Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

موفقیت ماموریت ناسا فراتر از انتظارها؛ سیارک دیمورفوس از مسیر خود منحرف شد

برخورد عمدی سفینه «دارت» با سیارک «دیمورفوس»
برخورد عمدی سفینه «دارت» با سیارک «دیمورفوس» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ناسا روز سه‌شنبه ۱۱ اکتبر از موفقیت‌آمیز بودن تصادف عمدی و برنامه‌ریزی شده یک سفینه این سازمان فضایی با یک سیارک که چندی پیش انجام شد، خبر داد.

آگهی

ناسا روز سه‌شنبه ۱۱ اکتبر از موفقیت‌آمیز بودن تصادف عمدی و برنامه‌ریزی شده یک سفینه این سازمان فضایی با یک سیارک که چندی پیش انجام شد، خبر داد.

هدف دانشمندان ناسا از انجام این آزمایش این بود که آن‌ها می‌خواستند دریابند اگر زمین در خطر برخورد اجرام آسمانی باشد آیا می‌توان مسیر آن را تغییر داد یا خیر.

آن‌ها پس از چند هفته از انجام عملیات تمرینی برخورد کاوشگر «دارت» با سیارک «دیمورفوس» به این نتیجه رسیدند که این برخورد باعث تغییر مسیر سیارک شده است.

بنا به گزارش ناسا، این آزمایش با موفقیت فراتر از انتظار همراه بوده و مدار سیارک دیمورفوس به شکل قابل توجهی تغییر کرده است.

فضاپیمای دارت ۲۶ سپتامبر با سرعت ۲۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت به سیارک دیمورفوس با فاصله ۱۱.۳ میلیون کیلومتری از زمین اصابت کرد.

برخورد کاوشگر دارت با سیارک دیمورفوس باعث ایجاد یک حفره در این سیارک شد و سنگ و خاک را به فضا پراکنده کرد. رصد این عملیات در شب‌های متوالی مشخص می‌کند که این برخورد چقدر مسیر سیارک ۱۶۰ متری را تغییر داده است.

بیل نلسون، مدیر ناسا در یک نشست در مقر این سازمان فضایی در واشنگتن از این مأموریت به عنوان تلاش ناسا برای جلوگیری از برخورد اجرام آسمانی طبیعی با زمین یاد کرد.

سیارک دیمورفوس پیش از برخورد، ۱۱ ساعت و ۵۵ دقیقه‌ طول می‌کشید تا حول سیارک دیدیموس بچرخد.

سیارک دیمورفوس، قمر سیارکی با اندازه ۵ برابر بزرگ‌تر به نام دیدیموس است که مواد تشکیل دهنده دیمورفوس را در فضا پراکنده می‌کند.

دانشمندان پیش‌بینی کرده بودند که برخورد کاوشگر فضایی دارت با سیارک دیمورفوس، ۱۰ دقیقه از طول این مدار خواهد کاست اما نلسون این رقم را ۳۲ دقیقه اعلام کرد.

لوری گلیز مدیر علوم سیارات در ناسا پس از این عملیات تمرینی گفت: «بیایید همه کمی وقت بگذاریم ... بشریت برای نخستین بار مدار یک جرم آسمانی را تغییر داده است.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دانشمندان از آنجا که دو سیارک دیمورفوس و دیدیموس سال‌ها بدون آنکه خطری برای زمین داشته باشند به دور خورشید می‌چرخند، آن‌ها را به عنوان گزینه‌ای ایده‌آل برای آزمایش نجات زمین انتخاب کردند.

متخصصان دفاع سیاره‌ای ترجیح می‌دهند در مواجهه با سیارک‌ها یا شهاب‌سنگ‌هایی که زمین را تهدید می‌کنند، به جای منفجر کردن آن‌ها، این اجرام آسمانی را از مسیر منحرف کنند، زیرا منفجر کردنشان می‌تواند آن‌ها را به تکه‌های کوچکتر بدل کند که ممکن است روی زمین بریزند.

البته نانسی چابات، مدیر این عملیات ۳۲۵ میلیون دلاری بر توجه به عنصر زمان برای شناسایی به‌موقع تهدیدهای سیارکی تأکید دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناسا: برخورد فضاپیمای انتحاری دارت با سیارک دیمورفوس، شکل آن را تغییر داده است

ماموریت انتحاری کاوشگر ناسا؛ شمارش معکوس برای تغییر مسیر حرکت یک سیارک

یکی از سیارک‌های بزرگ بزودی به زمین نزدیک می‌شود