Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سه‌شنبۀ سرنوشت‌ساز آمریکا؛ آینده سیاسی بایدن و ترامپ در گرو انتخابات میان‌دوره‌ای

Election 2022 Voting
Election 2022 Voting Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در آخرین سخنرانی‌های قبل از آغاز انتخابات، جو بایدن که از شکاف سیاسی عمیق ایجاد شده در ایالات متحده نگران است، بار دیگر از شهروندان کشورش خواست تا با رای خود از «دموکراسی» محافظت کنند و دونالد ترامپ نیز در مقابل وعده یک «پیروزی بزرگ» را داد.

آگهی

آمریکایی‌ها روز سه‌شنبه به پای صندوق‌های رای می‌روند تا از مسیر انتخابات میان‌دوره‌ای این کشور، بار دیگر آینده سیاسی جو بایدن و دونالد ترامپ را که از هم اکنون از نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ سخن می‌گوید رقم بزنند.

در آخرین سخنرانی‌های قبل از آغاز انتخابات، جو بایدن که از شکاف سیاسی عمیق ایجاد شده در ایالات متحده نگران است، بار دیگر از شهروندان کشورش خواست با رای خود از «دموکراسی» محافظت کنند و دونالد ترامپ نیز در مقابل وعده یک «پیروزی بزرگ» را داد.

مراکز اخذ رای ساعت ۶ یا ۷ صبح به وقت محلی (ساعت ۱۱ یا ۱۲ به وقت گرینوویچ) در سراسر این کشور آغاز به کار خواهند کرد تا رای دهندگان سرنوشت «همۀ» کرسی‌های مجلس نمایندگان، «یک سوم» کرسی‌های سنا و مجموعه‌ای از مناصب انتخابی محلی را تعیین کنند.

همزمان با این انتخابات، «همه‌پرسی» دربارۀ حق سقط جنین نیز در چهار ایالت کالیفرنیا، ورمونت، کنتاکی و میشیگان برگزار می‌شود.

جمهوریخواهان با توجه به نتایج نظرسنجی‌ها اعتماد فزاینده‌ای به شانس خود برای کسب اکثریت کرسی‌های کنگره دارند و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا که امسال فعالانه در کارزارهای انتخاباتی حضور داشت، عصر دوشنبه در تجمع انتخاباتی اوهایو گفت: «اگر می‌خواهید به ویران شدن کشورمان پایان و رویای آمریکایی را نجات دهید، باید فردا به جمهوریخواهان رای بدهید.»

جو بایدن، رئیس‌ جمهوری ۷۹ ساله نیز اگرچه درباره اینکه «پیروزی جمهوریخواهان می‌تواند نهادهای دموکراتیک کشور را ضعیف کند» هشدار می‌داد، اما به نظر می‌رسد افزایش بطور متوسط ۸.۲ درصدی قیمتها در طول یک سال، همچنان یک دغدغه جدی برای آمریکایی‌ها باشد و به این ترتیب تلاش‌های بایدن که خود را «رئیس جمهور طبقه متوسط» می‌خواند، چندان مثمر ثمر واقع نشود.

بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، جمهوریخواهان شانس خوبی برای کسب دست‌کم ۱۰ تا ۲۵ کرسی بیشتر در مجلس نمایندگان دارند؛ رقمی که برای رسیدن به اکثریت در این مجلس کافی است. اگرچه نظرسنجی‌ها درباره سرنوشت سنا نتایج متفاوتی را منتشر کرده‌اند، اما در مجموع پیش‌بینی می‌شود که در آنجا نیز جمهوریخواهان به برتری برسند.

مشارکت آمریکایی‌ها در این انتخابات در خور توجه است. تا کنون بیش از ۴۳ میلیون نفر از شهروندان این کشور از مسیرهای قانونیِ پیش‌بینی شده از جمله ارسال پستی، رای داده‌اند و به این ترتیب انتظار می‌روند نتایج کمی زودتر از موعد انتظار مشخص گردد. با این حال اعلام نتایج قطعی شمارش آراء در ایالات‌هایی که رقابت میان نامزدهای دو حزب بسیار نزدیک است، احتمالا روزها طول می‌کشد.

عدم محبوبیت بایدن

این نگرانی وجود دارد که «عدم محبوبیت بایدن» بر کل سرنوشت حزب دموکرات در این کشور تاثیری عمیق بگذارد؛ بویژه آنکه علیرغم تحقق وعده‌های انتخاباتی او در موضوعاتی همچون تقویت زیرساخت‌ها و انرژی پاک، بسیاری از آمریکایی‌ها به رهبری او با دیدۀ تردید می‌نگرند و بر اساس نظرسنجی رویترز‌-یپسوس که روز دوشنبه منتشر شد، تنها ۳۹ درصد عملکرد او را تایید می‌کنند.

جمهوریخواهان نیز در جریان این انتخابات، دولت بایدن را مسئول افزایش قیمت‌ها و آمار جرم و جنایات (که دو نگرانی اصلی رای دهندگان است) معرفی می‌کردند و ده‌ها نامزد بار دیگر ادعاهای بی‌اساس ترامپ مبنی بر تقلب در شکست انتخاباتی ۲۰۲۰ را تکرار کردند.

همچنین این نگرانی وجود دارد که علاوه بر افتادن اکثریت دو مجلس کنگره به دست جمهوریخواهان، بسیاری از فرماندار یا مدیران انتخابات در ایالت‌ها نیز از میان طرفداران این حزب انتخاب شوند و به این ترتیب بتوانند نقش محوری در رقابت‌های ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ایفا کنند.

ترامپ بارها به احتمال نامزدی دوباره برای ریاست جمهوری اشاره و در یک گردهمایی در اوهایو نیز اعلام کرده که تا یک هفته دیگر، اعلامیه‌ مهمی در این موضوع منتشر خواهد کرد.

پیروزی جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان یا سنا، به معنای پایان تلاش‌های بایدن برای حمایت از قوانینی همچون حمایت از سقط جنین است و سنای تحت رهبری جمهوریخواهان نیز می‌تواند از انتصاب افراد مدنظر بایدن برای پست‌های مهم قضایی یا اداری جلوگیری کند.

خطری برای اوکراین

اگر جمهوریخواهان اکثریت مجلس نمایندگان را به دست آورند، از سقف بدهی فدرال به عنوان اهرمی برای کاهش عمیق هزینه‌ها استفاده خواهند کرد. آنها همچنین قصد دارند سیاست کاهش مالیات افراد را که ترامپ در سال ۲۰۱۷ میلادی به اجرا گذاشت، دائمی کنند و از کاهش مالیات شرکت‌ها محافظت کنند؛ یعنی برنامه‌هایی که دموکرات‌ها طی دو سال گذشته تلاش کرده‌اند آن را لغو کنند.

کنترل جمهوریخواهان بر «کاپیتول هیل» این قدرت را به آنها می‌دهد که جلوی کمک‌های مالی به اوکراین را نیز بگیرند و به احتمال زیاد جریان تسلیحات و کمک‌های اقتصادی به کی‌یف را کند یا متوقف کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در ۵ نکته؛ نتایج انتخابات کنگره چگونه صحنه سیاسی آمریکا را تغییر خواهد داد؟

پیش‌بینی دینداری جوانان مسیحی ایالات متحده؛ مذهبی‌ترین ایالت آمریکا کدام است؟

شعار «رایش سوم» در ویدیوی حساب کاربری شبکه اجتماعی دونالد ترامپ جنجالی شد