نخست‌وزیر بریتانیا: عصر طلایی در روابط با چین پایان یافته است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نخست‌وزیر بریتانیا
نخست‌وزیر بریتانیا   -  Copyright  AP Photo

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا می‌گوید «عصر طلایی» روابط کشورش با چین به پایان رسیده است. 

او همچنین از «اقتدارگرایی فزاینده» نظام سیاسی چین به عنوان «چالشی ساختاری برای ارزش‌ها و منافع» بریتانیا یاد کرد. نخست‌وزیر بریتانیا با اشاره به اعتراض‌ها به سیاست «کووید صفر» در قبال شیوع ویروس کرونا در چین گفت: «دولت چین به جای شنیدن صدای مردمش تصمیم به سرکوب بیشتر گرفته است از جمله حمله به یک خبرنگار بی بی سی.»

انتقاد ریشی سوناک از پکن در جریان اولین سخنرانی مهم او در مقام نخست‌وزیری در زمینه سیاست خارجی مطرح شد. ریشی سوناک تابستان سال جاری در جریان رقابت برای کسب رهبری حزب محافظه‌کار بریتانیا از چین به عنوان «بزرگترین تهدید» برای کشورش یاد کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت چین به جای شنیدن صدای مردمش تصمیم به سرکوب بیشتر گرفته است از جمله حمله به یک خبرنگار بی بی سی.
ریشی سوناک
نخست‌وزیر بریتانیا

با این حال او در سخنرانی دوشنبه شب خود برخلاف انتظار برخی از هم‌حزبی‌هایش از چین به عنوان «تهدیدی» برای امنیت بریتانیا سخن نگفت. نخست‌وزیر بریتانیا راهکار مقابله با گسترش قدرت و نفوذ چین را تقویت روابط لندن با متحدان خود از جمله آمریکا، کانادا، استرالیا و ژاپن دانست. 

«بی بی سی» یکشنبه شب اعلام کرده بود که اد لاورنس، خبرنگار این شبکه در شانگهای که اعتراض‌ها در این شهر را پوشش می‌داده قربانی «خشونت پلیس» شده است. به گفته «بی بی سی» اد لاورنس پس از «ضرب و جرح» از سوی پلیس برای مدتی بازداشت شد. 

روابط بریتانیا با چین از سال ۲۰۱۵ و در دوران نخست‌وزیری دیوید کامرون بهبود یافته بود اما تنش‌ها در هنگ‌کنگ از چند سال پیش بر روابط لندن با پکن سایه افکنده است.