Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ارتش روسیه پایان عقب‌نشینی نظامیان این کشور از خرسون را اعلام کرد

نظامیان روسیه در خرسون
نظامیان روسیه در خرسون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهر خرسون از همان هفته‌های ابتدایی تهاجم نظامی به اوکراین به تصرف ارتش روسیه درآمد. این شهر مرکز یک منطقه‌ شامل چند استان بود و تنها مرکز منطقه‌ای بود که تحت کنترل نظامیان روس قرار داشت.

آگهی

ارتش روسیه روز جمعه اعلام کرد که عقب‌نشینی نظامیانش از شمال منطقه خرسون در جنوب اوکراین به پایان رسید. 

این خبر در حالی منتشر می‌شود که دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین تاکید کرد که مسکو همچنان کل این منطقه را بخشی از خاک خود می‌داند. روسیه حدود دو ماه پیش چهار منطقه از شرق و جنوب اوکراین را به خاک خود ملحق کرد. 

شهر خرسون که از همان هفته‌های ابتدایی تهاجم نظامی به اوکراین به تصرف ارتش روسیه درآمد تنها مرکز یکی از مناطق اوکراین بود که تحت کنترل نظامیان روس قرار داشت. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزارت دفاع روسیه با تاکید بر اینکه نظامیان این کشور تلفات جانی و مادی متحمل نشده‌اند اعلام کرد: «جابه‌جایی واحدهای سربازان روس در غرب رودخانه دنیپرو ساعت پنج صبح به وقت مسکو به پایان رسید.»

دولت اوکراین در واکنش به عقب‌نشینی نظامیان روس از شهر خرسون از آن به عنوان «یک پیروزی مهم» یاد کرد. دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین در صفحه توئیتر خود نوشت: «اوکراین هم‌اکنون در حال دستیابی به یک پیروزی مهم دیگر است و این نشان می‌دهد که روسیه هر چه بگوید و هر کاری بکند اوکراین پیروز می‌شود.»

به دنبال عقب‌نشینی نظامیان روسیه وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد که ارتش این کشور وارد خرسون شد. از سوی دیگر بنا به گزارش‌ها پرچم اوکراین بر فراز ساختمان‌های دولتی در خرسون به اهتزار درآمد. 

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه پیش از این تاکید کرده بود که کشورش از استفاده «از همه ابزارها» برای دفاع از سرزمین‌هایی که آنها را بخشی از خاک خود می‌داند دریغ نخواهد کرد. این سخنان ولادیمیر پوتین نگرانی‌هایی را بابت احتمال استفاده روسیه از سلاح هسته‌ای در جریان جنگ اوکراین پدید آورد. 

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز چهارشنبه دستور عقب‌نشینی نظامیان این کشور از شهر خرسون را صادر کرده بود. مقامات روسیه با تاکید بر لزوم حفاظت از جان نظامیان این کشور از این تصمیم دفاع کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان اروپا دولت روسیه را حامی و مروج «تروریسم» معرفی کرد

ناتو خروج روسیه از خرسون را «یک پیروزی دیگر برای کی‌یف» خواند

«مرگ مشکوک» یک مقام عالی‌رتبه منصوب مسکو در منطقه خرسون اوکراین