Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مکزیک؛ فیزیکدانی که می تواند لقب اولین رئیس جمهوری زن را از آن خود کند

Claudia Sheinbaum
Claudia Sheinbaum Copyright Fernando Llano/Copyright 2022 The AP. All rights reserved.
Copyright Fernando Llano/Copyright 2022 The AP. All rights reserved.
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کلودیا شینباوم، شهردار کنونی مکزیکوسیتی، پایتخت مکزیک، می تواند با همراهی و کمک رئیس جمهوری فعلی برای اولین بار به عنوان یک زن به بالاترین رده حکومت در این کشور آمریکای لاتین برسد.

آگهی

رئیس جمهوری کنونی مکزیک، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور قصددارد با هموار کردن راه یک زن در بالاترین مقام مکزیک و جانشینی خود، میراثی ماندگار در تاریخ این کشور آمریکای مرکزی بجای بگذارد.

 کلودیا شینبام، شهردار مکزیکوسیتی می تواند با کمک و حمایت احتمالی رئیس جمهوری کنونی و هم حزبی اش، در سال ۲۰۲۴ نامزد انتخابات شده و لقب اولین زن رییس جمهوری در این کشور را از آن خود کند.

 این فیزیکدان ۶۰ ساله، طرفدار محیط زیست و متحد دیرینه لوپز اوبرادور است که همزمان با پیروزی او در ریاست جمهوری، به عنوان شهردار پایتخت مکزیک مشغول به خدمت شده است.  

نظرسنجی ها نشان می دهند که جنبش « احیای ملی»، حزبی که رهبری آن را آندرس لوپز اوبرادور در اختیار دارد می تواند در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ پیروز شود. 

قانون اساسی مکزیک اجازه نامزدی رئیس جمهوری فعلی در انتخابات آتی را نمی دهد و اعضای حزب احیای ملی تلاش می کنند تا کلودیا شیبنام را جانشین او کنند.  

حزب «احیای ملی» یا «مورنا»، حزبی با اندیشه های ملی اما چپ گراست.

 لوپز اوبرادور که پیروزی او در انتخابات سال ۲۰۱۸ سرآغاز موج پیروزی چپ ها در کشورهای آمریکای لاتین بود، بتازگی اعلام کرد که هیچ علاقه ای ندارد که هم چون لولا داسیلوای برزیلی در انتخاباتی مجدد شرکت کند. 

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس جمهوری است که حامی دولت مقتدر و قوی است و به گفته یکی از نزدیکان رئیس جمهوری، جهت گیریهای سیاسی خانم شینباوم نیز تا حدی به رهبری کنونی نزدیک است و به نظر می رسد شهردار کنونی مکزیکو در صورتی پیروزی در انتخابات سال ۲۰۲۴ همان راه و روش سلف خود را در پیش بگیرد. 

هرچند که حزب احیای ملی از لحاظ تاریخی حزبی نیست که در آن زنان نقش مهمی بازی کرده باشند و همچون اغلب احزاب سیاسی در مکزیک، نوعی «مردسالاری» در چندین دهه اخیر در پایه های سیاست این کشور رخنه کرده است و به گفته تحلیلگران انتخاب احتمالی یک زن در مقام ریاست جمهوری می تواند نوعی انقلاب در عرصه سیاسی و اجتماعی این کشور باشد. 

 کلودیا شینباوم، شهردار مکزیکوسیتی در چهار سال اخیر گام های موفق زیادی در زمینه ایمن تر کردن پایتخت مکزیک برای زنان و کودکان برداشته است. 

به گفته  ویلاوینسسیو، تحلیلگر سیاسی، «رسیدن یک زن به مقام ریاست جمهوری افق های جدیدی را برای همه زنان باز خواهد کرد و از انحصار مردان در عرصه عمومی کم خواهد کرد.» 

به گفته دستیاران و مشاوران کنونی رئیس جمهوری مکزیک، لوپز اوبرادور هنوز ترجیح خود را برای شینباوم به صراحت و در ملاعام اعلام نکرده است، اما تمامی رفتارهای او در ۴ سال اخیر نشان از حمایت های بی دریغ از شهردار مکزیکو می دهند. 

کلودیا شینباوم، به رویترز گفت که در صورت رئیس جمهوری، در زمینه احیای انرژی های تجدیدپذیر بسیار متعهد خواهد بود و سعی می کند به هر نحو ممکن وابستگی مکزیک به انرژی های فسیلی را کاهش دهد. 

به گفته تحلیلگران سیاسی بدلیل محبوبیت و اهمیتی که آندرس مانوئل لوپز اوبرادور در مکزیک دارد بطور حتم حمایت او از یک نامزد در انتخابات پیش رو می تواند برای پیروزی تعیین کننده باشد. به همین دلیل به نظر می رسد که مکزیک می تواند در دهه سوم قرن ۲۱ ام خود، شاهد به قدرت رسیدن یک زن در بالاترین مسند حکومتی باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازداشت دادستان کل و ۶۴ پلیس مکزیک به‌اتهام مشارکت در سر به نیست کردن ۴۳ دانشجو

پهپاد آبی برای نجات معدنچیان؛ ۱۰ کارگر مکزیکی همچنان گرفتارند

اعتراض دوچرخه‌سواران برهنه در مکزیکوسیتی به عدم امنیت جاده‌ای