ملانشون خطاب به فوتبالیست‌های فرانسوی: مثل ایرانی‌ها یا آلمانی‌ها به طریقی اعتراض کنید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ژان لوک ملانشون
ژان لوک ملانشون   -  Copyright  AP Photo

ژان لوک ملانشون، رهبر حزب «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» از تیم فوتبال فرانسه خواست تا مانند بازیکنان ایرانی یا آلمانی که در زمین فوتبال اعتراض خود را علیه قطر، فیفا یا کشور خود ابراز کردند کاری انجام دهند.

اشاره ملانشون به بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران است که در بازی نخست خود مقابل انگلیس، سرود جمهوری اسلامی ایران را نخواندند و این موضوع در رسانه‌های جهان بازتاب گسترده پیدا کرد و نشانه حمایت از معترضین در داخل ایران توصیف شد. 

ملانشون در آخرین ویدئوی خود از «بررسی هفته» گفت که «بی‌صبرانه منتظر است ببیند آبی‌ها چه کاری انجام می‌دهند. به آن‌ها می‌گویم که بچه‌ها باید یک کاری کرد.»

وی بر خلاف ماکرون تاکید داشت که «ورزش سیاسی است». او اضافه کرد که ارزشی ندارد شعار «آزادی، برابری و برادری» (شعار فرانسه) داده شود و سپس سر خود را پایین بیاوریم و چیزی نگوییم.

ملانشون از اعضای تیم ملی فوتبال فرانسه خواست تا باعث افتخار کشور و مردم فرانسه شوند.

او خطاب به فوتبالیست‌ها گفت: «می‌دانیم که شما بهترین فوتبالیست‌های جهان هستید اما علاوه بر این می‌خواهیم نشان دهید که شما واقعا فرانسوی هستید یعنی کاملا غیرقابل کنترل و تا ته وجودتان سرکش هستید زیرا می‌دانیم که همه فرانسوی‌ها سرکش هستند.»

وی همچنین با انتقاد از ماکرون که گفته بود ورزش نباید سیاسی شود گفت: «آقای ماکرون این منطقی نیست. می‌توانیم درک کنیم که شما با امیر قطر دوست هستید اما نه تا این حد که حرف‌های بیهوده بزنید.»