تغییر لحن رئیس پارلمان اروپا در قبال ایران؛ متسولا خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا
روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا   -  کپی رایت  AP Photo

روبرتا متسولا، رئیس مالتی پارلمان اروپا روز دوشنبه خواستار «تحقیقات بین المللی» درباره نقض حقوق بشر و اجرای «تحریم‌های جدید و هدفمند» علیه حکومت ایران شد.

رئیس پارلمان اروپا در بخشی از سخنرانی خود، گفت: «زنان، دانشجویان، روشنفکران وبسیاری دیگر در جنگ برای احقاق ابتدایی ترین حقوقشان، جانشان را در تهران و شهرهای دیگر به خطر انداخته اند. رژیم ایران بدون کمترین مسامحه‌ای با آنها برخورد کرده است و حالا درباره احکامی چون اعدام علیه زنان زندانی صحبت می کند.»

خانم متسولا همچنین با بیان اینکه «پارلمان اروپا همواره در این باره شفاف نظرش را گفته» افزود: «ما به یک گروه بین المللی تحقیقات قضایی برای پاسخگو کردن این رژیم سرکوبگر بخاطر رفتار ناقض حقوق بشر که مرتب تکرار می شود، نیاز داریم. زمان آن رسیده است که تحریم‌های هدفمند بیشتری علیه رژیم اجرا شود. دیگر نمی توان به روال گذشته ادامه داد.»

بیانات رئیس پارلمان اروپا را می‌توان یکی از تندترین سخنان یک مقام مهم اتحادیه اروپا دست کم در ۷ سال گذشته خواند. با وجود اینکه حکومت ایران در دی ماه سال ۱۳۹۶ و آبان ماه سال ۱۳۹۸خورشیدی نیز متهم به سرکوب گسترده معترضان شده بود، اما هیچگاه مقامات اروپایی با چنین لحنی نسبت نقض حقوق بشر در ایران موضع‌گیری بودند.

 به‌نظر می رسد با گسترش اعتراضات هشت هفته اخیر در ایران، اتحادیه اروپا رویه اش را در قبال تهران تغییر داده است.