وزیر دفاع روسیه دستور عقب‌نشینی نظامیان این کشور از خرسون را صادر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نظامیان روسیه در خرسون
نظامیان روسیه در خرسون   -  Copyright  AP Photo

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز چهارشنبه دستور خروج نیروهای ارتش این کشور از شهر خرسون در جنوب اوکراین را صادر کرد.

این تصمیم در حالی اتخاذ شد که ارتش اوکراین ضدحمله‌ای را برای بازپس‌گیری خرسون آغاز کرده است. روسیه پیش از این دستور تخلیه حدود ۱۱۵ هزار نفر از سکنه خرسون را صادر کرده بود.

ارتش روسیه پیش از این در ماه سپتامبر مجبور به عقب‌نشینی از منطقه خارکیف در شمال شرق اوکراین شده بود. عقب‌نشینی نیروهای روسیه از خرسون ضربه دیگری به راهبرد مسکو در جنگ اوکراین محسوب می‌شود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز ۲۱ سپتامبر دستور بسیج حدود ۳۰۰ هزار نفر از اعضای ذخیره ارتش روسیه را صادر کرده بود. تخمین زده می‌شود که ده‌ها هزار نفر از این نیروها اکنون به جبهه‌های نبرد اعزام شده‌اند. 

خرسون که پیش از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین حدود ۲۸۰ هزار نفر جمعیت داشت تنها مرکز یکی از مناطق اوکراین بود که به تصرف نیروهای روسیه درآمده بود. خرسون همچنین یکی از چهار منطقه‌ای است که ولادیمیر پوتین شش هفته پیش الحاق آنها را به خاک روسیه اعلام کرد. 

رئیس‌جمهوری روسیه پیش از این تاکید کرده بود که کشورش با استفاده از «همه ابزارها» از خاک خود دفاع خواهد کرد. این اظهارات نگرانی از استفاده مسکو از سلاح هسته‌ای در جنگ اوکراین را افزایش داده بود. 

مقام‌های اوکراین با لحنی محتاطانه به صدور دستور عقب‌نشینی نیروهای ارتش روسیه از خرسون واکنش نشان داده‌اند. به نظر می‌رسد کی‌یف احتمال می‌دهد که صدور دستور عقب‌نشینی نیروهای روس از خرسون بخشی از برنامه نظامی روسیه در نبرد با نیروهای اوکراینی باشد.

منطقه خرسون با توجه به همسایگی آن با شبه‌جزیره کریمه که روسیه در سال ۲۰۱۴ آن را به خاک خود ملحق کرد اهمیتی راهبردی در جنگ بین دو طرف دارد.