اعتراضات ایران؛ خانواده مهسا امینی مراسم چهلم نمی‌گیرند؛ مدارس و دانشگاه‌های کردستان تعطیل اعلام شد

تجمع اعتراضی ایرانیان در واشنگتن
تجمع اعتراضی ایرانیان در واشنگتن Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین خبرها و گزارش‌ها درباره اعتراضات در ایران و واکنش‌های بین‌المللی به آن‌ در روز سه‌شنبه ۳ آبان (۲۵ اکتبر) را در این مطلب پیگیری کنید.

آگهی

ششمین هفته اعتراض‌های ایران در روز سه‌شنبه ۳ آبان (۲۵ اکتبر) در حالی به نیمه خود رسیده است که دانشجویان به صورت مستمر در دانشگاه‌ها تجمع‌های اعتراضی برگزار می‌کنند و اعتراض‌ها در خیابان‌ها نیز به صورت پراکنده ادامه دارد.

روز گذشته در بسیاری از دانشگاه‌های کشور دانشجویان برای رفع تفکیک جنسیتی در سالن‌های غذاخوری به صورت مختلط به این سالن‌‌ها سرازیر و بعضا با برخورد حراست و نیروهای امنیتی روبرو شدند. 

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ایران نیز روز گذشته با حضور در پردیس ونک دانشگاه صنعتی خواجه نصیر به سخنرانی پرداخت که با اعتراض و شعارهای دانشجوها در داخل و خارج سالن مواجه شد. دانشجو‌ها در جریان سخنرانی او شعارهای «زن، زندگی، آزادی» و «سیستم فاسد نمی‌خوایم، مهمون قاتل نمی‌خوایم» سردادند.

آخرین خبرها و گزارش‌ها درباره اعتراضات در ایران و واکنش‌های بین‌المللی به آن‌ در روز سه‌شنبه ۳ آبان (۲۵ اکتبر) را در این مطلب پیگیری کنید.

25.10.2022
18:06

خانواده مهسا امینی برای او مراسم چهلم نمی‌گیرند؛ هه‌نگاو: خانواده تحت فشار نهاد‌های امنیتی بوده است

به گزارش ایرنا، خانواده مهسا امینی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کردند که فردا چهارشنبه در چهلمین روز درگذشت دخترشان مراسمی نخواهند داشت. در این بیانیه آمده است: «با توجه به شرایط و جهت پیشگیری از هر گونه مسأله ناگوار، در روز چهلم ژینای عزیزمان مراسمی نخواهیم داشت.»

ببه گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، خانواده مهسا (ژینا) امینی بشدت تحت فشار نهادهای امنیتی برای صدور بیانیه نسبت به عدم برگزاری مراسم چهلم مهسا بوده و حتی اشکان برادر مهسا تهدید به بازداشت شده است.

اطلاعیه خانواده مهسا امینی برای چهلمین روز جان باختن او
25.10.2022
20:05

رئیس کل دادگستری خوزستان از صدور کیفرخواست برای ۲۱۳ نفر مرتبط با اعتراضات جاری خبر داد

به گزارش ایسنا، علی دهقانی، رئیس کل دادگستری استان خوزستان درباره صدور کیفرخواست برای ۱۰۵ پرونده مرتبط با اعتراض جاری گفت: «کیفرخواست ۱۰۵ پرونده دستگیرشدگان حوادث اخیر در این استان صادر و به محاکم قضایی استان ارسال شده است. افراد دستگیر شده در اغتشاشات اخیر، پایش و عناصر اصلی و لیدرها از افراد فریب خورده و کسانی که به صورت هیجانی وارد این اغتشاشات شده بودند، تفکیک شدند. این تعداد پرونده ۲۱۳ نفر متهم دارد و برای سه فقره آن تعیین وقت شده است که به زودی محاکمه متهمان آن‌ها آغاز می‌شود.»

علی دهقانی، رئیس کل دادگستری استان خوزستان

25.10.2022
17:57

تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های استان کردستان در چهلمین روز جان باختن مهسا امینی

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مدارس و دانشگاه‌های استان کردستان به علت «افزایش شیوع بیماری آنفلوآنزا» فردا چهارشنبه چهارم آبان‌ماه تعطیل اعلام شد. بر اساس اعلام علوم پزشکی کردستان آمار مبتلایان به آنفولانزا در استان ۴۵ درصد افزایش داشته  و در صورت عدم مراقبت روند افزایشی همچنان ادامه خواهد داشت.

فردا چهارم آبان مصادف با چهلمین روز جان‌ باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد است.

25.10.2022
16:01

سازمان حقوق بشر ایران تعداد کشته شدگان اعتراضات جاری را ۲۳۴ نفر اعلام کرد

سازمان حقوق بشر ایران تعداد کشته‌شدگان اعتراضات جاری را دست‌کم ۲۳۴ نفر از جمله ۲۹ کودک اعلام کرد. بر اساس گزارش این سازمان، کشته‌شدگان تا امروز از ۲۱ استان مختلف و بیشترین کشته‌ها به ترتیب از استان‌های سیستان و بلوچستان، مازندران، تهران، گیلان و کردستان بوده‌اند.

تعداد کشته‌شدگان به تفکیک استان از این قرار است:

 سیستان و بلوچستان ۹۳ نفر 
مازندران ۲۸ نفر
تهران ۲۳ نفر
گیلان ۱۸ نفر
کردستان ۱۷ نفر
آذربایجان غربی ۱۳ نفر
کرمانشاه ۱۲ نفر
البرز ۶ نفر
خراسان رضوی ۴ نفر
اصفهان ۳ نفر
قزوین ۲ نفر
کهگیلویه و بویراحمد ۲ نفر
زنجان ۲ نفر
آذربایجان شرقی ۲ نفر
اردبیل ۲ نفر
ایلام ۲ نفر
بوشهر ۱ نفر
سمنان ۱ نفر
خوزستان ۱ نفر
مرکزی ۱ نفر 
همدان ۱ نفر

این سازمان همچنین می‌گوید که هنوز برای تمام کشته‌شدگان شناسنامه و اسنادی که نشانگر سن دقیق ایشان باشد، دریافت نشده است و تلاش برای ثبت دقیق سن آنان ادامه دارد.

25.10.2022
15:46

دو پاسدار در زاهدان به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شدند

به گزارش خبرگزاری تسنیم، یک سرهنگ سپاه به نام مهدی ملاشاهی و یک بسیجی به نام جواد کیخا جهانتیغ از پرسنل سپاه سیستان و بلوچستان پس از پایان ساعت کاری در مسیر خانه خود توسط سرنشینان یک خودروی ناشناس و با اسلحه کلاشنیکف به رگبار بسته شدند.

25.10.2022
15:34

نماینده پارلمان بریتانیا خواهان فراخواندن سفیر این کشور از ایران شد


باب بلکمن، نماینده محافظه‌کار مجلس عوام بریتانیا، با طرح سوالی از جیمز کلورلی، وزیر خارجه این کشور درخواست کرد تا سفیر بریتانیا را از ایران فراخواند. وی به آقای کلورلی گفت: «آیا در راستای محکومیت حکومت ایران، مناسب نیست که سفیر خود را از تهران فراخوانیم و حتی موضوع بستن سفارتخانه خود در ایران را در نظر بگیریم تا به حکومت ایران نشان دهیم که عملکرد آنان غیرقابل قبول است؟»

باب بلکمن، نماینده محافظه‌کار مجلس عوام بریتانیا
25.10.2022
15:02

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی: نام چند نهاد و فرد از اتحادیه اروپا در فهرست تحریمی جمهوری اسلامی ایران قرار خواهد گرفت

به گزارش ایرنا، حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز سه شنبه با اشاره به تحریم هفت نهاد و ۱۳ مقام بریتانیایی از جمله شبکه‌های تلویزیونی ایران‌اینترنشنال و بی‌بی‌سی فارسی به جرم تشویق به ترور، خشونت و افراط‌گرایی که طی هفته گذشته از سوی وزارت امور خارجه، گفت: «ظرف روزهای آتی نام چند نهاد و فرد از اتحادیه اروپا در فهرست تحریمی جمهوری اسلامی ایران قرار خواهد گرفت.»

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی
25.10.2022
14:49

عادل فردوسی‌پور در جمع دانشجویان در حیاط دانشگاه شریف غذا خورد 

عادل فردوسی‌پور، استاد دانشگاه شریف روز سه شنبه در مقابل سلف دانشگاه همراه با دانشجویایی که روی زمین نشسته بودند غذا خورد. 
در پی بسته شدن محوطه داخلی غذاخوری دانشگاه شریف از دو روز پیش دانشجویان در خارج از سلف و روی زمین غذا می‌خورند.

پیرو اتفاقات روز یکشنبه در دانشگاه صنعتی شریف و اقدامات دانشجویان معترض برای رفع تفکیک جنسیتی و ورود به غذاخوری دانشگاه به صورت مختلط که به درگیری آن‌ها با دانشجویان بسیجی انجامید، دانشگاه شریف دیروز اعلام کرد که تا پایان تعمیرات و فراهم شدن فضای آرامش، امکان صرف غذا در داخل سالن غذاخوری وجود ندارد.

عادل فردوسی‌پور در جمع دانشجویان

25.10.2022
13:34

هرانا: ۲۵۲ نفر در جریان اعتراضات جان باختند، تعداد بازداشت‌شدگان ۱۳۳۰۹ نفر تخمین زده می‌شود

به گزارش خبرگزاری هرانا، بر اساس بررسی‌های انجام شده در جریان اعتراضات اخیر مردم ایران، از ۲۶ شهریور تا ۲ آبان، ۲۵۲ نفر از جمله ۳۵ کودک جان‌باخته‌اند. این خبرگزاری تعداد بازداشت‌شدگان را ۱۳۳۰۹ نفر تخمین زده است. 

25.10.2022
13:23

همه کسب و کارهای ایران به دلیل قطعی اینترنت دچار آسیبی از ۵ تا ۱۰۰ درصدی شدند

امیرحسین اسدی مدیر کل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به آسیب رسیدن به همه کسب و کارها بر اثر قطعی اینترنت و فیلترینگ در جریان اعتراضات اخیر مردم ایران گفت: «حدود ۹۰ درصد از کسب‌وکارهای حوزه تبلیغات در فضای اینستاگرام دچار مشکل شده‌اند. بر اساس آمار متفاوتی از ۳۰۰ هزار تا ۳ میلیون کسب‌وکار در اینستاگرام، گفته می‌شود دچار مشکل شده‌اند.»

وی با تاکید بر این‌که همه کسب‌وکارها در کشور به دلیل قطعی اینترنت بین ۵ تا ۱۰۰ درصد دچار آسیب شده‌اند بیان کرد: «باید بر اساس ضرر و زیان کسب‌وکارها میان آن‌ها دسته‌بندی شود. کسب‌وکارهایی که دچار مشکلات حیاتی داشته و تعدیل نیروی زیادی انجام داده‌اند و کسب‌وکارهایی که این تغییرات در حد ۵ یا ۱۰ درصد بوده است نباید یکسان حمایت شوند.»

آقای اسدی از تخصیص بسته حمایتی دو هزار میلیارد تومانی برای تبلیغات کسب‌وکارهای متضرر از قطعی اینترنت در صداوسیما و شبکه‌های اجتماعی خبر داد.

امیرحسین اسدی مدیر کل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازداشت ده‌ها نفر دیگر در چندین شهر ایران؛ معترضان و حکومت مدعی وقوع تیراندازی شدند

روایت معترضی که در بحبوحه جنبش «زن، زندگی، آزادی» ربوده شد؛ در اسارت بر دانشجوی بلوچ چه گذشت؟

گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در سالگرد مرگ مهسا امینی: آزار و اذیت حکومت ایران ادامه دارد