Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

امیرعبداللهیان: آمریکا پشت پرده برای توافق پیام می‌فرستد و در رسانه‌ها می‌گوید به دنبال توافق نیست

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه ایران می‌گوید ایالات متحده آمریکا سه روز پیش پیامی از طریق یک کشور واسطه در خصوص توافق احیای برجام به ایران فرستاده است.

آگهی

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران می‌گوید سه روز پیش آمریکا پیامی در خصوص توافق هسته‌ای از طریق واسطه‌ها به تهران ارسال کرده است. 

وزیر امور خارجه ایران که به ارمنستان سفر کرده، روز شنبه ۲۲ اکتبر در گفتگو با خبرنگاران مدعی شد که مقام‌های آمریکایی رفتار دوگانه‌ای دارند و از یکسو پشت پرده برای رسیدن به توافق عجول هستند و از سوی دیگر در رسانه‌ها صحبت‌های دیگری را مطرح می‌کنند.

 امیرعبداللهیان همچنین در ادامه گفت: «ما اجازه نمی‌دهیم آنها با برخی از پیام‌ها به آشوب و اغتشاشات در ایران دامن زنند و همزمان خواستار مذاکرات با ایران هم باشند. آمریکایی‌ها در تبادل پیام‌ها حتی تعجیل دارند که هرچه زودتر به نقطه توافق برسیم. اینگونه رفتار دوگانه امریکا جدید نیست اما تاریخ مصرف چنین سیاست‌هایی گذشته است.» 

این دیپلمات ایرانی در ادامه البته مدعی شد که طرفین به نقطه خوبی در مذاکرات رسیده‌اند و توافق «ریل‌گذاری» شده‌است. او در این رابطه گفت: «پس از سفر به نیویورک و استقرار راب مالی و علی باقری، پیام‌ها به واسطه کشور ثالت اروپایی منتقل شد و ما هم برای نشانه حسن نیت، یک زندانی آمریکایی با جرم محسوس جاسوسی را آزاد کردیم و از طریق عمان تحویل دادیم.» 

او همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که باید موارد اتهامی که آژانس در حوزه هسته‌ای مطرح کرده حل و فصل شود و ما حاضر به توافقی نیستیم که بعدا مانند استخوان لای زخم مانده، دائم آژانس بخواهد از مسیر سیاسی و به بهانه این موارد اتهامی فشارهایی را به ایران وارد کند.

اظهارات وزیر خارجه ایران در حالی مطرح می‌شود که در روزهای اخیر مقام‌های آمریکایی در صحبت‌های خود تاکید کرده‌اند که دیگر موضوع مذاکره با ایران در دستور کار واشنگتن قرار ندارد و حصول توافق بر سر احیای برجام در آینده نزدیک محتمل نیست. 

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تکرار این نکته که دولت ایران به دنبال رسیدن به «توافق خوب» است، افزود: «امروز افکار عمومی نیازمند اطلاع‌رسانی دقیق هستند اینکه امروز یک مقام وزارت خارجه آمریکا به ایران بگوید که نگران توافق است اما در ژست رسانه‌ای اعلام کند که مذاکرات اولویت اول ما نیست، قابل قبول نیست و این رفتار آمریکا، ریاکارانه است.» 

او همچنین اشاره‌ای به صحبت‌های خود با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا کرد و گفت که در گفتگو با او نسبت به حمایت کشورهای اروپایی از اعتراضات ایران انتقاد کرده است. دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی همچنین کشورهای غربی را متهم کرد که به بیان او به دنبال «به هم ریختن اوضاع ایران» هستند تا از این طریق امتیازاتی از جمهوری اسلامی دریافت کنند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از زمان جان باختن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد نیروی انتظامی، اعتراضات سراسری در شهرهای مختلف ایران جریان داشته و تظاهرکنندگان اعتراض خود را نسبت به سیاست‌های جمهوری اسلامی فریاد زده‌اند. با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی ریشه این اعتراضات را متوجه خارج و تحریک‌هایی دانسته‌اند که از سوی کشورهای غربی و اسرائیل صورت گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک مقام اسرائیلی: برجام پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا احیا نمی‌شود

آیا همان تحریم‌هایی که ابراهیم رئیسی بی اثر می‌پنداشت، جان او را گرفت؟

حسن روحانی: محتوای نامه شورای نگهبان ثابت می‌کند که حتی رئیس‌جمهور هم در ایران حق آزادی‌بیان ندارد