کرده‌ایم و جزئیات بیشتری دربارهٔ آثار ارائه داده‌ایم.»

هدف این کار پیوند دادن رشته‌های مختلف تاریخ اسلام و فراهم کردن بستری مناسبت برای هر گالری بوده است. شیخا ناصر النصر، معاون امور نمایشگاهی این موزه می‌گوید: «دو گالری را به این کار اختصاص داده‌ایم. یکی را به اهمیت آموزش در جامعهٔ اسلامی و دیگری را به دانش و تاریخ اسلام.»

تمامی این برنامه‌ها از جمله سمفونی رز صحرا اثر مالک جاندالی تحت عنوان «آفرینش‌های قطر» و با هدف تقویت نقش فرهنگی این کشور در منطقه انجام می‌‌شوند.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

کتابخانهٔ ملی قطر؛ کانونی برای حفظ میراث مکتوب جهان اسلام

انتظار شکوفایی صنعت تغذیه قطر با نزدیک شدن جام جهانی ۲۰۲۲