بیست و هشتمین روز اعتراضات؛ علی خامنه‌ای: غلط می‌کند کسی که به فکر کندن درخت جمهوری اسلامی باشد

Ali Khamenei
Ali Khamenei Copyright photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود تشدید تدابیر امنیتی از سوی حکومت، اعتراضات مردمی به اشکال مختلف، از برگزاری تجمع و سردادن شعارهای ضدحکومتی گرفته تا دیوار نویسی و حضور در اماکن عمومی بدون حجاب همچنان ادامه دارد.

آگهی

چهارمین هفتۀ اعتراضات ایران در حالی به پایان می‌رسد که اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، حاکی از برقراری جو امنیتی در شب گذشته در شهرها و مناطقی همچون تهران، سقز و اهواز بوده که کانون اعتراضات چهار هفتۀ اخیر محسوب می‌شوند.

بنا بر مشاهدات شهروندان، در برخی جاده‌های اصلی منتهی به این شهرها نیز ایست‌های بازرسی دایر شده است.

با وجود تشدید تدابیر امنیتی از سوی حکومت، اعتراضات مردمی به اشکال مختلف، از برگزاری تجمع و سردادن شعارهای ضدحکومتی گرفته تا دیوار نویسی و حضور در اماکن عمومی بدون حجاب همچنان ادامه دارد.

آخرین خبرها و گزارش‌ها درباره اعتراضات سراسری ایران و واکنش‌های بین‌المللی به آن‌ در روز جمعه ۲۲ مهر (۱۴ اکتبر) را در این مطلب پیگیری کنید. 

14.10.2022
21:43

گزارش‌ها از حمله نیروهای لباس شخصی به دبیرستانی در اردبیل و بازداشت و مجروحیت دانش‌آموزان 

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران می‌گوید که نیروهای لباس شخصی پس از آنکه دانش‌آموزان دختر دبیرستان شاهد اردبیل روز گذشته دست به اعتراض زدند به این مدرسه یورش برده و پس از ضرب و جرح دانش‌آموزان، شماری را بازداشت کردند.

طبق خبر منتشر شده در کانال تلگرامی این شورا، نیروهای لباس شخصی به برخی از والدین دانش‌آموزان هم حمله کردند. 
این نهاد به نقل از شاهدان عینی گزارش کرد ۱۰ نفر از دانش‌آموزان زخمی برای مداوا به بیمارستان منتقل شدند. 

طبق این گزارش، هفت نفر از دانش‌آموزان نیز با همکاری مدیر مدرسه به نیروهای امنیتی تحویل داده شدند و از محل نگهداری آن‌ها خبری وجود ندارد.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ابتدا اعلام کرد که یکی از دانش‌آموزان مجروح بر اثر خونریزی داخلی جان خود را از دست داده است اما این مطلب پس از مدتی از خبر کانال تلگرامی این نهاد حذف شد. 

یورونیوز به‌طور مستقل قادر به تایید صحت این خبر نیست و در صورت دریافت جزییات بیشتر و دقیق‌تر اطلاع رسانی می‌کند.

مدیرکل امنیتی استانداری اردبیل تکذیب کرد

با این حال علی محبوبی‌پور، مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، گفت: «این ادعا کاملا تکذیب می‌شود و به هیچ وجه صحت ندارد.»
وی مدعی شد «روز پنجشنبه مدارس اردبیل تعطیل بوده و اساسا دانش‌آموزی در مدارس حضور نداشته که مورد ضرب و شتم قرار گیرد.»
این سخنان در حالی مطرح می‌شود که ویدئوهایی در این ارتباط در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که به این اتفاق نسبت داده شده‌اند. در این ویدئوها  شلوغی و حضور آمبولانس در یک مدرسه قابل تشخیص است. 

14.10.2022
21:11

آمریکا: شرکت‌های حوزه فناوری خدمات جدیدی را در ایران در پی مجوزهای ما ارائه کرده‌اند

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک نشست خبری با اشاره به اقدامات واشنگتن در ارتباط با تحریم برخی از افرادی که در سرکوب اعتراضات ایران نقش داشته‌اند گفت: «سرکوب بی‌رحمانه و خشونت‌آمیز اعتراضات مسالمت‌آمیز نشان می‌دهد که دولت ایران آشکارا از مردم خود می‌ترسد.»

وی به مجوزهای دولت آمریکا برای دسترسی مردم ایران به برخی فناوری‌ها اشاره کرد و گفت: «شرکت‌های حوزه فناوری خدمات جدیدی را در ایران در پی مجوزهای ما ارائه کرده‌اند.»

وی گفت به این ترتیب مردم ایران نه تنها می‌توانند ارتباطات بین خود را تقویت کنند بلکه می‌توانند با دنیای بیرون نیز در ارتباط باشند. 
وی به جزییات بیشتری در این رابطه اشاره نکرد.

14.10.2022
17:09

بلینکن: حکومت ایران درکی از شهروندان خود ندارد


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا پس از دیدار روز جمعه خود با کنشگران ایرانی در واشنگتن به خبرنگاران گفت: «می‌دانم که حکومت ایران تلاش خواهد کرد این جلسه و سایر ابراز همبستگی‌ها را به‌عنوان مدرکی برای ربط اعتراض‌ها به خارج از ایران نشان دهد.»

وی تاکید کرد «اگر حکومت ایران چنین اعتقادی دارد در واقع مردم خود را درک نمی‌کند زیرا این موضوع مربوط به مبارزه ایران، مبارزه مردم ایران برای آزادی‌های اساسی است که از آن‌ها سلب شده است.»

14.10.2022
15:33

گذرنامه مانی حقیقی توقیف شد


گذرنامه مانی حقیقی، بازیگر و کارگردان هنگام خروج از ایران برای اکران فیلم جدیدش در لندن توقیف شد. 

وی با اعلام این موضوع از ممنوع الخروجی خود خبر داد. قرار است نخستین اکران فیلم مانی حقیقی با نام «تفریق» در لندن انجام شود. 

تاکنون پاسپورت شماری از هنرمندان و ورزشکاران به دلیل حمایت از اعتراضات اخیر در ایران توقیف شده است.

14.10.2022
15:27

گفت‌وگوی تلفنی بورل با امیرعبداللهیان؛ «سرکوب خشونت‌آمیز باید فورا متوقف شود»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی اعلام کرد که با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران صحبت کرده است.

وی تاکید کرد که این گفت‌وگو برای انتقال مجدد موضع شفاف و متحد اتحادیه اروپا درباره حق اعتراض مسالمت‌آمیز مردم در ایران و دفاع از حقوق اساسی آن‌ها بوده است. 

وی افزود: «سرکوب خشونت آمیز باید فورا متوقف شود. معترضان باید آزاد شوند. دسترسی به اینترنت و پاسخگویی نیز لازم است.»
این سخنان در حالی منتشر می‌شود که نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در روز دوشنبه ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) با محوریت اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران برگزار می‌شود. 

سایت نشریه «پولیتیکو» روز گذشته در گزارشی گفت که ایران این هفته به‌طور خصوصی دیپلمات‌های اتحادیه اروپا را «تحت فشار» قرار داده تا اعمال تحریم‌های جدید علیه تهران را به‌دلیل سرکوب اعتراض‌ها کنار بگذارد.

14.10.2022
15:20

واکنش پلیس به موضوع «تعرض» مامور یگان ویژه به یک زن 

مرکز اطلاع رسانی پلیس تهران پس از انتشار ویدئویی که در آن «تعرض» مامور یگان ویژه به یک زن معترض را در حین بازداشت نشان می‌داد واکنش نشان داد و گفت: «دستور ویژه‌ای مبنی بر رسیدگی به این موضوع از سوی سلسله مراتب فرماندهی صادر شده است.»
این نهاد با این حال مدعی شد که این ویدئو در «شبکه‌های معاند» درباره عملکرد «ماموران پلیس در دستگیری خانمی که از محرکان اغتشاشات در میدان آرژانتین بوده»، منتشر شده است. 

مرکز اطلاع رسانی پلیس گفت: «پلیس ضمن اقدام در خصوص تامین امنیت شهروندان خود را مکلف به پاسخگویی می‌داند و رفتارهای خارج از ضوابط و مقررات را به هیچ وجه تایید نمی‌کند.»

ویدئوی این اتفاق روز پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشت. 


 

14.10.2022
14:14

وزارت خارجه ایران سخنان ماکرون درباره اعتراضات را «دخالت در امور داخلی» خواند

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مواضع رئیس جمهوری و مقامات فرانسه در قبال تحولات اخیر را «دخالت در امو داخلی» کشور خواند. وی همچنین با اشاره به اعتصاب کارگران در بخش نفت و گاز فرانسه، پاریس را به سیاست دوگانه حقوق بشری متهم کرد. 

پیش از این پاریس کارگران اعتصابی بخش نفت و گاز را تهدید کرده بود در صورت ادامه، آنان را ملزم به پایان اعتصاب خواهد کرد. 

14.10.2022
13:09

اعتراضات در زاهدان؛ دو هفته پس از «جمعه خونین»

جمع بزرگی از معترضان در زاهدان روز جمعه پس از برگزاری نماز، به خیابان‌های اطراف مصلای شهر آمدند و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

بیشتر بخوانید: فعالان حقوق بشری بلوچ: دست‌کم ۸۰ نفر از جمله دو کودک در ناآرامی‌های زاهدان کشته شدند

14.10.2022
12:38

ادعای ابراهیم رئیسی: دبیرکل سازمان ملل در ملاقات خصوصی عذرخواهی کرده است

ابراهیم رئیسی روز جمعه در جریان دیدار با علی خامنه‌ای گفت: «دشمنان ایران در اغتشاشات اخیر نیز به دنبال ایجاد زحمت برای کشور بودند؛ اما مردم با صبر و ایستادگی همچون گذشته آنها را ناکام کردند.»

بنا به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر علی خامنه‌ای، رئیس جمهور ایران در جریان این سخنرانی «علت کینه دشمن از ملت ایران» را «پیشرفتهای خیره‌کننده و همه‌جانبه آن» دانست و گفت: «در سفر اخیر به نیویورک، دبیرکل سازمان ملل در ملاقات خصوصی عذرخواهی کرد و گفت با وجود تلاش‌های زیاد نتوانستم تحریم‌های مربوط به کرونا علیه ایران را رفع کنم؛ که به او پاسخ دادم ملت ایران همواره از تهدید و تحریم، فرصت‌سازی کرده و در قضیه کرونا نیز با فعال شدن شش مرکز تولید واکسن، به صادرکننده تبدیل شدیم و امروز جزو کشورهای برتر دنیا در مقابله با این بیماری هستیم.»

14.10.2022
12:29

علی خامنه‌ای: «غلط می‌کند» کسی که به فکر کندن «درخت تناور» جمهوری اسلامی باشد

علی خامنه‌ای روز جمعه در جریان دیدار با گروهی از مسئولان نظام و میهمانان خارجی شرکت کننده در کنفرانس وحدت گفت جمهوری اسلامی «نهالی کوچک» بود که «با هدایت‌های امام خمینی در مقابل دو ابرقدرت آن زمان ایستاد و آن نهال اکنون به درختی تناور تبدیل شده است که غلط بکند کسی حتی فکر کَندن آن را نیز بکند».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: دو روز پیش از آتش‌سوزی در اوین نیروهای ضد شورش در زندان حضور داشتند

بازداشت ده‌ها نفر دیگر در چندین شهر ایران؛ معترضان و حکومت مدعی وقوع تیراندازی شدند

گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در سالگرد مرگ مهسا امینی: آزار و اذیت حکومت ایران ادامه دارد